Home Főhírek Külföld Nagy a baj Mianmarban az ENSZ szerint

Nagy a baj Mianmarban az ENSZ szerint

2015 03 09 230059
Forrás: MTI | 2015. 03. 09. 21:17:19

Mianmar a belső konfliktus szélére sodródott, miközben a kormányzat korábbi ígéreteivel ellentétben nem biztosít egyenlő politikai jogokat a lakosoknak, és a muzulmán rohingya kisebbség, valamint a többségi buddhista társadalom tagjai között egyre nő a feszültség – derült ki az ENSZ hétfőn közzétett jelentéséből.
Yanghee Lee, a világszervezetnek a mianmari emberi jogi helyzetével foglalkozó különleges jelentéstevője közölte, hogy tavaly júliusi, a többségében buddhisták lakta Rakhine szövetségi államban tett látogatása óta „semmiféle javulást” nem érzékelt a muzulmán rohingya kisebbség helyzetében.

Lee kifejtette, legutóbbi januári útján „a félelem, bizalmatlanság és ellenségesség fokozódását” érzékelte, amikor egy prominens buddhista szerzetes őt magát durva szavakkal szidalmazta a nyilvánosság előtt.

Emellett a jelentéstevő leszögezte, „szörnyű állapotokat” tapasztalt egy rohingyáknak otthont adó táborban, ahova a muzulmánokat Rakhine szövetségi állam vezetőjének szavai szerint „saját biztonságuk érdekében” szállásolták el. A beszámolóban Lee azt írta, az ott élők közül sokan elmondták neki, hogy két választási lehetőségük volt: „vagy maradnak és meghalnak, vagy csónakon elmenekülnek”.

Az ENSZ munkatársa úgy vélte, a Rakhine-ban történő emberi jogi visszaélések a térség más részeire is hatással vannak, mivel a rohingyák gyakran Thaiföldre vagy Malajziára menekülnek embercsempészek segítségével.

Az ország vezetése nemrég megfosztotta a közeljövőben esedékes alkotmányos népszavazáson való részvételüktől az átmeneti regisztrációs kártyával bíró lakosokat. Lee úgy vélte, visszalépés a kormány ezen döntése, és arra szólította fel a délkelet-ázsiai ország vezetését, hogy Mianmar összes lakójának tegye lehetővé a szavazáson való részvételt.

A Rakhine Nemzeti Párt nemrég iktatott be egy új törvényt, amely korlátozza a politikai párttagságot, s legnagyobb vesztesei a rohingyák.

A világszervezet munkatársa szerint az etnikai feszültség a vallási áttérésről, különféle vallások hívei közötti házasságról, monogámiáról és születésszabályozásról szóló törvénytervezetek miatt tovább fokozódhat.
Kép: Google

Exit mobile version
Megszakítás