Home Főhírek Gazdaság Korlátozhatók a házhozszállítások a fizikai boltok érdekében?

Korlátozhatók a házhozszállítások a fizikai boltok érdekében?

0
online shopping 4532460 960 720
pixabay

Korlátozhatók a házhozszállítások a fizikai boltok érdekében?

A koronavírus-járvány hatásaként a globális online kereskedelem dinamikus növekedéséről beszélhetünk, mégis létrejöhetnek olyan intézkedések, amelyek az online forgalom fékezésére tesznek kísérletet; egy új jogszabály segítségével szabályoznák és korlátoznák a házhoz szállítások lehetséges kézbesítési időpontjait.

A katalán Munkaügyi Minisztérium szerint ez a régióban tapasztalható e-kereskedelmi növekedés fokozott nyomást gyakorolt a szállító cégekre. Másrészt az online értékesítési és szállítási lehetőségek végtelen áradata árt azoknak a hagyományos üzleteknek, amelyek nem tudnak lépést tartani a vásárlói igényekkel. A törvény célja ennek véget vetni.

Felvetődik a kérdés, hogy a katalán törekvés egyedi eset marad, vagy netalán egyfajta tendencia jelenik meg a fizikai boltok védelmében. Az általános vélekedés szerint a hagyományos boltok és a webáruházak egyazon piac szereplői, amelyek esetében egy ilyen jellegű szabályozás a piaci versenybe történő beavatkozást jelenti.

Egyes közgazdászok egyenesen életveszélyesnek minősítették a katalán döntéshozatal törekvését, hiszen az európai kormányok sokéves stratégiai tevékenységével megy szembe. Érdemes emlékezni, korábban a német Real.de, a francia CDiscount, az olasz ePrice és a román eMAG jelentette be, hogy közös platformot épít a piacok védelme érdekében. Emellett a kormányzatok is kiveszik a részüket a piac védelmében; több országban tervezik webadó bevezetését, ami kizárólag a legnagyobb forgalommal rendelkező globális szereplőket sújtaná. Ezzel szemben a katalán rendelkezés épp a helyi webáruházakat érintené a legérzékenyebben, védtelenné téve a piacot az Amazon, az eBay, az Amazon és a többiek hódításával szemben.

A törvényhozás a tervezetet igyekezett zöld köntösbe csomagolni: amennyiben a törvényt jóváhagyják, a szállító cégeket is kötelezhetik környezetbarát járművek használatára, illetve szabályozhatók lesznek a munkakörülmények a raktárakban és az üzletekben is.

Magyarország esetében nincs hír hasonló intézkedésről. A hazai e-kereskedelem 2021-es növekedése mintegy 32,4%-ra tehető; ez hozzávetőlegesen kétszeres ütemű bővülés a koronavírus-járványt megelőző esztendők növekedéséhez képest. A GKI Digital jelentése szerint a piac mintegy 1203 milliárd forintos forgalommal zárta a tavalyi évet. Továbbra is az Extreme Digital és az eMAG által alkotott páros a legmeghatározóbb szereplő; a forgalmi előnye mellett a szolgáltatásfejlesztés is ennél a vállalatnál tekinthető a legsikeresebbnek. Már az ország tizenkilenc megyéjében érhetők el az eMAG easybox csomagautomaták, amelyek kényelmes átvételt tesznek lehetővé a nap 24 órájában.

Exit mobile version
Megszakítás