A nagyvárosokban és megavárosokban a légszennyezettség komoly negatív hatással van az emberek egészségére, így már az is különösen nagy pozitívum, hogy a fák segítenek a szennyeződés csökkentésében. Ezen felül azonban számtalan más módon is a lakosság hasznára vannak, egy kutatócsoport pedig megbecsülte azt is, hogy évente – pénzben számolva – mennyit köszönhetnek a legnagyobb városok lakói a fáknak.
A világon élő 7,5 milliárd ember mintegy 10 százaléka él a megavárosokban, amelyekben átlagosan 500 millió dollárnyi (~ 125 milliárd forintnyi) hasznos szolgáltatást nyújtanak az emberek számára a környék fái minden egyes évben azzal, hogy a lakókörnyezetet tisztábbá, „megfizethetőbbé” és kellemesebbé teszik.
Az Ecological Modelling nevű online lapban megjelent tanulmányban a nemzetközi kutatócsoport kiemeli, a vizsgált 10 megavárosban a fákon alapuló ökoszisztéma által nyújtott javak éves medián értéke 505 millió dollár volt. Ez egy-egy „fával borított” négyzetkilométer esetében 1,2 millió dollárt jelent, ami átszámítva megközelítőleg 300 millió forint.
Dr. Theodore Endreny, a tanulmány vezető szerzője, egyben a New Yorki Syracuse-ben található College of Environmental Science and Forestry (ESF) munkatársa elmondta, hogy a fák által nyújtott szolgáltatások értéke könnyedén megkétszerezhető azzal, ha többet ültetnek belőlük.
„A megavárosok átlagosan 85 százalékkal tudják növelni a (fák által nyújtott) javakat. Amennyiben minden lehetséges területükre telepítenének fákat, azok tisztítanák a levegőt és a csökkentenék a vízben található szennyezőanyagok szintjét, egyben az épületek energiaszükségletét is, továbbá javítanák az emberi jóllétet, miközben más fajok számára is élőhelyet és erőforrásokat nyújtanának a városi területen” – fejtette ki a kutató.
A kutatás során a már meglévő és a lehetséges fa-borítottságot, illetve annak az ökoszisztéma-szolgáltatásokhoz való hozzájárulását vizsgálták összesen 10 megaváros nagyvárosi területein öt kontinensen és biomban.
A kutatók az alábbi városokat vizsgálták:
- Peking, Kína,
- Buenos Aires, Argentína,
- Kairó, Egyiptom,
- Isztambul, Törökország,
- London, Egyesült Királyság,
- Los Angeles, Egyesült Államok,
- Mexikóváros, Mexikó,
- Moszkva, Oroszország,
- Mumbai, India,
- Tokió, Japán.
A fák a kutatók által vizsgált pozitív hatásai pedig
- a légszennyezettség csökkentése,
- a csapadékvíz-lefolyás csökkentése,
- az épületek hűtéssel és fűtéssel összefüggő költségeinek mérséklése, illetve
- a szén-dioxid szintjének csökkentése
voltak.
„A fáknak közvetlen és közvetett hatásai vannak az épületek hűtésére és arra, hogy az emberek mennyire szenvednek a hőséghullámok alkalmával. A közvetlen hatás az, hogy árnyékolnak, és ezzel hűsítik a városi területet, a közvetett hatás pedig, hogy az esővíz párologtatásával a forró levegő is hűsebbé válik” – magyarázta Theodore Endreny.
A városi fák olyan szolgáltatásokat is nyújtanak, amelyekkel az emberek talán nincsenek is tisztában – így például „eltávolítják” az emberek számára veszélyes szálló por részecskéket is azáltal, hogy „felfogják” azokat a leveleiken, de például télen a szelek enyhítésével akár a fűtést is hatékonyabbá tehetik.
Emellett természetesen lehetnek olyan pozitív hatások is, amelyekre sokan nem is gondolnának, így például egy korábbi kutatás szerint a madarak és fák gyakorisága egy-egy lakókörnyezetben jelentős hatással van az ott élők mentális egészségére is. A fák mellett ugyancsak nem szabad megfeledkezni a kevésbé szembetűnő növények, így például a sövények pozitív hatásairól sem.
Képek, videó: youtube, veganinja.hu