Fontos tisztán látni, hogy mely termékek esetében beszélhetünk lencséről, és hol alkalmazzák a tükrös megoldásokat. Nem mindegy, hogy milyen célból keresünk látcsövet, ezért ez az információ nagyon fontos lehet mindenki számára.

A távcsőnek két típusa van

A távcsövek egyik típusa szóró és gyűjtő lencsékből állnak. A legelső lencse neve a tárgylencse, más néven objektív vagy frontlencse, míg a hátsóé, azaz a szemünk felé eső az okulár. 

A másik típus, amit refraktornak neveznek, a fénytörés elve alapján működik. Ezek azok a távcsövek, amelyeket a színházakban is használunk látcsőként.

A csillagászati távcsöveket sem árt külön kategóriába sorolni, amelyek okulárból és gyűjtőlencséből állnak. Ezeknek a segítségével lehet a minőségi képet kivetíteni, hiszen ezek már a profi távcső kategóriába sorolandók.

Mi befolyásolja a távcsövek teljesítményét?

A távcső teljesítményére hatással van a fénygyűjtő képessége és a felbontása is. Ezeknek a minőségét az objektív minősége fogja meghatározni, hiszen minél nagyobb, annál több fény begyűjtésére lesz képes. Természetesen ezek az objektívek legalább 3x annyi fényt képesek összegyűjteni, mint a szemünk, éppen ezért is vesszük nagy hasznát ezeknek a modern eszközöknek, amikor megfigyeléseket végzünk. A modern távcsövekkel már a szabad szemmel nem is látható csillagokat és objektumokat is megfigyelhetjük.

Csillagvizsgálathoz milyen távcsövet válasszunk?

A távcső ár befolyásoló lehet választáskor, de arra mindenképpen számítsunk, hogy a nagy távolság miatt a fényerőnek ebből a szempontból nincsen nagy jelentősége. Ha viszont már objektumok vizsgálata a cél, akkor nagyon is nagy jelentősége van. A beérkező fotonok egy adott felületre érkeznek be és minél nagyobb maga a felület, annál jobban el tud majd oszlani, azaz sokkal kevesebb jut belőlük egy-egy pontra. Ahogy növeljük a fókusztávolságot, úgy fog romlani a felület fényesség értéke.

Mit kell tudni a nagyításról

A pontos nagyítást az okulár és az objektív fókusztávolsága fogja megadni. Ha 1000 mm a távcső fókusztávolsága és 10 mm az okulár fókusztávolsága, akkor 100- szoros nagyítást ad az adott távcső. Viszont a Hold megfigyeléséhez ez nem lesz igazán jó, hiszen minél nagyobb a távolság növelése, annál jobban csökken a látószög értéke.