Már jogerős: Magyarország kiadja a „futball-hackert”.
A Budapesten élő portugál egyetemista egy hetedik kerületi lakásból törte fel klubok és ügynökségek email fiókjait, majd topcsapatok és sztárfocisták törvénysértő ügyleteire utaló dokumentumok millióit hozta nyilvánosságra. Már tíz ország ügyészsége vizsgálná a több százmillió eurós csalási és korrupciós ügyeket. A fiatalember azzal érvelt a kiadatás ellen, hogy Lisszabonban nem számíthat tisztességes eljárásra és az élete is veszélyben lesz. A Kékfény riportja.
A legnagyobb európai futballcsapatok és játékosok pénzügyi visszaéléseit kiszivárogtató férfit, Rui Pintót hétfő délután tanúként hallgatták ki a belga ügyészek, egy ott folyamatban lévő nyomozáshoz próbáltak információkat szerezni. De nemcsak a belga, hanem még legalább kilenc másik európai ország nyomozóhatóságai is szeretnék tanúként vagy gyanúsítottként kihallgatni Rui Pintot, valamint megismerni az általa ellopott dokumentumokat – hangzott el a Duna Televízió Kékfény című műsorában.
Másfél héttel ezelőtt kamerák és riporterek gyűrűjében érkezett bíróságra Rui Pinto. A portugál újságírók mellett a nemzetközi hírügynökségek tudósítói is itt voltak. A Fővárosi törvényszék bírájának arról kellett döntenie, hogy Magyarország átadja-e a 2015 óta Budapesten élő férfit a portugál hatóságoknak.
„Ez élet és halál kérdése, éppen ezért ne adjanak ki Portugáliának” – így kérlelte Rui Pinto a bíróságot. Az ügyészség szerint viszont a Portugál Központi Nyomozó és Büntetőjogi Intézkedési Hivatal titoktartás és bizalmas információk megsértése, jogi személy rágalmazása, valamint számítógépes bűncselekmények miatt hat különböző ügyben adott ki elfogatóparancsot ellene. A bíróság végül elrendelte a férfi átadási letartóztatását és a lefoglalt tárgyak átadását a portugál hatóságoknak.
Football Leaks néven indított blogot az interneten
Rui Pinto 4 évvel ezelőtt, egy nemzetközi ösztöndíj program diákjaként érkezett Budapestre. A portugál hatóságok szerint 2015 szeptemberében több futballklub és sportszervező cég e-mail postafiókját is feltörte, majd a Football Leaks néven indított internetes blogján, illetve különböző lapokban John álnéven hozta nyilvánosságra a legnagyobb európai klubok és labdarúgók által elkövetett visszaélésekről szóló ellopott dokumentumokat.
Az M4 Sport újságírója, André J. Romao szerint alaposan felkavarta az európai labdarúgás világát a Football Leaks. Valóban voltak olyan botrányos írások, amelyek foglalkoztatták a közvéleményt és a labdarúgás világát, úgyhogy azt lehet mondani, hogy a hatása érezhető a labdarúgásban – fogalmazott.
Cristiano Ronaldo, Neymar, Gareth Bale, James Rodrigez, Radamel Falcao – csak néhány név a legnagyobbak közül, akik szerepeltek a botrányos ügyekben. Több tízmillió eurós eltitkolt bevételekről, megbundázott meccsekről, vagy éppen eltussolt nemi erőszakról írt a portugál hacker és a nemzetközi sportsajtó.
Az európai nyomozó hatóságok tevékenységét koordináló EUROJUST is foglalkozott az üggyel, idén február 19-én tíz ország ügyészei egyeztetettek a Football Leaks szivárogtatásai miatt indult büntetőügyekről.
A portugál hatóságok szerint nemcsak szivárogtatott, hanem zsarolt is
Rui Pintot a Portugália által kiadott elfogatóparancs alapján január 16-án fogták el a magyar nyomozók Budapesten. Lefoglalták a számítógépét és az ellopott dokumentumokat tartalmazó winchestereket is.
A bíróságon Rui Pinto azt mondta: belátása szerint semmilyen bűncselekményt nem követett el. Minden, amit tett, közérdekből történt, mert szükségesnek gondolta feltárni, hogy milyen elképesztő mértékű bűncselekmény veszi körbe az európai labdarúgást.
A portugál hatóságok szerint azonban Rui Pinto nem közérdekű szivárogtató, mert nem csak email-postafiókokat, honlapokat tört fel és a visszaéléseket bizonyító titkos dokumentumokat hozott nyilvánosságra. A gyanú szerint egy főleg labdarúgók közvetítésével foglalkozó nemzetközi céget meg is zsarolt.
Az MTVA sportcsatornájának újságírója szerint nem csak ez az egyetlen ellentmondás a futball megtisztítására hivatkozó hacker ügyében. A félig portugál származású André J. Romao szerint az is feltűnő volt, hogy a szivárogtató eleinte leginkább a lisszaboni Benfica csapatát vette célba. Az újságíró szerint Pinto olyan botrányos dolgokat keresett a fővárosi csapatról, amelyek kínosan érintették a klubot.
A hacker veszélyben érezné az életét, ha kiadnák hazájának
Rui Pinto magyar ügyvédje egy több mint száz oldalas beadványban szedte össze az érveket az átadás ellen. A védő szerint ugyanis fennáll a veszélye annak, hogy Portugáliában nem pártatlanul fogják elbírálni védence ügyét.
A férfi számtalan halálos fenyegetést is kapott, főleg a Benfica szurkolóitól, és mivel a hacker azt sejti, hogy több, általa feltárt visszaélés és adócsalás mögött a profi futballra rátelepedett kazahsztáni szervezett bűnözői körök állnak, úgy érzi: veszélyben van az élete.
Pinto védője szerint a portugál hatóságok eredeti elfogatóparancsa is hibás volt, már csak emiatt sem lehetne átadni védencét.
Az M4 Sport újságírója szerint Pinto nem tűnt komoly embernek
A bíró végül mégis úgy döntött, hogy sem a portugálok formailag először hibás, később azonban kijavított elfogatóparancsa, sem Rui Pinto és ügyvédjének érvei nem indokolják, hogy Magyarország megtagadja az átadást.
A bíró szerint nincs valódi bizonyíték arra, hogy Rui Pinto élete veszélybe kerülne, ha átadnák a portugáloknak, és az sem bizonyítható, hogy elfogult lenne vele szemben az ottani igazságszolgáltatás.
A bíróság arról is döntött, hogy a lefoglalt számítógépeket és adattárolókat is át kell adni a portugál hatóságoknak. Rui Pinto szerint viszont emiatt veszélybe kerülhet több ország folyamatban lévő nyomozása.
Az M4 sportcsatorna Lisszabonban született munkatársa szerint még neki, a futball világát és a portugál viszonyokat is jól ismerő újságírónak is nehéz egyértelműen megítélni az ügyet. André J. Romao egyébként még jóval a lebukása előtt, 2016-ban hosszas nyomozás után kapcsolatba került Rui Pintoval, egy belvárosi szórakozóhelyen találkoztak. Az újságíró szerint a férfi nem tűnt komoly embernek.
Rui Pintot a március 5-ei tárgyalásról már nem az otthonába, hanem a fogdába vitték, átadási letartóztatásba került.
kekfeny