Magyarország teljes jogú tagként csatlakozik az Európai Űrügynökséghez (European Space Agency) – adta hírül az MTI. A belépéssel egy időben az ESA összes ipari, oktatási és tudományos tendere megnyílik a magyar vállalatok előtt.
hirdetés
A projektek a jövő évtől nyílhatnak meg a vállalatok számára, miután az aláírt nemzetközi szerződést törvénybe iktatják és a magyar jogrendszer befogadja a megállapodást – válaszolta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) az MTI érdeklődésére.
Jean-Jacques Dordain, az ESA főigazgatója beszédében felidézte a Magyarországgal folytatott több mint 20 éves együttműködésének sikereit és hangsúlyozta, a csatlakozás révén a partnerség magasabb szintre emelkedhet, számos új munkahelyet teremtve az űriparban dolgozó magyaroknak. Hangsúlyozta: a csatlakozott tagállamok egyenrangúak, egyenként egy szavazattal rendelkeznek, valamint az ESA következetes a földrajzi visszatérítés elvét illetően, vagyis minden ország ipara az ország hozzájárulásával arányos mértékben vehet részt a programokban.
A szervezet továbbá garantálja, hogy a befizetett hozzájárulás arányos része pályázatok útján visszaáramlik a tagországba. A főigazgató elmondta azt is, hogy minden tagország, költségvetésének 30 százalékát a Föld megfigyelésére szánja évente egy műhold pályára állítása által, a bolygóról szerzett információkat pedig többek között az idei, év végi párizsi klímakonferencia döntéshozói számára közvetíti a szervezet.
Az Európai Űrügynökség munkatársai 2014-ben felmérték a magyar űrszektor állapotát és fejlődési lehetőségeit. Az ESA adatai szerint jelenleg legalább 41 űriparhoz köthető vállalkozás, egyetemi és akadémiai kutatóintézet működik Magyarországon, az ország az elmúlt tíz évben úgynevezett „európai együttműködő állam” státuszban közreműködött a nemzetközi szervezet munkájában, ezalatt a hazai cégek és intézmények közel száz különböző – főként kutatóműszerek, alapvető fedélzeti elemek fejlesztésével kapcsolatos – ESA projektben vettek részt.
Az Európai Űrügynökség 22 tagországot számláló nemzetközi szervezet, amelynek a tudományos kutatás mellett elsődleges feladata az űrtechnológia célzott fejlesztése, az űriparnövekedésének elősegítése, űralapú infrastruktúrák kiépítése és hasznosítása (műholdas navigáció, távközlés, meteorológia) – közölte korábban az NFM.
Forrás: gyartastrend; Képek: gyartastrend;