A szombat délutánra meghirdetett tiltakozó megmozdulás néhány óra alatt zavargássá fajult. A kormány távozását követelő tömeg egy része kövekkel támadt a rendfenntartókra, akik könnygázt vetettek be ellenük.
A randalírozók több minisztériumi épületbe is behatoltak,
ahonnan később a rendfenntartók eltávolították őket.
Egy erőszakos csoport megrohamozta a libanoni Bankszövetség székhelyét. Betörtek az előcsarnokba, gyújtogattak, széttörték a berendezést és kidobálták az iratokat.
A Vöröskereszt adatai szerint a késő estig tartó összecsapásokban több, mint százan megsérültek, 55 ember kórházi ápolásra szorul, egy rendőr életét vesztette.
(Fotó: EPA)
Hírügynökségi jelentések szerint éjszaka éles lövések is eldördültek, ezt a rendőrség megerősítette, ám azt nem tudni, ki használt lőfegyvert.
Hasszan Diab libanoni miniszterelnök szombat esti rendkívüli tévébeszédében előre hozott választások kiírását javasolta.
„Csak ez jelent kiutat ebből a szerkezeti válságból. Új választás kell, hogy létrejöhessen egy új politikai osztály” – fogalmazott a kormányfő. Azt ígérte, hogy kivétel nélkül mindenkit felelősségre vonnak, akinek köze van a keddi katasztrófához.
A mélyülő válság miatt vasárnap reggel lemondott az ország információs minisztere. Az elmúlt napokban több parlamenti képviselő, így
a Kataeb keresztény párt három tagja is visszaadta mandátumát.
A detonációban több keresztény templom is megrongálódott. A Szent Maron templom plébánosa egy ideiglenes helyiségben tartotta meg a vasárnapi misét. A detonáció ugyanis leszakította a templom mennyezetét, összezúzta az ajtókat és ablakokat.
A tragédia súlyos hiányosságokat tárt fel a hatóságok működésében. Kedd óta 19 embert vettek őrizetbe, akik felelősek lehetnek azért, hogy a kikötőben évek óta tárolták a több, mint kétezer tonnányi ammónium-nitrátot, ami felrobbanva csaknem 160 ember halálát okozva.
„A legfontosabb cél most az, hogy gyors, hatékony és összehangolt segítséget nyújtsunk a libanoni embereknek” – mondta Emmanuel Macron francia elnök, az általa kezdeményezett online donorkonferencián, amelyen a világ vezető nagyhatalmai mellett az ENSZ, az Európai Unió, az Arab Liga, és számos ország képviselői is részt vesznek.
A robbanás legalább 15 milliárd dollárnyi, azaz több, mint 4400 milliárd forint értékű kárt okozott a mély gazdasági válsággal küzdő országnak.
Címlapkép: illusztráció
M1, Hirmagazin.eu