Kissikátor bemutatása

Elhelyezkedés

Kissikátor község Borsod-Abaúj-Zemplén megye nyugati részében, Ózdtól 18 kilométerre, délnyugatra épült fel. Tagolt dombsági területen fekszik a Hangony-patak mellékvölgyében. Területét északnyugaton Szlovákia országhatára zárja le.

Csak az Ózd-Domaháza közötti közútról leágazó bekötőúton közelíthető meg. Vasútvonal nem érinti, a legközelebbi vasútállomás Ózdon érhető el.

A település gazdasága

A környező ipar leépítése a település lakóinak megélhetését is nehezítette, a 12 egyéni vállalkozás nagyobb része kereskedelemmel és szolgáltatással foglalkozik. Jelentősebb vállalkozás a kenyérgyár, amely a környező településeket látja el pékáruval. A növénytermesztés és az állattartás visszaszorulóban van, az erdőgazdálkodás számottevő. A fejlődés lehetséges irányát a falusi turizmus fejlesztésében, valamint a vadon termő erdei és gyógynövények, a gombák gyűjtésében és feldolgozásában látják.

Történelem

Sikátor neve 1455-ben tűnik fel először nemesi névben. Csak a XVI. században fordul elő gyakrabban az oklevelekben, ez azt is mutatja, hogy maga a település viszonylag későn alakult ki. A mai területén a középkorban volt egy másik település is, Szilakszó, amelyet a Hangonyi nemzetség épített a XIV században a Sikátori-völggyel szemben. Eredetileg a Hangonyiak szállásterülete volt, már a XIV század elején Borsod vármegyéhez tartozott. Amikor a törökök kirabolták és felégették a környék védtelen falvai t, akkor Sikátort is elpusztították.

A XVII. században a község területén a Bolyky család és a Hubayak is szereztek birtokrészt. Az 1848-at követő abszolutizmus időszakában Domaházával együtt Gömör-Kishont vármegyéhez kapcsolták, csak 1861-ben tudták elérni, hogy a község újból Borsod megyéhez tartozzon. 1904-ben országosan rendezték az egyező nevű községek elnevezéseit. Ekkor, hogy megkülönböztethető legyen más Sikátor nevű községtől, neve elé a „kis” jelző használatát rendelték el. Ettől kezdődően hivatalosan a község neve Kissikátor.

Az 1930. évi statisztikai jelentés szerint az őstermelők száma 352 fő. Ekkor már egyre többen igyekeztek az ózdi gyárban munkát vállalni, így kialakult a kétlaki életforma.

A település értékei
Körtemplom

Kiemelkedő épített értéke Kissikátornak a Római katolikus körtemplom, a falun kívül északnyugatra, a völgy bejárata fölötti dombon áll, a temető mellett.

A feljegyzések tanulsága szerint az őrsúr nemzetség emeltetett templomot e helyen, melyet Sikátor néven fíliaként említenek a források.

Fennmaradt egy kalapált, ezüst keresztelő medence, fülén 1312 – es évszámmal, mely most a templomban található. Ez arra utal, hogy valóban Árpád – kori alapokon épült, s így ebből a korból az egyetlen kör alaprajzú templom hazánkban, csúcsán nyolcszögletes, hagymakupolás huszártoronnyal.

A romba dőlt románkori, XII. századi körtemplom alapjain 1764-ben Bernardo Balog közreműködésével épült újjá a kisméretű, kerek épület, melynek homlokzata tagolatlan, kis ablakokkal áttört.

Kúp alakú tetőzete fölött barokk harangtorony van. 1983-ban a műemléki helyreállítás során a régi fazsindely helyett műemlékpalával borították. Az oltárkép Mária születését ábrázoló olajfestmény, Z. Biskó Béla budapesti festő alkotása. A sík, XVIII. századi festett deszkamennyezetet tartósítás és restaurálás céljából Budapestre szállították. 2000-ben a helyreállított festett táblákat visszahelyezték az eredeti helyükre, így régi szépségében tekinthető meg a vidék egyik legősibb és legszebb temploma.

A templom 2000 évben a millennium évében felújításra került, beruházó a kissikátori önkormányzat volt.

Támogatók: Műemléki Hivatal, Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium, Egri Érsekség, lakossági adományozás.

* Nevezetesség

Címer

Álló, háromszögű pajzs vörös mezejében zöld halmon álló, stilizált ezüst körtemplom. A halom zöld mezejében lebegő helyzetű, arany „AMR” Szűz-Mária monogram. A templom tornyát jobbról lebegő helyzetű arany heraldikai liliom, balról lebegő helyzetű arany heraldikai rózsa kíséri. A címerpajzsot jobbról leveles zöld tölgyfaág, balról leveles zöld bükkfaág kíséri. A szárukon alul keresztbetett ágakat arany makktermések ékítik. A címer alatt lebegő, hármas tagolású, fecskefarok végződésű íves arany szalagon feketével nagybetűs KISSIKÁTOR felirat. A településnév előtt és után egy-egy díszpont.

Cím: KissikátorTáncsics út 51.
Tel: +36 (48) 546 512
E-mail: postmaster@kissikator.t-online.hu
Web: http://www.kissikator.hu/

Exit mobile version
Megszakítás