A kutatók általában azt állítják, hogy az ujjak roppantásához szükséges erő elegendő ahhoz, hogy károsodást okozzon az ízületben. A vizsgálatok mégis arra utalnak, hogy a rendszeres ujjropogtatás nem okoz károsodást, sőt akár az ízület egészségességét jelezheti. Az elmélet kanadai kutatóktól származik, akik MR-vizsgálattal nézték meg, mi történik pontosan az ujjak ropogtatásakor.
A kutatócsoport egyik tagja, egy megrögzött ujjropogtató, egyenként behelyezte az ujjait egy vezetékhez csatlakoztatott csőbe. Ezt a kábelt aztán addig húzták, amíg a nagy ujjperc ízülete az ujjakban roppant egyet.
A kábel körülbelül hat másodperces húzását követően a két csont hirtelen szétugrott, ami egy üreget illetve buborékot hozott létre az ízületek belsejében lévő folyadékban. A roppanás, amely egy másodperc alig egyharmadáig tartott, pontosan abban a pillanatban következett be, amikor a buborék létrejött.
A PLOS ONE szakfolyóiratban közzétett tanulmány vezető szerzője, Greg Kawchuk, az Albertai Egyetem professzora így számolt be az eredményekről:
„Egy kicsit olyan ez, mint a vákuum kialakulása. Amint az ízületi felszínek elválnak egymástól, nem marad több folyadék ahhoz, hogy kitöltse a megnövekedett ízületi térfogatot, így egy üreg jön létre, és ez az esemény függ össze a jellegzetes roppanó hanggal.”
A vizsgálat egy rejtélyes fehér fényvillanást is kimutatott, amely közvetlenül a hang elhangzása előtt jelenik meg. A fényvillanás és a roppanás nagy hangerejének magyarázatához további kutatásokra lesz szükség.
Forrás:noinetcafe;