A személyi kölcsön a mai napig igen népszerű hiteltípus, hiszen könnyen hozzáférhető és szinte bármilyen célra felhasználható. A gazdasági világválságot követő években a hiteligénylések száma mélyrepülésbe kezdett, de ma már éledni látszik a hitelpiac.

 

A személyi kölcsön akár kis összegű felvételt is lehetővé tesz, ilyen módon rövid futamidő mellett megvalósíthatók általa azok a célok, amelyekre nincs saját megtakarításunk. A rövid futamidőnek köszönhetően elkerülhető a hosszú távú eladósodás, ráadásul a fizetett kamat teljes összege is fedezhető jelentősebb terhelés nélkül. A személyi kölcsön folyósítása rendkívül gyors, így akár azonnal megvalósíthatjuk a célunkat. Ha hiánytalan dokumentációt adunk át, a bank jó eséllyel néhány óra alatt a számlánkra utalja az igényelt összeget.

személyi kölcsön

A Hitelmindenkinek.hu szerint a személyi kölcsön mindazok számára megfelelő alternatívát jelenthet, akik kezes és ingatlan fedezet nélkül kívánnak kölcsönt igényelni. Ilyen esetekben az egyedüli fedezet az adós jövedelme. Látszólag tehát egyszerűen igényelhető hiteltípusról van szó, de mégsem elérhető mindenki számára. Lássuk, mely szempontok lehetnek kizáró okok az igénylés során…

Az első és legfontosabb kritérium a munkaviszony megléte; a legtöbb bank legalább 3 hónapos munkaviszonyt szab meg feltételként az adott munkahelyen, illetve legalább 12 havi munkaviszonyt ugyanazon vagy más munkahelyen. Egyes bankok esetében ettől eltérő feltételekkel is találkozhatunk. Tehát az adott munkahelyen frissen alkalmazott munkavállalóknak legalább 3 hónapot kell várniuk, míg személyi kölcsönért folyamodhatnak.

A jövedelem nagysága nem számít kizáró tényezőnek, ugyanis az aktuális minimálbér jelenti a hitelfelvétel feltételét. Ellenben nem szabad elfelejteni, hogy minimálbér vagy ahhoz közeli jövedelem esetén a felvehető személyi kölcsön nagysága igen alacsony marad, így fedezet nélkül nem számíthatunk nagyobb összegre. A bankok különböző mértékben állapítják meg azt az összeget, amelyek az igénylőnek minimálisan igazolnia kell. A kölcsönért folyamodó vállalkozóknak legalább egy lezárt üzleti évvel kell rendelkezniük.

A személyi kölcsön igénylésekor az életkor meghatározó feltétel. A bankok elsősorban azt tartják szem előtt, hogy a lehető legnagyobb valószínűséggel problémamentesen visszakapják a kiadott kölcsönt. Abban mindannyian egyetérthetünk, hogy egy 30 vagy 40 éves egyén általában megfontoltabb, mint egy nagykorúvá cseperedett fiatal. Ez magyarázza, hogy a bankok különböző feltételeket szabnak az életkorra vonatkozóan. Egyes pénzintézetek esetében már 18 évesen is igényelhető személyi kölcsön, de a legtöbb bank 20, 22 vagy 25 betöltött életévet szab meg feltételként, vagy pedig kezes, illetve adóstárs bevonását várja el.

Némely pénzintézet kizáró oknak tartja, ha az igénylő külföldi munkaviszonnyal rendelkezik. Ám vannak olyan bankok, ahol a jövedelemigazolás, valamint a munkavállalói- és a tartózkodási engedély bemutatásával igényelhető személyi kölcsön. Ilyen esetben viszont a bankok csak az engedélyek lejártát követő 6 hónapig engedélyezik a futamidő megválasztását.

Fontos fejben tartani, hogy a bankok által megszabott feltételek valamilyen módon az adósok védelmét is szolgálják. Elsősorban a hiteligénylő felelős a saját döntéseiért; felelősen, alapos átgondolás után szabad egy kölcsön felvételéről határozni. A felelősségteljesség nem korfüggő, de mindenképpen érdemes szem előtt tartani, hogy az életünk már egy kialakult rend szerint folyjon, amelybe belefér a havi törlesztőrészletek fegyelmezett fizetése.