Két üzemi esemény és egy tervezett karbantartás okozza a visszaesést, viszont a napsütés és az átlagosnál alacsonyabb energiafelhasználás viszont segít.

Névleges teljesítménye kevesebb, mint felére csökkent hétfőn a Paksi Atomerőmű termelése, miután a 2. blokk közel egy hónapja tartó főjavítása miatt alacsonyabb termelést egy műszaki hiba és a villamosenergia-rendszer szabályozását szolgáló leterhelés tovább csökkentette – írja a Portfolio.

Több órára 900 megawatt (MW) alá csökkent a 2026,6 MW elektromos összteljesítményű Paksi Atomerőmű termelése hétfőn délelőtt 11 órakor azt követően, hogy az erőmű 1. blokkját 50 MW-tal leterhelték az erőmű úgynevezett tercier rendszerszabályozásban való részvétele következtében.

A rendszerszabályozás érdekében végrehajtott termeléscsökkenés aznap délután 4 óra előtt véget ért, és azóta az 1. blokk ismét névleges teljesítményen üzemel. Az erőmű termelésének visszaeséséhez ugyanakkor jóval nagyobb mértékben járult hozzá az, hogy ugyanezen a napon reggel 6 óra után pár perccel a 3. blokk termelése teljesen leállt védelmi működés következtében, ami több mint 500 MW-tal csökkentette az erőmű termelését.

A legfrissebb hírek itt!

A rendszerirányító adatainak tanúsága szerint a szakemberek délután-este elkezdték fokozatosan növelni a kiesett 3. blokk termelését, de kedd reggel nyolckor még mindig a névleges teljesítménye kevesebb mint felén termelt.

A 2. blokkot már február 16-án éjfélkor leállították a március 13-án is tartó tervezett főjavítás miatt, ezáltal ugyancsak több mint 500 MW-tal mérsékelve a hazai nukleárisenergia-termelést.

Az ellátás biztosítása szempontjából kedvező, hogy a halmozott hétfői paksi termeléscsökkenés olyan időszakban állt elő, amikor az országos áramfogyasztás a hétköznapokon megszokottnál jóval alacsonyabban alakult, a gyenge áramigény vélhetően azzal függ össze, hogy a március 15-i nemzeti ünnep ezúttal a hét közepére esik, így sokan szabadságot vettek ki.

A viszonylag alacsony felhasználást az említett időszakban mintegy 85 százalékban hazai erőművek fedezték: a napsütéses időnek köszönhetően a legnagyobb arányban a naperőművek (35 százalék), a Paksi Atomerőmű (20 százalék), a gázerőművek (17 százalék), a barnakőszén-/ligniterőművek (4 százalék), valamint a szélerőművek (4 százalék).

Nyitókép: Szakemberek a Paksi Atomerőmű négyes reaktorának vezérlőtermében 2019. június 25-én. MTI/Sóki Tamás

ElőzőUtasszállító repülőgépek ütköztek a felszállópályán Romániában
KövetkezőA Barcelona nem lelkesedik érte, de nem zárja ki Rafinha eladását
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza