Győr — A rendőrség után már az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) és a múzeumi szakfelügyelet is vizsgálódik az évszázad érmelopásának kikiáltott esettel kapcsolatban – hangzott el az Országgyűlés plenáris ülésén Rétvári Bencétől, az EMMI államtitkárától.
Mint fogalmazott: az a legfontosabb feladat, hogy mielőbb felderítsék az esetet, és minden lelet visszakerüljön a helyére. Az ülésen Magyar Zoltán, a Jobbik képviselője „pótolhatatlan értékeknek” nevezte a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum 500 milliós érmegyűjteményét.
Mint ismert, a hatalmas értékű, hun, longobárd és avar kori tárgyakból álló gyűjteményt ismeretlenek hamisra cserélték. Mindezt az idei évig teljesen titokban.
– A műtárgyak Az érctől az aranypénzig című időszaki tárlaton 2011-ben kerültek a nyilvánosság elé, ezt megelőzően és azt követően nem szerepeltek kiállításon – közölte a múzeum oldalán Grászli Bernadett igazgató. – Idén az új, állandó régészeti kiállítás előkészítésekor, eddig ismeretlen archív múzeumi fotódokumentáció segítségével derült fény arra, hogy az eredeti műtárgyakat másolatokra, illetve kisebb értékű variánsaikra cserélték – tette hozzá az intézményvezető. Feljelentést tettek, s a Nemzeti Nyomozó Iroda különösen nagy értékre elkövetett lopás gyanúja miatt nyomoz.
Mivel a gyűjtemény több értékes darabja már 2011-ben feltűnt bécsi árveréseken, az ügyben a külföldi hatóságok is nyomozni kezdtek, s segítik a magyar hatóságok munkáját. Gál Katalin, a Győri Főügyészség szóvivője tájékoztatta lapunkat arról, hogy jogsegély- kapcsolatban állnak Auszt-riával.
Egy darab százezreket ér
Csóka Ferenc, a Magyar Éremgyűjtők Egyesületének elnöke az Infó Rádió műsorában beszélt arról, hogy a leggyakoribb római kori aranyérme a III–IV. századból 150 és 200 ezer forintos, míg egy átlagos ezüstpénz 15 és 20 ezer forint közötti áron beszerezhető.
Forrás: Blikk.hu