Home Hírek Életmód Miért jó szigetelőanyag a kőzetgyapot?

Miért jó szigetelőanyag a kőzetgyapot?

wooden frame for future walls with drywall plates insulated with rock wool and fiberglass insulation staff for cold barrier. comfortable warm home, economy, construction and renovation concept.

A kőzetgyapotot sokan csak homlokzati szigetelőként ismerik, pedig remek tulajdonságai miatt más szigetelési feladatot is elláthatunk vele.

Aki csak teheti, szigeteli ingatlanát, hogy ezzel komfortosabbá tegye lakóterét, mérsékelje a fűtésre és hűtésre fordított összeget, és hozzájáruljon a károsanyag kibocsátás csökkentéséhez.

Az első feladatunk megtalálni a házunknak megfelelő szigetelőanyagot. Ilyenkor nem csak az ár a döntő, több más szempontot is figyelembe kell venni.

A szigetelőanyagok közül az egyik legnépszerűbb a kőzetgyapot, érdemes körüljárni, miért jó választás, mire kell figyelni a beépítésénél.

728x90 100

Ezt kell tudni a kőzetgyapotról

Alapja rendszerint a vulkanikus eredetű bazalt olvadékából készült szál, amelyhez őrölt mészkövet vagy dolomitot adnak. A szálak tulajdonságait különböző anyagokkal erősítik, majd a kész kőzetgyapot szigetelőanyagot táblákba vagy tekercsbe rendezik.

A kőzetgyapot egyik előnye, hogy időtálló, és ha szakszerűen építik be, élettartama gyakorlatilag megegyezik a házéval még új építésű ingatlanoknál is.

Gátolja a tűz terjedését, mivel a kőzetgyapot 1000 C°-on kezd olvadni.

Mérettartó, vattaszerű szerkezetének köszönhetően nem érzékelhető rajta a hőtágulás, vagyis nagy hőmérsékletkülönbségekre sem reagál.

Hőszigetelésen kívül hangszigetelésre is alkalmas a kőzetgyapot, ami szintén lényeges szempont.

Kőzetgyapot alkalmazásával elérhetjük a penészmentes otthont, ugyanis jó páraáteresztő képességgel rendelkezik, ugyanakkor víztaszító anyag is.

Így érvényesül a kőzetgyapot szigetelő hatása

Remek szigetelő tulajdonságát a szálak közötti levegőnek köszönheti.

Hőszigetelő hatása a vastagságától is függ, azonban nem lehet leegyszerűsíteni a választást arra, hogy minél vastagabb, annál hatékonyabb lesz a szigetelés. Alkalmazása függ a fal típusától és a beépítés helyétől egyaránt. Éppen ezért vásárlás előtt kérjünk szakértői vizsgálatot és véleményt, hogy megtaláljuk a legjobb megoldást. Iránymutató lehet, hogy homlokzati szigetelésre általában a 10-20 cm vastagságú kőzetgyapot szigetelőlap megfelelő.

Milyen falazatra alkalmas a kőzetgyapot?

A kőzetgyapot tégla és kőfalakra egyaránt alkalmazható.

A vegyes falazatú házaknál szokott fejtörést okozni, mit használjunk. A téglához ugyanis a polisztirol is megfelelő, de a vályoghoz csak páraáteresztő szigetelőanyag jöhet szóba, vagyis a kőzetgyapot. Ilyenkor az egész épületet a vályog igényeihez kell szabni, ha nem akarjuk, hogy vizesedés legyen.

Érdemes külön megemlíteni, hogy a kőzetgyapot a könnyűszerkezetes házak szigeteléséhez is kiváló, páratechnikai és tűzvédelmi tulajdonságai miatt.

Többféle kőzetgyapotot találunk

A vakolható kőzetgyapotot homlokzati hőszigetelésre használhatjuk, remek hőszigetelő képessége mellett zajcsökkentő szerepe is van. A lapok stabilak, páraáteresztő és víztaszító tulajdonsággal rendelkeznek.

Lépésálló kőzetgyapotot padló, aljzat szigetelésére alkalmazunk. Szerepe a hőveszteség mérséklése, valamint a hangszigetelés, a lépéshangok kivédése. Padlásterek beépítéséhez, társasházi lakások zajcsökkentéséhez is kiváló.

A különféle kasírozással bevont kőzetgyapotot még pincék, garázsok, csövek, tartályok szigetelésére is használják.

A dróthálós kőzetgyapot paplant magas hőmérsékletű kazánok, tartályok, kémények védelmére építik be.

Hogyan építhetjük be jól a kőzetgyapotot?

Ehhez az első lépés a hozzávalók megválasztása. A beépítéshez szükséges anyagoknak kompatibilisnek kell lenni a lapokkal. Ezt rendszerben való gondolkozásnak nevezzük. A gyártók olyan komplett csomagot állítanak össze, amivel profi munkát lehet végezni. Ennek része a kőzetgyapot szigetelő lemezeken kívül a ragasztó, üvegszövet háló, alapozó, vakolat, a dübelek, az élvédő, a lábazati sín és egyéb kiegészítők.

A kőzetgyapot táblák felhelyezésénél fontos a résmentes illesztés, hogy a meleg fal és a hideg levegő találkozásánál ne alakuljanak ki hőhidak.

Beépítésre leginkább a tavaszi és az őszi hónapok a legalkalmasabbak, mert a hőmérséklet ideális, nincsenek fagyok, és az erős napsütés sem befolyásolja a munkát.

Két dologra különösen ügyeljünk: ne érje csapadék vagy pára a szigetelést, és a fagyok beállta előtt kerüljön fel az üvegszövet hálóval megerősített ragasztóréteg.

ElőzőNászajándék ötletek, kifejezetten a közelgő ünnepek jegyében
KövetkezőOrbán Viktor: Magyarország nem vétózik, olyan, hogy vétó, nincs
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás