Még 2022. szeptember 18-ig látogatható az „Új világ született 1914–1922″című időszaki kiállítás, amely Magyarország Kormánya és az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság együttműködésének köszönhetően a Nagy Háború százéves évfordulóján nyitotta meg kapuit.
Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a kiállítás főkurátora és munkatársai által megalkotott tárlat szakított az első világháborúról szóló eddigi klisékkel, hazugságokkal.
A nagyszabású, interaktív, látványos kiállítás három részből áll és több mint kétezer négyzetméteren mutatja be az első világháború előzményeit, történéseit, sőt következményeit.
A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány főigazgatója, a tárlat főkurátora a kiállítás megnyitásakor úgy fogalmazott: „Mi arra szövetkeztünk Magyarország kormányával, az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság tagjaival, hogy a Nagy Háborúnak a 21. századi értelmezését, narratíváját adjuk.”
A GYŐZTESEK, ILLETVE A TOTALITÁRIUS DIKTATÚRÁK ÁLTAL SULYKOLT HAZUGSÁGOKKAL VAGY FÉLIGAZSÁGOKKAL SZEMBEN BEMUTATTA, HOGY A HAMAR VILÁGMÉRETŰVÉ VÁLÓ ÖSSZECSAPÁSNAK VALÓJÁBAN NEM VOLT EGYETLEN EURÓPAI GYŐZTESE SEM.
Egész Európa belerokkant a háborúba, elveszítette vezető szerepét, az USA pedig megszerezte a világ feletti uralmat.
1914–1918 KÖZÖTT ÚJ VILÁG SZÜLETETT, A HÁBORÚ ÚJRARAJZOLTA A TÉRKÉPEKET, ÁTHELYEZTE A VILÁGGAZDASÁG SÚLYPONTJAIT, ÚJ IDEOLÓGIÁKAT ÉS IZMUSOKAT SEGÍTETT HATALOMBA.
Mindez pedig meghatározza a jelenkor történéseit.
A tárlat alapján érthetővé válik az is, hogy mi, magyarok ma miért élünk itt és így.
Ez a kiállítás a gonoszságot mutatja be, de a szabadságról szól. Arra bíztat mindenkit, ne hagyja magát mások által befolyásolni. Harcoljon a saját gondolataiért, a saját igazáért. Ez a kiállítás az őszinteség kiállítása
– összegezte a tárlat üzenetét Schmidt Mária.