forrás: M1/Híradó
Egész nap folyamatosan hozták a bevándorlókat a horvátok a magyar határhoz, két nap alatt már több mint 10 ezret. A horvát miniszterelnök elismerte, hogy semmiféle megállapodás nem volt, tegnap egyszerűen rákényszerítették Magyarországra a bevándorlókat. A magyar kormány továbbra is azt ígéri, megtesz mindent, hogy betartsa az uniós szabályokat és regisztrálja az érkezőket, akiknek többsége egyébként napközben már el is hagyta Magyarországot Ausztria felé. Az osztrákok fogadják őket – legalábbis egyelőre. Szlovéniában péntek este könnygázt vetettek be a bevándorlókkal szemben, de azóta többen mégis átjutottak már a horvát-szlovén határon. itthon a terrorelhárítók elfogták a röszkei támadás egyik feltételezett hangadóját.
Már több mint tízezren jöttek át
Mostanra jóval tízezer fölé emelkedett azoknak a bevándorlóknak a száma, akiket a horvátok elutaztattak a magyar határhoz, és átküldtek ide. Péntek óta folyamatosan szállítják a horvát buszok Pélmonostorról és Tovarnikból az illegális határátlépőket a magyar határhoz, Beremendre. A menedékkérők azután indultak el Magyarország felé, hogy Zoran Milanovic horvát miniszterelnök bejelentette: nem zárja le az országhatárokat és nem tartóztatja fel a migránsokat.
Volt „B-terv”
Nem volt megállapodás, rákényszerítettük a menekülteket a magyarokra – mondta a horvát miniszterelnök, vagyis beismerte, hogy ez volt a „B-terv”. Erre azért volt szükségük, mert hiába kérte az unió, képtelenek voltak megvédeni a szerb határt: rosszul felszerelt rendőröket küldtek a határra, akiknek esélyük sem volt a bevándorlók ellen. Elemzők szerint nagyon komoly gazdasági problémákkal küzd Horvátország, és nem kizárt, hogy ennek is köze van az összeroppanásukhoz.
Szijjártó: Horvátország az egész uniót cserben hagyta
A magyar kormány szerint Horvátország az egész uniót cserben hagyta. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a horvát kijelentésre reagálva azt mondta: Horvátország felmondta az együttműködést Magyarországgal és Európával. A horvát államfő egyébként szombat délután már segítséget kért az uniótól. Meg kell állítani a menekültáradatot, valamint válaszokat kell kapnunk az EU-tól, hogy mi lesz azokkal az emberekkel, akik Horvátországba jönnek, és azokkal, akik már elmentek innen – jelentette ki. A Külgazdasági és Külügyminisztérium hétfőre egyébként berendelte Görögország budapesti nagykövetét a görög belügyminiszternek egy svéd lapnak adott interjújával kapcsolatban. Szijjártó Péter úgy fogalmazott: a politikus a csillagokat is lehazudta az égről, amikor arról beszélt, hogy Görögország megvédi a határait.
Tartalékosokat hívnak be
A honvédelmi miniszter elrendelte az önkéntes műveleti tartalékos katonák részleges behívását. A tömeges migráció okozta válsághelyzetben elsősorban azoknak az aktív katonáknak a laktanyán belüli feladatait látják majd el, akik már huzamosabb ideje az Ideiglenes Biztonsági Határzár, illetve a Határozott Fellépés 2015 gyakorlat feladataiban vesznek részt. Benkő Tibor vezérkari főnök az M1-en szombaton elmondta, hogy mintegy ötszáz behívóparancsot küldenek ki. Mint kifejtette: név szerint, meghatározott beosztásokra kívánnak behívni önkéntes műveleti tartalékosokat, elsősorban olyanokat, akik korábban katonaként szolgáltak.
Megvan az egyik röszkei támadó?
A Híradó úgy tudja, a szerdai röszkei támadás egyik résztvevőjét foghatták el a terrorelhárítók. Már Győrben járt, és Ausztriába akart menni. Arról nincs hír, hogy hogyan jutott a győri állomásra. Közben a bíróság elrendelte hat ember előzetes letartóztatását, hármat pedig a kiskunhalasi befogadóban zárnak be. A gyanú szerint mind a kilencen részt vettek a szerdai zavargásban. Ott 29 embert állított elő a rendőrség, azóta többük ellen már megszüntették a nyomozást. Ma 11 ember ügyét tárgyalta a szegedi járásbíróság, 9-en voltak ott, ketten, akit nem helyeztek őrizetbe és szabadlábon védekezhettek, nem jöttek el. Mindannyiuk ellen tömegzavargás résztvevőjeként elkövetett határzár tiltott átlépése miatt indult eljárás.
Először könnygázt vetettek be Szlovéniában
Mára virradóra a szlovén hatóságoknak sem maradt más választásuk, mint erőt alkalmazni a tömeggel szemben. A több száz fős migránscsoport ugyanis nem volt hajlandó tudomásul venni, hogy nem mehetnek át a Szluta folyón átvezető hídon. A vizes palackokat dobáló tömeg ellen Szlovéniában is be kellett vetni a könnygázt, a kedélyek csak ezután nyugodtak le.
Aztán engedtek
Az obrezjei határátkelőnél is egy nagyjából négyszáz fős csoport várta reggelig, hogy átjuthasson Szlovéniába. Az átkelőt kordonokkal zárták le a migránsok előtt. A szlovén hatóságok nagyjából délelőtt 11 óráig bírták a nyomást, ezután úgy döntöttek, hogy továbbengedik a határnál összegyűlt bevándorlókat. A migránsok most is egyszerre próbáltak átjutni a sorfalon, a rendőrök viszont csak kisebb csoportokban engedték őket tovább. Buszokkal szállították tovább a befogadóközpontokba
Kritika Skopjéből
Szlovénia nem tartja korrektnek a horvát kormány migrációs válság kezelésére tett lépését – mondta Miro Cerar szlovén miniszterelnök. Zoran Milanovic beismerte, hogy elvesztették az irányítást a dolgok felett, és tranzitfolyosót nyitnak, hogy a migránsok továbbmehessenek Szlovénia és Magyarország felé – mondta a szlovén miniszterelnök, aki telefonon beszélt horvát kollégájával. Arra a kérdésre, hogy a két ország valaha is megegyezett-e egy ilyen folyosó nyitásában, a szlovén miniszterelnök azt mondta: soha nem beszéltek ilyenről. A legutóbbi adatok szerint Szlovéniába több mint 1500 illegális bevándorló érkezett, főleg Szíriából és Afganisztánból.
Ausztria tarja magát Dublinhoz
Ausztria tartja magát a dublini egyezményhez, és minden esetben megindítja az eljárást azért, hogy Horvátországba vagy Szlovéniába visszaküldhesse a menekülteket – közölte az osztrák belügyminiszter. Hozzátette: nem érti, hogy Horvátországban és Szlovéniában miért nem nyújtanak be menekültkérelmet. Johanna Mikl-Leitner szerint Európában megfelelően érvényesül a védelemhez való jog, de az nem áll fenn, hogy ezt a legvonzóbb országban lehessen igénybe venni. Az üldözötteknek a kvóta szerinti uniós elosztás biztonságot és védelmet nyújt, azonban a gazdasági bevándorlóknak bizonytalanságot jelent. A miniszter szerint az uniós kvóta és a Szíriához közel lévő menekülttáborok támogatása az emberáradatot viszonylag gyorsan beszüntethetik.
Finnország is ellenőriz
Finnország megkezdte a Svédországból érkező menedékkérők ellenőrzését az északi Tornio átkelőhelyen. Közben mintegy száz migránsellenes tüntető rövid időre elzárt az átkelőt. A tiltakozókkal szemben ellentüntetők is megjelentek. Mindkét csoport délelőtt békésen feloszlott. Finnországba az utóbbi időben egyre több menedékkérő érkezik. Többségük Irakból jön Svédországon a haparanda-tornói határátkelőn keresztül. Az idén már több mint 11 ezer menedékkérő érkezett, a finn bevándorlásügyi hatóságok adatai szerint hetente csaknem 1200-an lépik át a határt ezen az útvonalon.
21 mentőakció
21 mentőakcióban összesen több mint 4500 migránst mentettek meg ma a Földközi-tengeren Líbia partjainak közelében – közölték a segélyszervezetek és a helyi hatóságok. Az egyik legnagyobb akcióban több mint 800 migránson segítettek, akik három kisméretű hajó fedélzetén kerültek bajba. Eközben szintén ma a görög Leszbosz sziget közelében egy kislány vízbe fúlt és tizenhárman pedig eltűntek. Az olasz parti őrség egyik hajója több mint 1100 embert, egy másik pedig 137 bajba jutottat mentett meg, akik egy eresztő gumicsónakban voltak. További két felfújható gumicsónakban utazó 231 embernek segítettek.
60 milliárdunkba kerülhet
A bevándorlási hullám az idei költségvetésnek 60 milliárd forint kiadást jelent – mondta Tállai András az M1-en. A nemzetgazdasági államtitkár hozzátette: a többletkiadásokat a büdzsé tartalékából fedezik. Az államtitkár hangsúlyozta továbbá, hogy az ország határainak védelmét nem befolyásolhatják gazdasági szempontok, így arra szükség esetén készek több forrást felszabadítani. Tállai András emlékeztetett rá, hogy az adóbevallások összesítése alapján,2014-ben kiugróan teljesített a magyar gazdaság.
13 ítélet
Tizenhárom ítéletet hozott ma tiltott határátlépés ügyében a Szegedi Járásbíróság – közölte a Szegedi Törvényszék szóvivője. Négy vádlottat 1 évre, kilencet 2 évre kiutasított Magyarország területéről. A vádlottak közül nyolc afgán, öt kongói állampolgárságúnak vallotta magát. A vádlottak szerdán Röszke térségében lépték át illegálisan a szerb-magyar határt. Az ítéletek tizenkét esetben jogerőre emelkedtek. Egy vádlott és védője enyhítésért fellebbezett.