Home Életmód Egészség - betegség Mi az a kreatin és mire szolgál az ember szervezetében?

Mi az a kreatin és mire szolgál az ember szervezetében?

Táplálékkiegészítők Fotó:123rf.hu

Egy friss kutatás eredményeiből kiderült, hogy a kreatin mind az agyi rendellenességek kezelésében, mind a kognitív képességek javításában megoldást kínálhat. Továbbá megfigyelték azt is, hogy az antidepresszánsokhoz adott kreatin sok esetben hangulatjavító hatással bírhat. De mi is tulajdonképpen a kreatin, és milyen újonnan körvonalazott tulajdonságairól beszélhetünk?

Táplálékkiegészítők Fotó:123rf.hu

Susan Trachman A George Washington Egyetem docense nemrégiben arról írt, hogy a kreatin jelentheti a potenciális megoldást az agyi rendellenességek tekintetében.

A kreatin egy olyan anyag, amit a szervezet aminosavakból szintetizál, és melynek fő feladatai közé tartozik az izmok energiával való ellátása.

Ezért van az, hogy a sportolók – a versenyeken nyújtandó erejük, hatékonyságuk és teljesítményük növelése érdekében – olykor kreatin készítményeket szednek. Ám a kutatók nemrégiben a vegyület új felhasználási lehetőségeire is felfigyeltek. Ezek közül emelkedik ki az életkorral összefüggő rendellenességek újszerű kezelési megoldásai – például: az öregedéssel gyakran járó, az általános egészséget és a fizikai függetlenséget is megnehezítő izomsorvadás esetében.

A szakemberek korábban úgy gondolták, hogy ez az anyag leginkább a vázizomzatban található meg, mára azonban kiderült, hogy a test kreatinjának 5 százaléka több más szervben is fellelhető – így a májban, vesében, az agyban, a férfiak esetében pedig a herékben is. A kutatók legfőképpen arra voltak kíváncsiak, hogy a kreatinnak milyen eddig nem ismert felhasználási területeire lehetne összpontosítani.

Az eredményekkel párhuzamosan pedig néhány válasz is született, melyekből fény derül arra, hogy az anyag megoldást kínálhat a pangásos szívbetegségek, az inzulinrezisztencia, a magas koleszterinszint megelőzésében, valamint a kezelésekben egyaránt. Trachman ezen belül a potenciális agyi és kognitív hatásokat vizsgálta, melyhez a hangulati rendellenességek, illetve azok lehetséges kezelése is szorosan kapcsolódik. A szakember elmondta, hogy a vázizmok temérdek energiát használnak fel – különösen abban az esetben, ha valaki sportoló. Ugyanígy az agy is egy rendkívül aktív szerv, melyhez igényt tart a test energiafogyasztásának csaknem húsz százalékára. Abban az esetben, ha valaki örökletes vagy szerzett kreatin-anyagcsere-károsodással lát napvilágot, nagy az esély arra, hogy késleltetetté válik az agyi fejlődés, egyúttal felerősödik a kognitív funkciók kockázata – például olyan területeken, mint a figyelem, a döntéshozatal, a memória, vagy éppen az érvelés.

Jó hír, hogy a kutatók felismerték a kiegészítő kreatin kognitív funkciókat javító képességét. Bár a kísérletek egyelőre és többnyire laboratóriumi körülmények között mutattak reménykeltő eredményeket, még szükség van további vizsgálatokra annak érdekében, hogy tisztázni tudják az emberekre vonatkoztatható hatásokat. Az eddigi tanulmányokból viszont kiderült, hogy az emberek esetében a kreatin-kiegészítést követően, sok esetben javult az emlékezet és a teljesítmény, mindazonáltal csökkent az alváshiány, a mentális fáradtság és a stressz. Az olyan súlyos esetek, mint a traumás agysérülés (pl. agyrázkódás, sporttevékenység vagy gépjárműbaleset következtében) a kutatók a kreatint a terápia egy részeként vizsgálják.

Elmondásuk szerint az agytrauma csökkenti a kreatinszintet, ezért a felépüléshez javasolt az agyi tartalékok különféle kiegészítésekkel történő növelése. Ezen belül feltételezték, hogy a kreatin neuroprotektív, vagyis idegsejt védő szerepe jótékony hatással bírhat. A fentiekben soroltak mellett még érdemes szót ejteni arról is, hogy egyes kutatások szerint az agy elülső lebenyében lévő kreatin koncentráció összefüggést mutathat a különféle hangulati zavarokkal, így a kezelésben egy lehetséges utat kínál a kreatinszint növelése.

Hirmagazin.eu

ElőzőKreatív közösség innovatív fiataloknak
KövetkezőBorrekord a tengeren: 136 díjat nyert a hajótársaság
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás