Home Főhírek Gazdaság Kiderült, miként is sáfárkodtak a magyar bankok

Kiderült, miként is sáfárkodtak a magyar bankok

A koronavírus miatt szeptember 30-ára halasztotta a kormány az éves beszámolók elkészítésének idei határidejét a cégek számára. A „közérdeklődésre számot tartó gazdálkodók” esetében, vagyis a tőzsdei cégeknél, bankoknál, biztosítóknál és befektetési vállalkozásoknál azonban idén is május 31-e maradt a határidő.

Portfolio.hu a legnagyobb hazai kereskedelmi bankok közétett konszolidált számaiból szemezgetett. A gazdasági szakportál három szempont alajpján vette sorra a nyolc bankcsoport sorrendjét: 1. mérlegfőösszeg, 2. hitelállomány, 3. adózott eredmény.

A rangsort mind a mérlegfőösszeg, mind a hitelállomány, mind az adózás utáni eredmény alapján az OTP magyarországi tevékenysége vezeti. Mérlegfőösszege alapján, amely elérte a 9642 milliárd forintot, a bank lényegében akkora, mint az utána következő három pénzintézet együttvéve: a K&H-nak 3522 milliárd, az UniCreditnek 3381 milliár, az Erstének pedig 2952 milliárd forint.

hitelállomány növekedése alapján a Raiffeisen (+18 százalék), az Erste (+17 százalék) és az CIB Bank (+15 százalék) volt a legaktívabb tavaly a hitelezésben, a legkevésbé pedig az uniós korlátok közé szorított MKB Bank bruttó hitelállománya emelkedett. Abszolút összegben az OTP és az Erste hitelállománya nőtt tavaly a leginkább.

A profitszámok alapján kissé más a sorrend: az OTP-t az adózás utáni eredmény abszolút összege (191 milliárd forint) szempontjából az Erste (60 milliárd) és az UniCredit (51 milliárd) követi. Érdekesség, hogy 2018-hoz képest 2019-re csak az OTP, az Erste és az MKB tudta növelni nyereségét, az élen álló pénzintézet elkönyvelt nyeresége csaknem akkor volt, mint az utána következő négyé.

A Portfolio megjegyzi, bár 2016 eleje óta összességében 2100 milliárd forint nyereséget ért el a szektor, aminek közel háromnegyede nem a tulajdonosok zsebébe ment, hanem a jövőbeni növekedést szolgálja, 2018 eleje óta

egyértelműen romlik a magyar bankszektor tőkearányos megtérülése.

Hiába kongatta az MNB éveken keresztül a harangot, a költséghatékonyságban nem sikerült érdemi javulást romlás, banksektor, tőke, portfolió, hirmagazin.euelérnie a bankszektornak.

Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán
infostart /  Hirmagazin.eu
ElőzőÚj jogszabályokat fogadott el a T. Ház!
KövetkezőOnline emlékezik a kormány a nemzeti összetartozás napjára
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás