16.8 C
Budapest
2024. április. 27. szombat

Készüljünk fel kankalinból!

2015 02 18 082514

Közeledik a tavasz, s a hazai erdőkben tett kirándulásaink során hamarosan az első üde színfoltok között láthatjuk viszont a kankalinok szemet gyönyörködtető kis virágait is.
Készüljünk fel kankalinból!

A kedves kis évelőkkel nemcsak szépségük miatt, de praktikus okokból is érdemes közelebbről is megismerkednünk: az alábbi fajok közül például a sudárkankalin és a szártalan kankalin esetében védett növényről beszélünk, a tavaszi kankalint ugyanakkor bátran szedhetjük csokorba – de akár még meg is kóstolhatjuk.

2015 02 18 082534

Sudárkankalin (Primula elatior)

Sugárkankalinként is ismeretes, bár a növény láttán a fenti elnevezés találóbbnak tűnik, mint ahogyan latin neve is kecsesen nyúlánk formájára utal (a latin elatio szó jelentése: magasra emelkedés). A növény az akár 30 centi hosszúságot is elérő tőkocsányaival valóban sok más kankalinfajnak a feje fölé nő, igazi jellegzetessége azonban abban rejlik, hogy a nemzetségre jellemző dús tőlevélrózsa fölé magasló tőkocsány tetején elhelyezkedő ernyővirágzatot alkotó halványsárga virágfejek mindig egy irányba bókolnak. A sudárkankalint a rá erősen emlékeztető, szintén nyúlánk tavaszi kankalintól emellett leginkább virágainak sápadtabb színe, valamint azoknak a szártalan kankalinéhoz hasonlatos alakja is megkülönbözteti.

Az áprilisban virágzó sudárkankalin termőterülete jól behatárolható, mert csak igazán egyedi feltételek között érzi jól magát: csak a meszes talajt viseli el, állandó nyirkosságot igényel, és legfeljebb a félárnyékot tűri meg. Ennek megfelelően nem gyakori vadnövény; Európa-szerte előfordul ugyan, de jobbára csak tölgyerdők, nyíresek, bükkösök tisztásain találkozhatunk vele.

2015 02 18 082547

Tavaszi kankalin (Primula veris)

Erdei tisztáson, erdőszélen, de mezőn és sziklás lejtőkön is gyakorta találkozhatunk a sudárkankalinnál kevésbé válogatós, így jóval elterjedtebb tavaszi kankalinnal. A társaival szemben örökzöld tavaszi kankalin rövid nyelű, hosszúkás levelei által alkotott tőrózsából kiemelkedő hosszú szárának tetején a sudárkankalinénál sötétebb színű, és jóval kisebb, alig 1 cm átmérőjű virágfejekből álló bogernyő található. Az édes illatú virág narancsszínű foltocskát viselő sárga szirmait halványzöld, forrt csésze veszi körül.

Tavaszi kankalin

A tavaszi kankalin társaival ellentétben akár homokon is megél, az állandó nedvességet azonban ugyanúgy igényli, s a tűző napot ő sem bírja. A fagyot nem tűrő növény virágait társainál valamivel később, április közepétől május végéig láthatjuk viszont.

A tavaszi kankalin levelei és virágai emberi fogyasztásra alkalmasak: főbb termőhelyein salátaként, levesként, teaként egyaránt fogyasztják. A növény erős köptető, valamint nyugtató, görcsoldó, gyulladásgátló hatása révén a népi gyógyászatban a reumától az alvászavarokig sokféle betegség kezelésében is szerephez jut.

2015 02 18 082557

Szártalan kankalin (Primula vulgaris)

A határozott sötét torokfoltokkal tarkított, leggyakrabban halványsárga virágokkal ékeskedő szártalan kankalin leginkább a sudárkankalinhoz hasonló élőhelyeket kedveli, ám ő az erdők és ligetek mellett néha sziklák oldalában, illetve vízparton is előfordul. A napfényt és a meleget társainál valamivel jobban tűri, a nyarat azonban csak hűs, árnyas helyen bírja ki. A sudárkankalinnál mindazonáltal kissé délebbre is elmerészkedik, s még Afrika északi partvidékén is otthon van.

A szártalan kankalin virágainak színe és formája nagyon hasonlít a sudárkankalinéra, a két növény azonban semmiképp sem téveszthető össze, ugyanis a szártalan kankalin társánál jóval nagyobb méretű virágai magányosan ülnek a szár tetején, amely a sudárkankalin szembetűnően hosszú tőkocsányával ellentétben ráadásul nagyon is rövid. A növény magasságbeli hiányosságait csipkés szélű, szintén tőrózsát alkotó leveleinek hosszával kompenzálja, amely az ő esetében akár a 25 centit is elérheti. E leveleket ráadásul a növény neki tetsző körülmények között télen sem hullajtja el, így a szártalan kankalin esetében egy félörökzöldről beszélhetünk. 2-4 cm átmérőjű, gyönyörű, illatos virágai egyes alfajok esetében a halványsárga helyett fehér, illetve pink, vagy lila színekben pompáznak.

A szártalan kankalin az egyik legkorábban nyíló tavaszi virág: mifelénk március elején már teljes pompájában virágzik, áprilisra pedig már elnyílik. A növény a nedves, jó vízáteresztő képességű talajt és a félárnyékot kedveli; erdőben talajtakaróként viselkedhet. A tavaszi kankalinhoz hasonlóan virágai és levelei egyaránt fogyaszthatók; virágait ételízesítőként és ételszínezékként is használják.

Forrás: szepzold; Képek: szepzold;

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem