Olvasónk a következőket kérdezte: Olyan munkaviszony esetén, amelyben egy külföldi (USA-beli) bejegyzésű társaság (amely nem rendelkezik Magyarországon telephellyel) alkalmaz magyarországi adóalanyt teljes munkaidőben, milyen adók és járulékok terhelik az így megszerzett rendszeres jövedelmet?
Ugyanazok, mintha a munkaadó magyarországi székhellyel rendelkezne? A munkaadó által fizetendő adókat és járulékokat melyik fél és hogyan fizeti? (A külföldi cég/szervezet utalja az adott összegeket a NAV számlájára?) Erdős Gabriella adószakértő válaszolt.
Szakértőnk válasza:
Ha a jogviszony munkaviszony, de nincs kifizető, akkor az adófizetési kötelezettséget a nem önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályok szerint a magánszemély állapítja meg és vallja be az alábbi eltérésekkel. A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény), 29. §-a értelmében, ha a jövedelem után a magánszemély kötelezett a szociális hozzájárulási adó, illetve a 19,5 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás megfizetésére (kivéve, ha az költségként elszámolható, vagy azt számára megtérítették), a megállapított jövedelem 84 százalékát kell jövedelemként figyelembe venni.
Ehhez hasonlóan működik az adóelőleg-fizetés is. Az szja-törvény 46. § (9) szerint, ha a bevétel nem kifizetőtől származik, a magánszemély köteles a negyedévet követő hónap 12. napjáig az adóelőleget befizetni, azonban nem kell adóelőleget fizetnie, mindaddig, amíg az adóév elejétől összesítve, vagy egyébként, amely negyedévben a fizetendő összeg nem haladta meg a 10 ezer forintot. Az év végén a magánszemély az adóhatósági közreműködés nélkül elkészített bevallásában negyedéves bontásban – a negyedév utolsó hónapjának kötelezettségeként – vallja be azt az adóelőleget, amelynek megfizetésére a negyedévben maga köteles.
Adóelőleg-alap számításnál figyelembe vett jövedelemnek a bevétel 84 százaléka minősül, ha a jövedelem után a magánszemély kötelezett a szociális hozzájárulási adó, a 19,5 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás megfizetésére, kivéve, ha az költségként elszámolható, vagy azt számára megtérítették [szja-törvény 47. § (5)].
Az szja-törvény 5. § értelmében a jövedelem megállapítása során a bevételt és a költséget forintban kell meghatározni. A külföldi pénznemben keletkezett bevételt az MNB hivatalos devizaárfolyamának alapulvételével kell forintra átszámítani a bevételszerzés időpontjában érvényes árfolyamon vagy, választása szerint, a bevétel megszerzése napját megelőző hónap 15. napján érvényes MNB hivatalos devizaárfolyamon.
Jelenleg a magánszemélynek 19,5 százalék egészségügyi hozzájárulást (ehót) kell fizetnie az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény alapján. Az eho alapja az szja-törvény alapján megállapított és forintra átszámított adóalap.
Felhívom a figyelmet arra, hogy a jövő évtől a jövedelem után szochót kell fizetni. A szociális hozzájárulásról szóló 2018. évi LII. törvény 2019-től lesz hatályos. A jelen esetre alkalmazandó főbb paragrafusok a következők lesznek:
1. § (1) Szociális hozzájárulási adó (a továbbiakban: adó) fizetési kötelezettség áll fenn a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: szja-törvény) szerint összevont adóalapba tartozó adó (adóelőleg) alap számításnál figyelembe vett jövedelem után.
2. § (1) Az adó mértéke az adóalap 19,5 százaléka, az 1. § (4) bekezdésben foglalt esetekben a juttatások adóalapként meghatározott összegének 19,5 százaléka.
3. § (1) Adó fizetésére kötelezett az a személy, aki az szja-törvény szerint nem önálló tevékenységből származó jövedelmet juttat (e bekezdés alkalmazásában ideértve a külföldi kifizetőt). Amennyiben az szja-törvény szerinti nem önálló tevékenységből származó jövedelem külföldi kifizetőtől származik és a Tbj. szerint járulékalapot nem képez, az adó fizetésére kötelezett személy a természetes személy.
(2) Amennyiben az szja-törvény szerint önálló tevékenységből származó jövedelem kifizetőtől származik, az adó fizetésére kötelezett személy a kifizető (e bekezdés alkalmazásában ideértve a külföldi kifizetőt). Amennyiben az szja-törvény szerinti önálló tevékenységből származó jövedelem nem kifizetőtől származik, az adó fizetésére kötelezett személy a természetes személy.
Forrás: NAV, adozona.hu