Home Főhírek Külföld Kiderült, mi iránt érdeklődhettek az elfogott orosz hírszerzők

Kiderült, mi iránt érdeklődhettek az elfogott orosz hírszerzők

Szergej Szkripal

Előzmények: Londoni lapértesülés szerint a brit terrorelhárító rendőrség és a titkosszolgálatok azonosítottak egy harmadik orosz katonai ügynököt, akinek köze volt a Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynök elleni mérgezéses merénylethez.

A The Telegraph című napilap azt írta pénteken internetes oldalán, hogy a harmadik személy is az orosz katonai hírszerzésnek (GU) dolgozott, és „felderítő missziót” végzett a merénylet előtt. A GU-ügynök feltehetően azért járt Salisburyben, hogy segítsen megtervezni a merényletett, mielőtt két „kollégája” az Egyesült Királyság területére csempészte a vegyi fegyver készítésére alkalmas idegméreg-hatóanyagot.

Szergej Szkripal volt orosz-brit kettős ügynököt március 4-én sikertelenül próbálták megölni az angliai Salisburyben, a merényletkísérlet miatt a lánya is kórházba került. A brit hatóságok szeptember 5-én Alekszander Petrovot és Ruszlan Bosirovot vádolta meg a bűncselekménnyel, azt állítva, hogy mindketten az orosz katonai hírszerzés fedett ügynökei, és a mérgezéshez novicsok típusú, szovjet fejlesztésű katonai idegmérget használtak.

Brit tisztségviselők arra is egyértelmű célzásokat tettek, hogy a merényletet a legmagasabb szinten rendelhették el Oroszországban. Moszkva visszautasította a vádakat és nehezményezte, hogy az üggyel kapcsolatban London nem fordult jogsegély-kérelemmel Moszkvához, a gyanúsítottak ujjlenyomatait sem szolgáltatta ki az orosz rendvédelmi szerveknek, Szkripalék konzuli láthatását pedig nem engedélyezte. A vádak és viszontvádak nyomán London és Moszkva még tavasszal kölcsönösen kiutasított 23 diplomatát. Hasonló lépések történtek Oroszország és más, Nagy-Britanniával szövetséges és vele szolidáris államok között is.

Júliusban Amesburyben két brit állampolgár, Charlie Rowley és élettársa, Dawn Sturgess is megbetegedett ugyanattól az idegméregtől. Találtak egy parfümös fiolát, amelyen később novicsok nyomait fedezték fel a hatóságok. Rowley felépült, élettársa azonban a kórházban elhunyt.

A Bellingcat nevű, brit tényfeltáró csoport szerdán állt elő azzal, hogy a Ruszlan Bosirov névre kiállított útlevéllel rendelkező gyanúsított valójában Anatolij Csepiga, az orosz katonai hírszerzés egyik legmegbecsültebb fedett műveleti főtisztje, akinek 2014-ben a legmagasabb orosz állami kitüntetést, az Oroszországi Föderáció Hőse címet adományozták. Ezt Moszkvában manipulációnak minősítették.

Azért nem vették őrizetbe a holland hatóságok áprilisban azt a négy orosz hírszerzőt, akik megpróbáltak betörni a hágai Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) informatikai rendszerébe, mert nem bűnügyi eljárást, hanem titkosszolgálati műveletet folytattak az ügyükben – mondta el Mark Rutte holland kormányfő pénteki sajtótájékoztatóján.

Hollandia csütörtökön jelentette be, hogy kiutasították az orosz katonai hírszerzés (GU) négy ügynökét, akiket az OPCW központja közelében, egy szálloda parkolójában fogtak el, és különböző, hálózatok meghackelésére használható felszereléseket találtak náluk. Az orosz hírszerzők április 10-én érkeztek Hollandiába diplomata útlevéllel. A brit és a holland titkosszolgálat az oroszok leleplezésekor egy laptopot is talált az autójukban, illetve egy taxi-számlát a GU moszkvai székhelye és a seremetyjevói repülőtér közötti fuvarról.

Mark Rutte elmondta: az ügynökök kiutasításával együtt lefoglalták a náluk talált holmikat, amelyek elemzése érdekesnek bizonyult. Hozzátette: az elsődleges céljuk az volt, hogy megakadályozzák az orosz hacker-kísérletet, miután a lehető legtöbb információt összegyűjtötték a hírszerzők tevékenységének jellegéről.

Több témáról is információt akartak szerezni

A kiutasított hírszerzőknek végül nem sikerült betörniük a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet rendszerébe. Az OPCW szakemberei ebben az időben dolgoztak a Szergej Szkripal volt orosz-brit kettős ügynök elleni angliai gyilkossági kísérletben használt idegméreg azonosításán, illetve a szíriai Dúma városban végrehajtott vegyi támadás vizsgálatán. A kémek a 2014 nyarán Kelet-Ukrajna felett lelőtt maláj utasszállító ügyében folyó nemzetközi vizsgálatról is megpróbáltak értesülésekhez jutni, valamint a gyanú szerint a svájci Spiez városába terveztek utazni, ugyanis az OPCW egy ottani laboratóriumban elemezte a Szíriában begyűjtött klórgáz-mintákat.

Csütörtökön az amerikai hatóságok vádat emeltek összesen hét – köztük a Hága által kiutasított négy – orosz katonai hírszerző ellen amiatt, hogy kibernetikai támadásokat hajtottak végre külföldi intézmények ellen. Washington közlése szerint annak nyomán vádolták meg csalással, visszaélésekkel és pénzmosással az orosz katonai hírszerzőket, hogy Hollandia pár órával korábban nyilvánosságra hozta az áprilisi kiutasításokat.

Forrás: IS

Exit mobile version
Megszakítás