Home Gasztronómia, vega Bor, hal, inyencek Mi fán terem a pezsgő? Típusok és technológiák

Mi fán terem a pezsgő? Típusok és technológiák

pezsgo2.pexels man98 6314519

Ma már számtalan buborékos, szőlő alapú ital található meg a borboltok polcain, nem meglepő, ha a laikus vásárló kicsit elveszettnek érzi magát közöttük. Az alábbiakban összeszedtük pár mondatban a legfontosabb tulajdonságokat, melyek megkönnyíthetik a választást a habzóborok között.

pezsgo3.pexels koolshooters 8530483
Kép forrása: Pixels

A gyöngyözőbor, frizzante, spumante tulajdonképpen a pezsgő egyszerűbb változatai, melyek esetében a fantázianevek használata is engedélyezett (pl: Juhsecco, Frici, stb.). Ezek általában könnyű, illatos, behűtve jóleső, szomjoltó italok, minden társaságban népszerűek, hiszen nem mások, mint friss, tiszta ízű, gyümölcsös borok több-kevesebb szénsavval – mesterségesen – dúsítva. Ilyenek pl. a muskotály aromáival letaglózó és édes habzóborok vagy az egyszerűbb száraz frizzanték.

Tankpezsgő (Méthode Charmat vagy Martinotti): a leggyakoribb pezsgő. Nevét a gyártásához használt nagyméretű, nyomásálló acéltartályokról kapta. Ezekbe kész bor, cukor és borélesztő keveréke erjed. A lezárt tartályokból az erjedés során keletkező szén-dioxid nem tud távozni, így szénsavként elegyedik a borral. A legismertebb és talán legnépszerűbb termék ebből a kategóriából a  Prosecco , de így készül a Törley pezsgők nagy többsége is.

Palackos erjesztésű pezsgő (Tradicionális peszgő vagy Méthode Classique vagy Méthode Champenoise) a pezsgők csúcskategóriája. Valódi kézműves termék, ami évszázados hagyományokat őriz. A legfontosabb tény, hogy ugyanabban a palackban erjed és érlelődik, mint amelyikben végül az asztalunkra kerül. Fontos, hogy hosszú éveket (2-5 év) tölt az érlelőpincében, ezalatt különleges, kifinomult, ún. autolízises aromák fejlődnek ki benne. Különlegesen finom a szénsavtartalma, mely igen apró buborékokat ad, sőt a kortyot már szinte krémesnek érezzük. Lehet francia pezsgő, azaz Champagne, Crémant, Blanquette, lehet olasz habzóbor, tehát Franciacorta, de az olaszok hívhatják Metodo Classiconak, a spanyolok pedig Cavanak. Figyelem! Ha nincs feltüntetve a technológia a palackon, akkor szinte biztosan tankpezsgőt tartunk a kezünkben.

Kép forrása: Pixels

Méthode Transvasée (nincs magyar neve), tulajdonképpen az előző kettő technológia ötvözete, viszonylag ritkán alkalmazzák. Az alapbor-cukor-élesztő keveréke nem tartályban, hanem 1,5 l-es palackokban erjed. A buborékok kicsik lesznek, finom gyöngyözés alakul ki, lágyan szállnak fel a pohárban, és nem is illannak el olyan hamar, mint pl egy Proseccoból. Az erjedés után a pezsgőt tovább érlelik az erjedés befejeztével leülepedő seprővel együtt, hogy íze harmonikusabb, teltebb, izgalmasabb legyen, majd géppel szűrik és a végleges, 0,75 l-es palackokba töltik. Kiváló ár-érték arány jellemzi, ilyen pl Magyarországon a kék címkés, klasszikusnak számító Hungária márka.

Sokan a pezsgőkhöz sorolják a PetNatokat is, pedig ezek az italok – habár buborékosak – nem pezsgők, hiszen egyszeri erjesztéssel készülnek. Egészen egyedi termékek. Tulajdonképpen az „alapborok” erjedés közben – murciként – kerülnek lepalackozásra, mellyel a képződő szén-dioxid az italban marad. Ritkán szűrik, általában seprősen kerülnek forgalomba, így egészen különleges ízélményt nyújtanak. Hozzá az alapanyagot bio, sőt nem ritkán biodinamikus eljárással termelik.

Képek forrása

Forrás

Hirmagazin.eu

 

Exit mobile version
Megszakítás