Több mint tizenegy órán át tartott Amy Coney Barrett főbírójelölt szenátusi meghallgatásának második napja, de szerdán tovább ülésezik a bizottság.

Az Obamacare, az abortusz és a Black Lives Matter volt a fókuszban, alkotmányjogi elvekről kevés szó esett.

A meghallgatáson a szenátus igazságügyi bizottságának huszonkét tagja egyenként fél-fél órás blokkokban kérdezhette Donald Trump jelöltjét a bírói hitvallásától kezdve eddigi ítélkezési gyakorlatán át egészen a magánéletéig. Utóbbi témakörbe nemcsak az fért bele, hogy szabadidejében zongorázik és a francianyelv-tudása megkopott a gimnázium óta, hanem az is, hogy mi motiválta őt és férjét, hogy öt gyermek mellé még örökbe fogadjon két másikat.

Amy Coney Barrett meghallgatása második napján bemutatta gyermekeit a szenátus igazságügyi bizottságának (Fotó: EPA/Shawn Thew)

 

A szenátorok hozzáállását a legfelsőbb bíróság megüresedett helyére jelölt Amy Coney Barretthez elsősorban az határozta meg, melyik párt színeiben ülnek a bizottságban.

Amíg a tizenkét fős republikánus küldöttség elsősorban a jelölt képességeit méltatta és az eddig a sajtóban és különböző nyilatkozatokban megjelent vádak kapcsán kérte ki jellemzően a véleményét, addig a demokraták az elnökjelölti vitában is hallhatott vezérfonal mentén, elsősorban politikai állásfoglalást próbáltak Barrettből kicsikarni. A főbírójelölt mindannyiszor elzárkózott attól, hogy akár az Obamacare, akár a választások tisztasága, akár az abortusz kérdésében politikai véleményt fogalmazzon meg.

Már a meghallgatás elején a bizottság republikánus elnökének megalapozó kérdésére, amely szerint igaz-e, hogy kinevezése esetén „ő egy női Scalia lesz” (utalva ezzel a főbírójelölt konzervatív mentorára, a legfelsőbb bíróság 2016-ban elhunyt korábbi tagjára, Antonin Scaliára) Barrett világossá tette: bár ő maga is az alkotmány írott szövegének elsődlegességében hisz, de ha megerősítik kinevezését, „nem egy Scalia bírót, hanem egy Barrett bírót kapnak”. Ugyancsak a bizottsági elnök, Lindsay Graham kérdésére mondta el: a bírák nem tehetik meg azt, hogy egyik nap felkelnek, és hirtelen valamilyen tervvel állnak elő, mert szeretik vagy gyűlölik a fegyvert, szeretik vagy gyűlölik az abortuszt, és nem sétálhatnak be úgy a bíróságra, mint egy királynő, hogy ráerőltessék az akaratukat a világra. Meg kell várniuk az adott ügyeket és problémákat, amit egyébként az alkotmány is mond, és végig kell menniük a folyamaton.

Ez a megközelítés végig jellemezte a főbírójelöltet, így egyik bizottsági tag sem tudott belőle kihúzni sem az abortusz, sem a fegyverviselés, sem a választások tisztasága kapcsán olyan állítást, amely egyértelműen előre vetítené, hogyan fog majd Barrett dönteni konkrét esetekben.

Patrick Leahy vermonti demokrata szenátor azt kérdezte Barrett-től, hogy abban az esetben, ha a legfelsőbb bíróság elé kerül az elnökválasztás eredményének ügye, visszalép-e az ítélkezéstől érintettség okán (hiszen a szenátor szerint Trump elnök azért igyekszik gyorsan feltölteni a testületet, hogy biztosítsa a számára kedvező kimenetelű döntést), Barrett ismét világosan elmondta: sem az elnökkel, sem a Fehér Ház stábjából senkivel sem beszélt arról, hogy ebben vagy bármely más ügyben milyen döntést kellene meghoznia a jövőben.

A főbírójelölt hozzátette: ha így tett volna, akkor durván megsértette volna az igazságszolgáltatás függetlenségét.

Dick Durbin, Illinois állam szenátora egy Obamacare-ben érintett család történetével illusztrálta egyik kérdését, amelyet Amy Coney Barrettnek címzett a szenátus igazságügyi bizottságában (Fotó: EPA/Stefani Reynolds)

 

A demokrata kisebbség tagjai az Obamacare és az LMBTQ-jogokhoz kapcsolódó kérdéseikhez, akárcsak a meghallgatás első napján, úgy ezúttal is egy-egy választójuk kinagyított családi fotóját használták illusztrációként. Láthatóan nem másként, mint élőben közvetített kampányeseményként fogták fel a demokrata szenátorok a főbírójelölt meghallgatását. Erre utal az is, hogy a bizottság tagja, a demokrata alelnökjelölt Kamala Harris kaliforniai szenátor szinte csak és kizárólag az Obamacare-ről és az abortuszról beszélt.

De a republikánus texasi szenátor, Ted Cruz és Utah szenátora, Mike Lee is inkább a demokraták ostorozására és az Amy Coney Barrettet (többek között katolikus hite miatt) ért sajtótámadások elítélésére használta a kérdezésre rendelkezésükre bocsátott időt.

Illinois demokrata szenátora, Dick Durbin a Black Lives Matter-ügyek kapcsán is faggatta Barrettet. Arra a kérdésre, hogy mit érzett, amikor meglátta a George Floyd halálát okozó rendőri intézkedésről készült felvételt, Barrett úgy válaszolt: két színes bőrű gyermeke is van, ezért a családját nagyon személyesen érintette az ügy. A gyermekei eddig élvezhették annak minden előnyét, hogy egy burokban nőttek fel, és nem kellett megtapasztalniuk a gyűlöletet és az erőszakot. „Nehéz ez nekünk, akárcsak minden más amerikainak szerte az országban.

Videó:

https://twitter.com/i/status/1316042916788404228

A meghallgatáson John Kennedy louisianai republikánus szenátor véleményét véka alá nem rejtve „s*ggfejnek” („butthead”) nevezte azt a bostoni egyetemi professzort, aki nemrég azt találta mondani a főbírójelöltről és férjéről, hogy két színes bőrű gyermeküket gyarmatosítókként tartják, és valójában rasszisták, akik csak kellékként használják fel őket. Barrett úgy válaszolt, hogy számolt a férjével azzal a jelöltség elfogadásakor, hogy ilyen és ehhez hasonló, nemcsak mélységesen sértő, hanem fájdalmas dolgok is elhangoznak majd, amelyek nemcsak neki, hanem a gyermekei számára is azok lehetnek, főleg azoknak, akik a családjuk részévé vált. Ezért ezek a vádak kegyetlenek – tette hozzá.

Videó:

https://twitter.com/i/status/1316166986523717634

A meghallgatás egyik látványos epizódja volt, amikor John Cornyn republikánus texasi szenátor arról kérdezte a jogeseteket és az ítélkezési gyakorlatát fejből tudó Barrettet, hogy milyen jegyzetekkel érkezett az ülésre, mire a főbírójelölt mindössze egy üres, hivatalos szenátusi feliratot tartalmazó jegyzettömböt mutatott fel.

Videó:

https://twitter.com/i/status/1316124398324252674

Amy Coney Barrett szenátusi meghallgatásának harmadik napja magyar idő szerint tegnap, azaz szerdán délután három órától folytatódott, amint hírünk van, közzétesszük.

hirado

Hirmagazin.eu

ElőzőÁramszünetet, közlekedési nehézségeket okoz a Mátrában esett 14 centis hó – videó
KövetkezőTe bezáratnád az iskolákat most? Igen vagy nem?
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza