Várhatóan az energetikai kérdések dominálhatják Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök moszkvai találkozóját. Az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő szerint a paksi bővítés és a Török Áramlat lehet a legfontosabb téma.
Az energetika lehet a legfontosabb témája Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor miniszterelnök mára szervezett moszkvai találkozójának – mondta nemrég Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az InfoRádió Aréna című műsorában.
„Az energetikai kérdések fogják dominálni a napirendet; a paksi beruházás, a magyar energiabiztonság és a rezsiköltségek alacsonyan tartása szempontjából kiemelt jelentőségű
a magyar-orosz energetikai együttműködés egyik, vagy a legfontosabb láncszeme” – mondta Szijjártó Péter.
A bolgárokkal és a szerbekkel együttműködve azon munkálkodnak, hogy a Török-áramlaton keresztül dél-kelet Európába érkező gázt a bolgár, illetve a szerb nemzeti rendszereken keresztül fel lehessen juttatni egészen Magyarországig, amely
egy újabb energia-forrást, egy újabb gázbeszerzési forrást jelenthet majd
– tette hozzá.
Emellett azonban több magyar befektető oroszországi élelmiszer-ipari beruházása is szóba kerülhet, valamint a két országban szerzett felsőfokú végzettségek kölcsönös elismeréséről szóló megállapodás – tette hozzá Szijjártó Péter. A 444.hu információi szerint azonban napirendre kerülhet az M3-as metró felújított szerelvényeinek sorozatos ajtóhibái miatt
a BKV által követelt 800 millió forintos kötbér ügye is, mivel az orosz Metrovagonmas vitatja az igény jogosságát.
A külgazdasági és külügyminiszter már tegnap Moszkvában tárgyalt az orosz kormány több tagjával. Az M1-nek nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy Magyarország és Oroszország gazdasági együttműködése egyre több hasznot hoz a magyar gazdaságnak.
Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy vannak fontos feladatok is, amelyeket el kell végezni a következő napokban, hetekben az oroszokkal együtt.
„2019-re már megállapodás született az Oroszországból vásárolt földgáz mennyiségéről – 4,3 milliárd köbméternyi gázt vesz Magyarország – most
a feladat az, hogy 2020-ra is meg tudjunk állapodni, hogy biztosítani tudjuk a magyar ipar, illetve a magyar lakosság gázfelhasználásának az ellátását”
– mondta Szijjártó Péter. Elmondta azt is, hogy ugyanígy folyamatosan tárgyalnak a pénzügyi együttműködés fejlesztéséről is.
A politikus hangsúlyozta, hogy a kelet-ukrajnai beavatkozás nyomán az Európai Unió által életbe léptetett, Oroszországgal szembeni szankciók és az ezekre adott válaszintézkedések előtt Oroszország volt Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnere, mára viszont mindössze a 12.
Szakértő: sokkal intenzívebb a kapcsolat
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábbi nyilatkozatai alapján következtetett Deák András György, a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa arra, hogy a paksi bővítés lehet az Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök közötti mai, moszkvai tárgyalás egyik legfontosabb témája.
„Egy ilyen nagyságrendű projektnél állandóan vannak problémás ügyek, amik összegyűlnek az íróasztalon, és valamikor a vezetőknek kell ezt lepakolniuk – meglátjuk, hogy sikerül-e. 2019 novemberéig adtak maguknak határidőt, hogy megoldják ezeket, és elkezdődjön az építkezés” – fejtette ki.
A Török Áramlat gázvezeték, amely a tervek szerint Magyarországot délről érheti el, Magyarország számára nem jelentene túl nagy változást – vélekedett Deák András György.
„Lenne egy déli betáplálási pontja, de ebből mondjuk nagy mennyiségű tranzit nem érkezne az országba, mégis van benne valami szavunk. Ez magyar szempontból előnyös téma, amiben mi tudunk adni valamit az oroszoknak, és ezért javítja a tárgyalási pozíciónkat” – emelte ki.
A 3-as metró felújított szerelvényeinek meghibásodásai nyomán keletkezett 800 millió forintos kötbérigény Deák András György szerint a magyar kormányfő és az orosz elnök között nem valószínű, hogy szóba kerülne, mert úgy gondolja,
van egy küszöb, ami alatti dolgok nem kerülnek a két vezető asztalára.
A külpolitikai szakértő úgy vélte, mára megszokottá vált, hogy évente kétszer találkozik Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin.
„Orbán Viktort ma már Moszkvában nem egyszerűen egy kelet-közép európai állam vezetőjeként kezelik, hanem mint – mondjuk – Európát bizonyos értelemben azért befolyásoló politikust, aki hogy a liberális mainstreammel szemben valamiféle alternatívát képes felmutatni, ezért megnőtt a jelentőségünk. Sokkal intenzívebbé váló kapcsolatról lehet beszélni” – fejtette ki.
Ennélfogva feltehetőleg nem is csak gazdasági témák kerülhetnek szóba a két vezető találkozóján – tette hozzá Deák András György.