Mire figyeljünk használt laptop vásárláskor

Bár a használt notebookok piaca telis-tele van megannyi felkutatásra váró kinccsel, számtalan ritkasággal és régi, ám közel sem idejétmúlt darabbal, sokan mégis vonakodnak a másodkézből származó műszaki cikkektől. Persze ez egyfelől érthető, hiszen kicsit mindenkiben az a prekoncepció rögzült, hogy a használt mint fogalom, egyet jelent egy levetett ruhadarabbal, egy kinőtt öreg cipővel vagy egy családban öröklődő régi játékkal. Bár meglehet, hogy maga a fogalom annak idején valóban ezt jelentette, az utóbbi időben azért ez már egészen más irányt vett.

Dacára annak, hogy a használt laptopok, különösen az üzleti szériás darabok esetén mindez hatványozottan igaz, néhány nagyon is fontos szempontot azért nem árt figyelembe venni vásárlás előtt. A használt laptopokról bővebben ezen és ezen a linken olvashatsz.

Külső:

Legyen szó bármilyen árucikkről, az biztos, hogy az első, amit egy adott terméken külön meg se kell nézni, hiszen már rögtön látjuk, hogy milyen állapotban is van. Kis odafigyeléssel ugyanis azonnal látható, hogy vannak-e rajta külsérelmi nyomok, ütések-kopások, meg úgy egyáltalán mennyire is viseltes. Az persze természetes, hogy senki sem szeretne egy láthatóan leharcolt laptoppal beülni egy üzleti meetingre, ám egyrészt hiba volna azt feltételezni, hogy a használt laptop piacon a fizikailag sérült laptopok sokszoros többségben lennének, -merthogy nincsenek- másrészt pedig sok felhasználó pont a kedvezőbb árazás reményében mond le a patika külsejű gépekről. Végeredményben tehát érdemes a külsőt alaposan átvizsgálni, ám az már abszolút egyéni preferencia kérdése, hogy hol végződik az, ami még belefér és hol kezdődik az, ami már nem.

Hardver és szoftver:

Az első és legfontosabb ellenőrizendő egy használt laptopnál, hogy a kasztni alatt valóban azok a hardveres jellemzőkkel bírjon, amikkel hirdetik. Ez igaz a processzorra, a memóriára, a háttértáló(k)ra, VGA-s gép esetén pedig ugye a videokártyára is. A szoftver kérdése abban az esetben fontos, ha a kinézett használt laptopot valamilyen előtelepített szoftverrel bocsátják áruba. Ez alapesetben ugye egy Windowst jelent, de lehet akár egy Office vagy bármilyen egyéb program is, amit a csomaghoz kapunk. Ezeket erősen ajánlott még a vásárlás előtt alaposan szemügyre venni, különösen azt, hogy valóban fel vannak-e telepítve és, hogy aktív-e hozzájuk licensz.

Alapvető funkciók:

A hardveren és a szoftveren felül, érdemes még néhány további alapvető funkciót is letesztelni egy használt laptopnál. Ide tartozik a töltő, az USB -és egyéb portok ellenőrzése, ki-bedugni őket, meggyőződni arról, hogy biztosan nem kontaktosak-e. A mikrofont, a webkamerát és a hangszórókat is érdemes kipróbálni, világítós billentyűzetes esetén pedig megnézni, hogy valóban így van-e. A kijelzőt a Dead Pixel Buddy-val (DPD) vagy egy dead pixel test című Youtube videóval szintén érdemes alaposan átvizsgálni, kiszűrve ezzel az esetleges pixelhibákat és whitespotokat. Mindezeken kívül még az optikai meghajtót is ellenőrizhetjük, -persze már amennyiben az adott gép rendelkezik ilyennel. Végül, de nem utolsósorban pedig érdemes az akkumulátort is szemügyre venni, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy az pontosan milyen állapotban is van. Ez akár a HWInfo nevű programmal, akár pedig a feljebb említett AIDA64 program segítségével is megtehetjük, az aksi health-jét, vagyis az élettartamát a battery pont alatt találjuk mindkét program esetében. Mindkét program a wear levelt mutatja, tehát azt, hogy lehetséges maximum élettartamból (100%) mennyi lett már elhasználva. A témáról bővebben az alábbi linken található, kifejezetten az akkumulátorok élettartamával foglalkozó cikkben olvashatsz.

Benchmarkok és stressz tesztek:

Az alapvető funkciók átvizsgálását követően akár egy terheléses stressz tesztet is elvégezhetünk, megnézve, hogy a gép erős terhelésnek kitéve mennyire melegszik, a ventilátorok pedig teszik-e a dolgukat. Ezzel a processzor órajelét is monitorozni tudjuk, így látható, hogy munka közben valóban hozza-e azt, amit gyárilag tudnia illik. A stressz teszttel továbbá a memóriákat, a merevlemezeket, valamint a videokártyát is láthatjuk munka közben. A benchmark szoftverekkel, -mint amilyen például a 3DMark, a FurMark vagy a Cinebench,- a VGA-val rendelkező modelleket érdemes megtúráztatni, megnézve, hogy nem röccennek-e meg és valóban hozzák-e azokat az FPS számokat, amiket tudni illik.

ElőzőBejelentették: megvan a Facebook új neve
KövetkezőVajna Tímea felszámolja a céget, amiben a 40 milliárd forintos örökségét kapta
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza