Home Főhírek Gazdaság Már a 600 forintos benzinár sem tűnik távolinak..

Már a 600 forintos benzinár sem tűnik távolinak..

Egy hete még azon aggódtunk, hogy eléri-e a benzin ára az 500 forintot, azóta pedig már meg is haladta. Rövid idő alatt nagyot drágult a benzin, és nem látszik, hogy a tendencia változna.

Az üzemanyag drágulása nemcsak az autósokat érinti, lényegében minden termék árába be fog épülni.

Horváth Norbert cikke.

Volt honnan drágulni: másfél éve még rekord alacsony áron lehetett tankolni, a május 1-i KSH adatok szerint 278 forint ért adták a benzin literjét, a gázolajét pedig 308 forintért. Akkor a kereslet csökkenése húzta le az árakat, a Covid miatt bevezetett korlátozások feloldásával viszont újra robbanásszerűen felfutott a kereslet. Egy átlagos személyautó ötven literes tankjának a teletöltése most 8-10 ezer forinttal többe kerül, mint másfél éve.

A lélektani határ

Amennyiben az emelkedő tendenciák folytatódnak, akkor a 600 forintos literenkénti ár sem olyan távoli. A közvélemény-kutatásokból kiderül, hogy a válaszadók 66 százaléka a költségek miatt már változtatott az autózási szokásain. 11 százalék azt mondta, hogy 600 forintos árnál tenné le az autót, 8 százalék 800 forintnál, 3 százalék pedig 1000 forintos áraknál. A válaszadók 12 százaléka pedig, bármennyi is legyen az üzemanyagára, kifizeti.

A kutatás eredményeit összevetve a fogyasztási adatokkal most még nem látszik, hogy csökkenne a tankolás mértéke és mennyisége. Tehát ez az ár még nem fáj annyira, hogy kevesebbet vagy semennyit se tankoljanak. A Magyar Ásványolaj Szövetség adataiból kiderül, hogy 2021 első félévében a benzin és a gázolaj felhasználása is nőtt 2020-hoz képest 5-6 százalékkal (2021 második félévének adatai még nem állnak rendelkezésre).

728x90 100

A nagy kép

Az infláció alakulása is függ az olaj árfolyamától, akárcsak a GDP növekedésre is hatása van. Európában (Magyarországon is) az északi-tengeri Brent olaj ára alapján határozzák meg az üzemanyag árait. A Brent az északi-tengerben kitermelt könnyű, kis kéntartalmú olaj, melynek sűrűsége 833 kg/m3. Ez a minőség az, amelyet a kőolaj-kereskedelemben alapnak tekintenek, más minőségek kereskedelmében az árat erre vonatkozóan adják meg, és a minőségtől, illetve a szállítási feltételektől függően kedvezményt vagy felárat alkalmaznak.

Érdemes megjegyezni, hogy az olajár változása nagyjából 50 százalékot jelent a benzinárában, a többi adó, áfa és egyéb árrések (finomító, kiskereskedelem, stb). Ha mindez nem lenne elég akkor dollár és forint keresztárfolyama is befolyásolja az árakat.

A OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) 14 tagországa által termelt olaj adja a világpiaci kínálat legnagyobb részét. A Kőolaj-exportáló országok szervezete az alábbiakból áll: Algéria, Angola, Egyenlítői-Guinea, Egyesült Arab Emírségek, Gabon, Irán, Irak, Kongói Köztársaság, Kuvait, Líbia, Nigéria, Szaúd-Arábia, Venezuela, illetve rajtuk kívül még fontos tényező az Amerikai Egyesült államok és Oroszország.

USA jelentősen növelni tudta a kitermelést, mindezt köszönheti a palaolajnak. Ezzel a kínálati növekedést érték el, azonban a palaolaj kitermelése magasabb költségekkel jár, tehát alacsonyabb olajárfolyamok esetén veszteséget termelnek. A piaci viszonyokra a gazdasági szankciók is súlyos hatással vannak, melyekkel Iránt és Venezuelát sújtották – mindkét állam fő bevétele a kőolaj, a szankciók pedig a kínálat további csökkenéséhez vezetett.

Nem várható javulás

Az a tény, hogy a folyamatos drágulás ellenére sem esett vissza a kereslet, előrevetíti, hogy az árak tovább mennek felfelé, még ha nem is annyira drasztikusan, ahogyan a CNG (sűrített földgáz) ára szaladt fel, mely napok alatt 350 forintról 520 forintra drágult, majd szinte azonnal továbbugrott 690-re, vagyis bő egy hét leforgása alatt lényegében megduplázódott.

A földgáz drágulásával összefüggésben alakult ki a modern dízelautók működéséhez szükséges adalékból, az AdBlue-ból hiány, mely egyszerre sújtja a személyi közlekedést, az áruszállítást és a mezőgazdaságot. Eközben az iparból hiányozik a kellő mennyiségű félvezető és acél is.

A szerző a Totalcar munkatársa.

(Borítókép: Mohai Balázs / MTI)

index

Hirmagazin.eu

ElőzőLengyel László: A kutyázás – videó.. – Szólj hozzá!
Következő8 intő jel, hogy rosszul gondozod a szobanövényeidet! Ezekre figyelj!
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás