Home Főhírek Belföldi hírek Mindennapi hőseink – Mentők napja: „Sajnos, látjuk a betegek szemében az aggódást...

Mindennapi hőseink – Mentők napja: „Sajnos, látjuk a betegek szemében az aggódást és a félelmet”..

Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója / Fotó: MTI/Balogh Zoltán

A mentők már több mint egy éve dolgoznak a koronavírus-járvány frontvonalában. Milyen tanulságokkal szolgált a pandémia, mi történt a mentőkkel az elmúlt időszakban?

Az Index a mentők napja alkalmából dr. Csató Gáborral, az Országos Mentőszolgálat főigazgatójával beszélgetett:

A főigazgató szerint bizakodóak a szervezet tagjai, idén talán már visszatérhetnek ők is a normál kerékvágásba. Igaz, rengeteg mindent meg fognak tartani a járvány alatt tanultakból. A rugalmasságot például, hisz a félkatonai rendszerben működő szervezet pár hónap alatt létre tudott hozni saját rendszere mellett egy mintavételi szolgálatot, elsöpörték a papír alapú nyilvántartásokat, sürgőssé vált informatikai fejlesztéseket léptek meg. Ma már valós időben látják az eszközfogyásokat és az esetszámokat, hőtérképszerűen, üzleti és mesterséges intelligenciával támogatva. Ez a módszer nem csak a pandémia alatt használható.

A mentési esetszámok kissé növekedtek, az elmúlt egy év 1,2 millió esetében benne van a 155 ezer, kórházba szállított koronavírusos is, ami az összes eset 10 százaléka. A komoly tehernövekedést nem is ez okozta, hanem az 1,2 millió eset melletti még 1,2 millió mintavétel.

A kormány megadta a pluszmunkákhoz és fejlesztésekhez szükséges 3 milliárd forintot, tehát ezzel nem volt probléma. Meg kellett azonban szervezni az újfajta logisztikát, ami egy átlagos műszakban dolgozó 1500 kolléga mellé még ezret be kellett állítani. Az elsődleges a mentés maradt, sok más jellegű feladatot – mint a mintavételezések – önkéntesekkel, betegszállítókkal, civilekkel, vöröskeresztesekkel, egyetemi, főiskolai hallgatókkal oldottak meg.

A dolgozók átoltottsága 70 százalékos, ha a betegségen átesetteket is nézzük, akkor 80 százalékos a védettség, a megbetegedések száma így drasztikusan lecsökkent a mentőknél.

Az egészségügyi szolgálati jogviszony nem érintette negatívan a mentőszolgálatot, mindössze a kollégák 2 százaléka nem írta alá az új szerződést – mondta a portálnak a főigazgató.

A járvány kezdetén komoly kihívást okozott, hogy mindenki minden tünetére azt gondolta, koronavírus, és ezeket úgy kellett kivizsgálni, mintha tényleg covid lenne. Rengeteg telefonhívás volt, ezeket önkéntesek bevonásával tudták kezelni. Mostanra normalizálódott a helyzet.

Egy-egy helyszínre kiérkezve azonban, a koronavírusos betegeknél nehéz a helyzet:

„Sajnos, látjuk a betegek szemében az aggódást és a félelmet, ráadásul nagyon nehéz úgy megnyugtatni őket, hogy maszkban vagy szkafanderben vagyunk, hiszen azokat az emberi gesztusokat, például a mimikát sem tudjuk bevetni, amelyeket eddig használtunk. Újfajta kommunikációs technikákat kellett tanulnunk nekünk is, számtalan kollégám például ráírta a nevét az overalljára, vagy kitette akár a fényképét is, hogy emberibb legyen az ellátás”

– mondta dr. Csató Gábor, hozzátéve: a járvány alatt viszont úgy tűnik, a mentők visszakapták régi megbecsültségüket, a lakosság bizalma nőtt irántuk.

blikk, index

Hirmagazin.eu

ElőzőLövöldözés a Times Square-en, egy kislányt is eltaláltak
KövetkezőExtrém szélsebességű viharokat fog okozni a klímaváltozás Magyarországon..
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás