Home Szabadidő Vadászat hírei Kétezer vadállatot ütnek el évente

Kétezer vadállatot ütnek el évente

hirmagazin 2015 06 16 091042

Ha mindkét fél, a vadásztársaság és az autós is elvárható módon járt el, mindenki a maga kárát fizeti.
Kétezer vadállatot ütnek el évente

Egyelőre még nem tisztán biztosítási ügy, mint Európa számos országában (fotó: MTI)

– Évente körülbelül kétezer vaddal ütközés történhet az utakon, és ezek csak a bejelentett, nagyobb kárral járó esetek – közölte érdeklődésünkre a becslést Pechtol János, az Országos Magyar Vadászkamara főtitkára. A pontos adatokról azonban sem a kamara, sem a biztosítók nem tudnak, mivel nincs ilyen nyilvántartás.

– Vaddal történő ütközés után azt kell eldönteni, van-e felróhatóság akár a vadásztársaság, akár az autós oldaláról, vagyis az adott helyzetben elvárható módon jártak-e el – vázolta a jogi helyzetet Székely István, az Országos Magyar Vadászkamara jogi bizottságának vezetője.
Egymilliós trófea
Ha bármelyik félnél a felróhatóság bizonyítható, az viseli a teljes, vagyis az autóban és a vadban keletkezett kárt. Amennyiben nincs felróhatóság, akkor a bíróságnak azt kell vizsgálnia, volt-e rendellenesség bármelyik félnél. Rendellenesség a vadásztársaság esetében az lehet, ha például egy vadászat során az út felé hajtják az állatokat, autósnál pedig, ha például fékhiba állapítható meg.

– Ha egyik félnél sincs felróhatóság vagy rendellenesség, akkor mindenki a maga kárát állja: a vadásztársaság az állat elütése miatti veszteséget, az autós a kocsiban történt sérüléseket kénytelen kifizetni – mondta Székely István.
A vad árát több tényező határozza meg: számít a faj, a hús ára, szarvasnál és őznél pedig a trófea értéke. Egy nagyobb agancsú szarvas értéke akár az egymillió forintot is meghaladhatja.

Nem ritka, amikor pereskedésig jut egy-egy eset, de a jogász szerint ezek kimenetele változó. Tovább bonyolítja a helyzetet, ha fizetős autópályára jut be egy vad, mivel ott az út kezelőjének védőhálóval vagy kerítéssel kell távol tartania az állatokat, ezért ilyenkor az útkezelő felelőssége is szóba jöhet.
Táblánál óvatosan
Egy esetleges perben az sem mellékes, hogy az adott útszakaszon volt-e vadveszélyre figyelmeztető tábla. Ahol ugyanis korábban már többször előfordult baleset vadkiugrás miatt, de nincs jelzés, az felróható lehet a vadásztársaságnak, mivel a tábla kihelyezését ők kezdeményezik. Az autóvezetőktől pedig az várható el, hogy tábla esetén figyelmesebben és lassabban vezessenek.

Hangyási István, a Magyar Biztosítók Szövetsége Gépjármű Kárrendezési Bizottságának elnöke megjegyezte: ahol van figyelmeztető tábla, ott érdemes megfontoltabban, az esetlegesen megjelenő vadakra felkészülve vezetni, ám a tábla nem jelent sebességkorlátozást. Vagyis nem lehet elvárni az autósoktól, ha 90-nel lehet haladni az adott útszakaszon, akkor 50-re lassítsanak – más kérdés, hogy saját érdekükben hasznos lehet a kisebb tempó.

Ha mégis megtörténik az ütközés, akkor – ha nincs személyi sérülés – hívjunk rendőrt, a rendőrség pedig értesíti az illetékes vadásztársaságot, ahonnan kiküldenek egy vadászt a helyszínre.

Casco esetén a biztosítók megtérítik a járműben keletkezett károkat, amelynek mértéke százezer forint körüli sérüléstől kezdve a totálkárig terjedhet. Hangyási István felhívta arra a figyelmet, hogy mivel a vad a vadásztársaság tulajdona, ne vigyük haza az elpusztult állatot, mert az lopásnak számít.

Ne próbáljuk kikerülni

A vadászkamara főtitkára szerint Európa számos országában tisztán biztosítási ügyként kezelik a vadelütéseket, és ezt szeretnék Magyarországon is meghonosítani, mivel a pereskedés helyett tiszta helyzetet teremtene.

E felfogás szerint a vadelütés hasonló a jégkárhoz vagy más természeti jelenség miatt bekövetkező kárhoz: ha az autósnak van erre kiterjedő biztosítása, akkor az fedezi az autó javításának költségeit, a vad elpusztulása miatti veszteséget pedig nem kérik számon az autóson, illetve a biztosítóján.

Ettől függetlenül az autósoknak azt javasolják a vadászok, hogy az útra kiugró állat esetén nem próbálják meg elrántani a kormányt, mert úgy súlyosabb baleset is történhet annál – fának vagy másik járműnek ütközhetnek –, mintha telibe találják a vadat. Ha pedig egy állat már átszaladt az úton, készüljünk fel, hogy többen is követhetik.

Forrás: metropol; Kép: Google;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás