Home Főhírek Belföldi hírek Mindenki nyomja a féket a migrációs válság miatt

Mindenki nyomja a féket a migrációs válság miatt

Forrás: hirado

Megéri a világ gazdag országainak arra költeni, hogy javuljanak a Törökországban, Jordániában vagy Libanonban tartózkodó menekültek életkörülményei, és hogy megoldódjon a szíriai válság, erre az ENSZ által említett kilencmilliárd dollár sem sok – mondta Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő. Az elemző arról is beszélt, a korábbinál közelebbinek látszik a migrációs válság megoldását segítő közös európai fellépés.

Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő
Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő

Lassan mindenki benyomja a féket, valaki már a vészféket is régen meghúzta, más most kezd el lassítani – mondta Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő azzal kapcsolatban, hogy több európai ország tízezrével akarja visszatoloncolni a migránsokat. Angela Merkel német kancellár pedig arról beszélt, tovább kell csökkenteni a Németországba érkező menekültek számát, és meg kell akadályozni, hogy az tavasszal ismét növekedésnek induljon.
Gyarmati István szerint a migrációs nyomás minden kormányt arra szorít, hogy valamilyen megoldást találjon a helyzetre. A biztonságpolitikai szakértő megjegyezte, ez egyáltalán nem rossz, mert ha az érintett országok nagy része egy irányba kezd haladni, akkor sokkal egyszerűbb lesz a közös európai megoldást is megtalálni. A törökországi, jordániai és libanoni menekülttáborok fejlesztése mellett ez a migrációs nyomás komoly csökkentését eredményezheti.

Hozzátette azonban, hogy Görögország nem nagyon jeleskedik a válság megoldásában, ezért ultimátumot is kapott az EU-tól. A probléma az, hogy a dél-európai államban gyakorlatilag szabadon beengedik a migránsokat, akik aztán a többi ország határain, amelyek nem nagyon akarják őket továbbengedni, feltorlódnak. Valószínű tehát, hogy Görögország nagy migránstábor lesz, amíg nem sikerül Törökországgal megállapodni a visszaszállításukról.
Gyarmati István arról is beszélt, hogy a Törökországban, Jordániában vagy Libanonban tartózkodó menekültek életkörülményeinek javítása, majd a szíriai helyzet rendezése, és az azt követő újjáépítés sokkal kevesebb költséggel járna Európának annál, mint amennyit a kontinens jelenleg költ a menekültek befogadására. Az ENSZ menekültügyi főbiztossága által közölt 9 milliárd dolláros összeg a szakértő szerint nem nevezhető óriási pénznek, ha azt vesszük, hogy az egész világnak, illetve a gazdag országoknak kellene összeadnia.

A szíriai válság megszüntetésének esélyei kapacsán hangsúlyozta, hogy jelenleg az Egyesült Államok és Oroszország is a rendezésre törekszik, így a megoldás kölcsönös kompromisszumok után, feltételezhetően Bassár el-Aszad elnök eltávolításával születik majd meg.

Exit mobile version
Megszakítás