A csesztvei emlékmúzeum Magyarország egyetlen Madách-emlékhelye. A nógrádi kisközség kúriájában Az ember tragédiájának költője 1844 decembere és 1853 szeptembere között lakott. Számos verse, levele, vallomása kelteződött Csesztvéről; itt élte házassága első, boldog esztendeit – 1845 után feleségével, Fráter Erzsébettel; itt – és innen az egykori megyeszékhelyre, a közeli Balassagyarmatra be-beutazva – lett tevékeny részese Nógrád politikai életének a reformkor utolsó éveiben és 1848/49 forradalmas esztendeiben; s végül innen hurcolták el 1852 augusztusában, hogy egyéves vizsgálati fogságot, börtönt és internálást szenvedjen Kossuth bujdosó titkárának rejtegetéséért és szembenézzen a forradalmi szervezkedés vádjával is.
Emlékeiben leírt verssoraiban Csesztve mindig harmónia, az idill múltbamerülő színtereként jelent meg:
Messze tőlem, dőre földi gondok,
E küszöbnek kívüle maradtok,
Szent e hely; Kicsiny világom ez…
(Otthon)
Madách Imre Alsósztregovára költözése után (1853) is többször felkereste Csesztvét és itt gazdálkodó Károly öccsét. Utoljára 1864-ben, néhány héttel halála előtt dolgozott kedvelt helyén, a kert ma is látható ékessége, a nagy hársfa alatt.
1862 augusztusában nevezetes találkozás színhelye volt az udvarház: ahogy arra az emléktábla is utal, Madách itt fogadta a Tragédia felfedezőjét, Arany Jánost.
Fejér László Madách gyűjteménye
Fejér László Madách teljes hagyatékát özvegye ajándékozta a Nógrád Megyei Múzeum irodalomtörténeti gyűjteményének. Kérésének megfelelően, 2002-ben a gyűjtemény a csesztvei Emlékmúzeumba került.
A Madách Irodalmi Napon megnyitott állandó kiállításként funkcionáló gyűjteményben
– Az ember tragédiája magyar nyelvű kiadásai, mini könyvektől a díszkiadásokig,
– Az ember tragédiája idegennyelvű ill. külföldön megjelent példányai,
– Madách egyéb művei,
– Madách Imre életére vonatkozó szakirodalom,
– színháztörténeti szakkönyvek,
– iratgyűjtőkben elhelyezett több száz színháztörténeti dokumentum,
– a Tragédia hazai és külföldi bemutatóinak anyaga,
– Madách életére vonatkozó személyes iratanyag-másolat valamint
– hanglemezek, CD-romok, videókazetták és plakettek találhatók.
A kiállított anyag megtekintése mellett az érdeklődőknek, kutatóknak lehetőségük van a dokumentumok tanulmányozására is.
Cím: Csesztve Kossuth u. 76.
Tel: +36 (20) 423-2188
E-mail: nograditmuzeum@nogradi-muzeumok.hu
Web: www.nogradi-muzeumok.hu