Home Tudástár Technika, kommunikáció Mit hoz a jövő az okos otthonoknak?

Mit hoz a jövő az okos otthonoknak?

Mit hoz a jövő az okos otthonoknak? – Fejlesztések, amikre érdemes várni!

Otthonunk automatizálására már ma is számtalan lehetőségünk van. Okostelevíziók, okostelefonok, okos villanykapcsolók (igen, ilyen is van), és még számtalan más készülék segíti napjainkat egyszerűbbé tenni. Ebben a cikkben azt szeretnénk megmutatni, hogy milyen is lehet a jövő az okos lakások szempontjából, illetve azt, ami már ma is elérhető.

okosotthon

Technológia a mindennapokban

Sokan nem is gondolnák, de egy okos rendszer már a vezetékes és vezeték nélküli internettel és az ezzel összekötött készülékekkel elkezdődik. Egy megfelelően felállított otthoni hálózat nagy segítség azoknak, akik otthon is egyszerre több készüléket használnak. Pár mappa beállítás módosításával akármilyen Wifi képes eszközünkkel elérhetjük például számítógépünk tartalmát. Így tudunk például filmeket nézni, dokumentumokat szerkeszteni és hasonlók.
Az okostelefonjaink is okosabbá tehetőek, amennyiben a napirendünk automatizálásáról van szó. A Tasker és az IFTT nevű alkalmazások kiválóan példázzák ezt. Mindkettő alapvetően különböző profilok létrehozását engedi meg, az IFTT főleg okos eszközökkel és közösségi médiával kapcsolatban, a Tasker pedig sokkal széleskörűbben. Lényegében különböző paraméterek alapján meg tudjuk adni, hogy mit tegyen a telefonunk. Például beállíthatjuk azt, hogy minden nap az adott tanrendünk szerint legyen lenémítva a készülék, vagy azt, hogy minden Twitteren megosztott képünket Instagramra is kitegye.
Ezekkel a tippekkel meg is érkeztünk az okosnak bélyegzett háztartási eszközökhöz.

Okos készülékek ma

Mitől lesz egy háztartási berendezés „okos”? Nos, sokan azt mondanák, hogy egy okoskészülék azért okos, mert internet kapcsolatra képes. Ez nem egészen így van. Egy okoseszköz azért hasznos a lakásban, mert valamilyen megbízható szolgáltatást képes teljesíteni, amihez legtöbb esetben igen, internetkapcsolat is szükséges. Ezek a szolgáltatások elég sokrétűek lehetnek, és mivel a technológiai piacon folyamatos a fejlődés, egyre több újdonsággal egészülnek ki. Az alábbiakban megpróbáltunk összegyűjteni párat, ami elég hasznos lehet:

  • Okos vezérlők és hubok, amelyek a többi okoskészülékkel kommunikálnak, valamint megkönnyítik a felhasználók életét. Például az Amazon Echo, ami a nap elején fel tudja nekünk olvasni a híreket, vagy egy kijelzőn megmutatni az időjárást.
  • Okos konnektorok és okos elosztók- az okos otthon kialakításának valódi alappillérei. A segítségükkel bármilyen elektronikai készülék, mint például egy kávéfőző „okossá” változtatható.
  • Okos biztonsági megoldások – okos zárak, érzékelők és kamerák biztosítják az ingatlanunk védelmét behatolások ellen.
  • Okos termosztátok – előre programozható, vagy akár időjárás alapján maguktól módosuló profilok alapján szabályozzák a ház hőmérsékletét.
  • Okos háztartási eszközök – ma már nagyon sokféle konyhai és takarítóeszköz érhető el, okos funkciókkal. Legyen szó robotporszívókról, merülőforralókról vagy éppen mikrohullámú sütőkről. Legtöbb esetben van egy okos verziójuk, vagy ha még nincs is, hamarosan lesz!

Ezzel el is érkeztünk az utolsó szegmenshez. Sokaknak már az eddig leírtak is elég futurisztikusnak tűnhetnek, de a fejlődés nem áll meg. A következő részben arról spekulálunk, hogy milyen is lesz egy valódi okosotthon.

A jövő okos otthona

A ma elérhető okos készülékekből is össze lehet barkácsolni egy okosnak nevezhető házat, azonban a jövőben valószínűleg nem így lesz. Úgy gondoljuk, hogy ha minden kedvezően alakul, és tényleg tartós marad a kereslet az okos otthonokra, akkor az új építésű ingatlanok már úgy is fognak elkészülni, hogy észben tartják lakóik ilyen igényeit is. Amennyiben már a kezdetektől tudatosan okosotthonba szeretnénk berendezkedni azt az építkezésnél is figyelembe kell venni. Sokkal nagyobb figyelmet lehet szentelni így például a környezetvédelemre, megújuló energiák felhasználására, vagy éppen a ház védelmére.

Lehet, hogy a jövő otthonában már úgy is ébredünk fel, hogy az ébresztőóránk azért szól időben, mert megnézte a digitális naptárunkat, és észrevette, hogy programunk van. Ébredésünkkor pedig a kávéfőző bekapcsolt, a zuhany és a termosztát elkezdett melegíteni, mindezt a nekünk megfelelő ütemben és hőfokon. Mi van, ha házunk nem csak azt tudja majd, hogy számunkra mi szükséges adott pillanatban, de pontos helyzetjelentést tud adni saját magáról is? Szól például, ha valahol kártevők vannak, vagy ázik a fal, vagy éppenséggel fel is hívja a megfelelő szolgáltatót, hogy bejelentse a problémát? Persze ez mind csak spekuláció, de azért jó nagyot álmodni. Ki tudja, egyszer még össze is jöhet.

Addig is érdemes szétnézni az ingatlanpiacon, hátha akad olyan eladó vagy kiadó lakás, amely már most megfelel bizonyos igényeinknek az automatizálás terén is.

Exit mobile version
Megszakítás