Településtörténet
A Tisza partján, a Kurca folyó torkolatánál kedvező földrajzi adottságokkal rendelkező település már az ókorban is lakott volt. Árpád, a letelepedő honfoglaló magyarság vezére ezt a területet, Ondnak adományozta. Később a Sövényházi család birtoka lett.
Az 1332 1935. évi pápai tizedjegyzék említi a Mindszent közvetlen közelében fekvő Apor falu plébániáját.
1423-ban már templomos település, amely nevét Mindenszentnek tiszteletére épített templomáról kapta.
A 17. század végén Apor-Mindszent néven említik a falut egészen 1818-ig az egyházi okiratokban.
A török hódoltság alatt végig lakott település volt. A hatalmas Mindszent-algyői uradalom a török után Erdődy György, 1883-ban a Pallavichini család birtokába került.
Fejlődésben fontos szerepe volt a tiszai kompnak. Népessége az 1900-as évek elején elérte a tízezer főt, zsellérségre a 19. századi folyószabályozások óta kubikusként kereste kenyerét.
1884-től járási székhely, 1925-ben polgári iskolát nyitottak a községben.
A település legrégibb része a Tisza melletti Csúcs. Itt áll a későbarokk római katolikus műemlék jellegű templom. A gazdag Helytörténeti Gyűjtemény a főtér egy földszintes paraszt-polgár házában tekinthető meg.
Az 1993 óta városi rangú településen ma mintegy 7500 fő él. A vízparti kisváros fokozott figyelmet fordít a turizmus fejlesztésére, mivel a városban lehetőség nyílik üdülésre, vízi-sportolásra, ezen adottságait népszerűsítik a rendszeresen megrendezésre kerülő Mindszenti Napok rendezvénysorozatával is.
Látnivalók
II. világháborús emlékmű
A parkosított téren, az I. világháborús emlékmű közelében áll a II. világháborúra emlékeztető, kőbe faragott nőalak Fritz Mihály alkotása.
Helytörténeti gyűjtemény
A XX. század elején épült, szárazkapus parasztpolgár lakóházban kapott helyet a település múltját bemutató, az 1960-as évek óta gyarapodó honismereti gyűjtemény.
Parasztkonyha és szobaberendezés, népi cserépedények, takácsműhely, 1864-ből való patikabútor, a halászat és a kubikosság eszközei, valamint a település hőseinek emlékkiállítása látható a múzeumban. A Keller Lajos Városi Könyvtár és Helytörténeti Gyűjteményt 1996-ban Keller Lajos plébánosról nevezték el, aki a XIX. és XX. század fordulóján megírta Mindszent 1700-1900 közötti történetét.
Városháza
A tér fái között található az 1928-ban épült neobarokk városháza.
I. világháborús emlékmű
A parkosított tér közepén látható az I. világháború hőseinek emlékműve, Nemes György szobrászművész alkotása.
Római katolikus templom (Mindenszentek), Mindszent
A mai templom 1798-1800 között épült, késő barokk stílusban. A homlokzaton két, falba szorult ágyúgolyó látható, melyeket a Vörös Hadsereg katonái lőttek ki 1919-ben a templomra.
A templom homlokzatát Szent Péter és Pál apostolok szobrai díszítik. Bejárata fölött a város 1772-ből való címerét örökítették meg: két hal között egy ekevas azt jelképezi, hogy a várost hajdan földművesek és halászok lakták. A főoltár hatalmas Mindenszentek-képe az egyik legjobb barokk alkotás a megyében. Több mint száz alakot ábrázol, változatos színek gyönyörködtető, mégis egységes összhatásával és a barokkra jellemző mozgalmassággal. Ezt és a mellékoltárok képeit Sporer Mihály és Csokány Antal egri festők készítették. A rézfedeles vörös márvány keresztelőkút 1827-ből való. A szentély falának domborművén Szent Imre látható Szent Istvánnal és Szent Gellérttel (Andrejka József, 1935). A mellékoltárok képei Szent István király koronafelajánlását és a keresztre feszített Jézust ábrázolják. A Szent Kereszt-oltáron őrzik a Szent Kereszt-ereklyét, amelyet Kruzslitz Mauritius olaszországi irgalmasrendi szerzetes, Mindszent szülötte és díszpolgára 1933-ban ajándékozott a templomnak. Figyelmet érdemel még a Jézus Szíve- és a Szent József-szobor, melyeket tiroli mesterek faragtak fából a XVIII. században.
Bejelentkezéssel látogatható.
Olvasó nő, szobor
Az 1965-ben épült Művelődési Ház előtt helyezték el 1973-ban Samu Katalin szobrászművész alkotását.
Kurca-toroki zsilip
Figyelmet érdemlő műszaki emlék – a belterülettől pár száz méterre északra – az 1885-ben épített Kurca-toroki zsilip.
Cím: MindszentKöztársaság tér 31.
Tel: +36 (62) 527 010
E-mail: mindszent@mindszent.hu
Web: http://www.mindszent.hu/