Home Életmód Egészség - betegség Minden, amit a fogak eltávolításáról tudnia kell

Minden, amit a fogak eltávolításáról tudnia kell

portrait dentist blue mask working with patient modern clinic

Függetlenül attól, hogy fájdalmakat tapasztal-e, fogorvosa különféle okokból is javasolhatja egy vagy több foga eltávolítását. Sokan tervezik eltávolíttatni bölcsességfogukat, viszont mivel egy kellemetlen eljárásra számítanak, a legtöbben csak halogatják a beavatkozást.

Sajnos a fogak eltávolítása egy sokkal bonyolultabb feladattá válik, ha fertőzés vagy más problémák is kialakulnak, ezért érdemes rögtön fogorvoshoz fordulni, amint az ember bármilyen kényelmetlenséget tapasztal szájában.
Még az állkapocsban fellépő tompa fájdalmak is azt jelenthetik, hogy egy fog épp helyet próbál szorítani magának.

Egy alapos vizsgálat segít rávilágítani a probléma kiváltó okára, habár ideális esetben ezeket már az előtt sikerül megoldani, hogy bármilyen kellemetlenség jelentkezne az ember szájában. A fogápolás elhanyagolása hosszútávon fájdalmas problémákhoz vezethet, amiket sosem jó ötlet megvárni.

Miért lehet szükség egy fog eltávolítására?

Fogszuvasodás

Amikor a fertőzés eléri a fog gyökereit (ami idegekből és erekből áll), akkor onnan tovább terjedhet az állkapocs többi részére, ahol még súlyosabb károkat okozhat.

Amennyiben a fog helyreállítása nem akadályozná meg az újbóli fertőzés kialakulását (mert a fertőzés túl mélyen szétterjedt a gyökérben), a legjobb megoldás általában a teljes fog eltávolítása.

A gyengébb immunrendszerrel rendelkező pácienseknek azért lehet szükségük egy fog eltávolítására, mert nagyobb veszélyt jelentenek rájuk a fertőzésből adódó komplikációk.

Előfordulhat, hogy a probléma összetettebb, például fogínybetegség esetében. A súlyosabb fogínybetegség (periodontitis) hatására a fogak kilazulhatnak, és ilyenkor fogorvosa az eltávolításukat javasolhatja.

De, hogy pontosan hogyan lehetséges a fogszuvasodás kezelése teljesen? Azt az alábbi linken megtudhatja: fogszuvasodás gyógyítás!

Sérülések

Egy repedt vagy szerkezetileg elgyengült fog állapota bármikor rosszabbra fordulhat, ami nem csak fájdalommal jár, hanem rendkívül veszélyes is lehet. A mellett, hogy a széttörő fog könnyedén elfertőződhet, a fogdarabok felsérthetik a fogínyt, ezzel tovább növelve a fertőzés kockázatát.

Impaktált fog

Leggyakrabban a bölcsességfogakkal (ritkább esetekben más fogakkal) fordul elő, hogy nem képesek teljesen átszakítani a fogínyt. Ilyenkor a fogat körülölelő vékony bőrréteg alatt fertőzések alakulhatnak ki.

Mivel az ilyen, úgynevezett impaktált fogakat nem lehet alaposan megtisztítani, a fogorvosok általában mielőbbi eltávolításukat javasolják. Még akkor is fontos eltávolítani az ilyen fogakat, ha nem irritálják a fogínyt és nem okoznak kellemetlenségeket, így ugyanis meg lehet előzni, hogy a későbbiekben problémák adódjanak velük, miközben pozíciójuk folyamatosan változik az ember szájában.

A legtöbb esetben ezeket a fogakat teljesen elfedi a fogíny, így a fogorvosnak fel kell vágnia azt, hogy hozzáférhessen a foghoz. Ez egy intenzív beavatkozás, ami meglehetősen kellemetlen zajokkal jár, éppen ezért egyeseknek füldugó viselése is javasolt az operáció alatt.

Sűrűn elhelyezkedő fogak

Legyen szó akár bölcsességfogról, akár bármilyen másik fogról, egyes esetben azért lehet szükség a fogak eltávolítására, mert nincs elegendő hely nekik az ember szájában. Az efféle sűrű elhelyezkedés kellemetlen lehet, illetve a fogak kopását is felgyorsíthatja a fogak nem megfelelő érintkezése miatt.

Ezeket a problémákat nem minden esetben lehet fogszabályzással korrigálni, ezért ilyenkor egy vagy több fog eltávolítására lehet szükség.

Felkészülés a fog eltávolítására

Sokkal könnyebb eltávolítani egy olyan végleges fogat, ami már elfoglalta a helyét, mint egy olyat, ami részben vagy teljesen a fogíny alatt van, ezért az operáció másképpen zajlik majd a helyzettől függően.

Fogorvosának tudnia kell, hogy vannak-e olyan egészségügyi problémái, vagy kap-e jelenleg olyan kezelést, illetve gyógyszereket, amelyek megnehezíthetik a gyógyulási folyamatot.

Tegyen félre néhány napot a fog eltávolítása utánra, hogy nyugodt körülmények között gyógyulhasson. Még egy kevésbé komplikált eltávolítási beavatkozás után is több napra lesz szüksége ahhoz, hogy a felépülés érezhető legyen, ezért mellőzzön minden fizikailag megterhelő tevékenységet a műtét utáni napokban.

A helyzettől függően fogorvosa helyi vagy általános érzéstelenítést használ majd. Ezzel kapcsolatban előre értekezzen fogorvosával.

A fog eltávolítását követő gyógyulási időszak

A fogorvos egyes esetekben összevarrja majd az eltávolított fog helyét, de a legtöbbször csupán egy darab gézt helyez majd az operált területre, amelyre rá kell majd harapnia, hogy a helyén maradjon. A géz előbb-utóbb teljesen átázik vérrel, ezért időnként cserélgetnie kell majd, de fontos, hogy összesen legalább három óráig ráharapjon.

Az első 24 órában ne öblítse ki a száját és ne köpködjön, hogy a vér megalvadhasson, és a seb bezárulhasson. Ezt követően rendszeresen és óvatosan öblögesse száját meleg (nem forró) vízzel, ezzel is elősegítve a gyógyulást.

A legtöbb fogorvos csak folyékony élelmiszerek fogyasztását javasolja az első 24 órában, illetve nagyon fontos felhagyni a dohányzással, legalább is amíg a fog helye teljesen be nem gyógyul. Az első néhány napban továbbá kerülje a szívószál használatát is.

Ahogy darabosabb, keményebb ételeket kezd fogyasztani, próbálja azokat a másik oldalon megrágni, hogy minél kevésbé terhelje a gyógyuló részt.

A jeges borogatás mind a fájdalmat, mind pedig a dagadást segíti enyhíteni. Minél előbb kezdi el használni, annál jobb – tartsa azt a fájó területen legalább néhány percig, vagy tovább is, ha szükségét érzi.

Exit mobile version
Megszakítás