A citokinvihar csökkentheti az immunműködésben alapvető szerepet betöltő T-sejtek számát, ez pedig hatással van a COVID-19 esetek súlyosságára

– derítette ki egy új tanulmány, ami a Frontiers in Immunology című folyóiratban jelent meg.

A friss tanulmány szerzői kínai koronavírusos pácienseket vizsgáltak, és kimutatták, hogy a súlyosan megbetegedett személyek vérében rendkívül alacsony volt az egyik fehérvérsejttípus, a T-limfociták (vagy más néven T-sejtek) száma. A T-sejtek elsődleges feladata az adott kórokozó specifikus elpusztítása. Értelemszerűen ha kevés van belőlük, az csökkenti a szervezet védekezőképességét.

Nem ez volt azonban a kutatás egyetlen megfigyelése. Azt is megállapították, hogy a vizsgált betegek mintáiban magas volt egy bizonyos fehérje, a citokin (gyulladásos citokin vagy Qcitokin) koncentrációja. E molekulák az immunrendszer vészjelzői, feladatuk, hogy az immunsejteket a fertőzés helyére toborozzák, így azok elpusztíthatják a fertőzött szöveteket, és ezzel a kórokozókat.

Baj akkor van, ha a citokin-szint túlságosan megemelkedik, ekkor már nem csak a beteg szövetek válnak az immunválasz célpontjává, hanem az egészségesek is. Ezt az életveszélyes folyamatot hívjuk citokin-viharnak.

A publikáció szerzői azt találták, hogy a koronavírus nem közvetlenül az immunsejteket támadja, hanem citokin-vihar előidézésével „fárasztja ki” a T-limfocitákat.Az eredmény új, célzott terápiás eljárások kifejlesztését teheti lehetővé.Egyértelmű, hogy az eddigieknél jóval nagyobb figyelmet kell fordítanunk a T-sejtek számának és funkciójának változásaira”– írta a kiadott közleményben dr. Yongwen Chen, a kínai Third Military Medical University kutatója, aki egyúttal hangsúlyozta: a kevés T-sejttel rendelkező betegek esetében létfontosságú lehet a korai beavatkozás.

Pásztázó elektronmikroszkóppal készített felvétel egy erősen fertőzött sejtről. FORRÁS: AFP/HANDOUT

Nem csak az immunsejtek száma csökken, működőképességük is romlik

Chen és kutatótársai észrevették, hogy számos COVID-19-el diagnosztizált páciens vérében drasztikusan csökkent a limfociták száma, köztük a T-sejteké is. „Mivel a vírusos fertőzések korai fázisában még nincsenek jelen antitestek a szervezetben, a T-sejtekre óriási feladat hárul a védekezésben, ezért is kerültek érdeklődésünk középpontjába” – magyarázta a szakértő.

A kutatás során 522 koronavírusos beteget vizsgáltak, a kontrollcsoport pedig 40 egészséges emberből állt. A páciensek 2019. december és 2020. január között kerültek vuhani kórházakba, a legfiatalabb beteg 5 napos, a legidősebb 97 éves volt. 499 koronavírusos személy vérében nézték a limfocitákat, így derült ki, hogy 76 százalékuknál abnormálisan csökkent a testben lévő T-sejtek száma.Az immunsejtek eltűnése legerősebben a 60 év feletti, sürgősségi osztályra utalt betegeket érintette.

A túlélő T-limfociták sem működtek megfelelően, a citokin-vihar teljesen „kimerítette” őket. Ez a tény nem csak a SARS-CoV-2-vel szembeni védekezést gyengíti, de egyszersmind utat nyit a másodlagos fertőzések előtt, azaz a szervezetet más vírusok és/vagy baktériumok is könnyen megtámadhatják.

T-limfocita illusztrációja. FORRÁS: SCIENCE PHOTO LIBRARY VIA AFP/KEITH CHAMBERS/SCIENCE PHOTO LIBRARY/KEITH CHAMBERS/SCIENCE PHOTO LIB

Két területre kell koncentrálni

Chen szerint a jövőbeli kutatásoknak elsősorban két területre kell fókuszálniuk.

  • Egyrészt alaposabban fel kell térképezni a T-sejtek szubpopulációit, hogy megértsük, immunsejtjeink mennyire sérülékenyek, és milyen hatással van rájuk a betegség.
  • Másrészt meg kell találni azokat a gyógyszereket, amikkel visszaállítható a normális T-sejt-szám és funkció.

Chen úgy gondolja, két ígéretes gyógyszerjelölt már van: a tocilizumab és a remdesivir is akadályozhatja az immunsejtek kimerülését, ennek igazolásához azonban további vizsgálatokra van szükség.

origo, Hirmagazin.eu

ElőzőNyolcvanéves lett Al Pacino, idén április 25-én…. Isten éltesse!
KövetkezőEzt üzenték gyerekek anyák napja alkalmából – videó
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza