forrás: MTI

Európa egyik legkorszerűbb sugárterápiás központja jön létre Budapesten, az Országos Onkológiai Intézetben – nyilatkozta Kásler Miklós professzor, az intézet főigazgatója a Magyar Idők szombati számában.

Márciusban kezdődik és az év végére vagy 2018 elejére érhet véget a beruházás, amelynek részeként az Országos Onkológiai Intézet összes régi sugárterápiás berendezését újra cserélik – közölte a főigazgató. Kásler Miklós elmondta: hat besugárzókészülékük közül öt már elavultnak számított. Kettőt korábban, mintegy másfél milliárd forint értékben saját költségvetésből lecseréltek, hármat pedig a következő hónapokban fognak.

Az utóbbi évek vidéki fejlesztéseivel együtt a magyarországi sugárterápia az európai középmezőny felső részébe kerül. Ennek nagy jelentősége van Magyarországon, ahol vezető halálok a rák, és abban az országos központban, ahol évente kilencezer daganatos beteg kap besugárzást, az összes ilyen terápián átesett páciens majdnem egyharmada.

Megújulnak az onkológiai központ sugárterápiás berendezései
kép: illusztráció

A főigazgató kifejtette: a sugárterápia szerepe az utóbbi években felértékelődött. Megjelentek olyan technológiák, amelyek nagyobb hatásfokkal roncsolják a tumort úgy, hogy közben a korábbinál is nagyobb védelmet lehet biztosítani a körülötte lévő ép szerveknek, szöveteknek.

[box type=”shadow” ]

Lineáris gyorsító

A lineáris gyorsító különböző energiájú foton- és elektronsugárzás előállítására képes. A berendezés speciális tulajdonsága a nagy intenzitású sugárnyalábbal való kezelés, így jelentősen rövidül a besugárzási idő. Fontos része az integrált képalkotás, amelynek során röntgenfelvétellel és ct-vizsgálattal ellenőrzik és javítják a betegek beállításának pontosságát, közvetlenül a sugárkezelések megkezdése előtt vagy akár közben is. Ezt segíti a minden irányban távvezérléssel mozgatható kezelőasztal. A módszer előnye az ép szövetek és a védendő szervek kímélete, ami csökkenti a mellékhatásokat.

A készülék lehetővé teszi az úgynevezett forgóíves intenzitásmodulált sugárkezelést is, amellyel szabálytalan alakú daganatok besugárzása rövid idő alatt úgy végezhető el, hogy a közeli egyéb szervek és egészséges szövetek dózisterhelése minimális marad. A készülék alkalmas az úgynevezett mozgó céltérfogatok besugárzására is, vagyis folyamatosan tudja követni – elsősorban a mellkasi régióban – a légzés miatt elmozduló daganatot. A nagy pontosság és a képi ellenőrzés miatt kisméretű daganatok besugárzása is végezhető a készülékkel koponyán belül és kívül is.

[/box]