2015 02 23 092520

Tegnap a nagykőrösi sokadalomban kínálkozott jó alkalom túladni a drága takarmányon teleltetett jószágon. A bikák, üszők meg a tehenek azonban az istállóban rekedtek. A kéknyelv miatt vesztegzár alatt tartja a hatóság a szarvasmarha állományt.

A kéknyelv betegség évekig fenyegeti közel és távol a kérődzőket, ha egyszer megjelenik az állományban ez a szúnyoggal terjedő, nálunk régen afrikai egzotikumként ismert betegség. Ezért a nagykőrösi Frigyes napi vásárban is tilos jelzést kaptak a kórnak kitett jószágok tenyésztői. A lovak felhajtását ugyan nem akadályozta állat-egészségügyi rendelkezés mégis, a néhány paripát, kocsilovat meg pónit leszámítva üres maradt a nekik fenntartott tér. A lovasgazdáknak a lóútlevél tette be a kaput, messze el is kerülték a kőrösi vásárt.

A tegnapi nagykőrősi vásárban akadt néhány szelíd póni a gyerekek örömére A tegnapi nagykőrősi vásárban akadt néhány szelíd póni a gyerekek örömére

– Minden alkalommal nagyon bizonytalan az, hogy sikerül-e túladni a lovakon ezért, ha az ember kénytelen hazahajtani a vásárból, kapásból ráfizet 45 ezer forintot a próbálkozásra. Ennyit kell előzetesen kifizetni a vérvételért, a takonykór vizsgálatért, a mikrochipért, összességében a lóútlevél kiváltásért. Ezt a méregdrága szakhatósági eljárást kevesen veszik igénybe. Inkább háztól adják-veszik a lovat, vagy más települések vásáraiba hajtanak ki. Nem mindenütt kérik a papírokat, szemben Kőrössel, ahol szigorúan betartatják a szabályokat – magyarázta a lóvásár pangásának okát egy lajosmizsei gazda.

Mária Terézia, anno 1759-ben, azért adományozott Frigyes napjára is vásártartási jogot Kőrösnek, hogy azzal is lendítsen a város gazdaságán. Ki gondolta akkor, hogy eme királyi kegy érvényesítését egykor maguk a kedvezményezettek akadályozzák a fizetős bürokráciával. Igaz, a februári helyi vásárok máskor sem voltak annyira népesek, forgalmasak mint a későbbiek. Többnyire a malacokat is inkább a márciusi sokadalomból véve állítják hízóba a háztájikban. Ezt a szabályt alighanem csak a tenyésztők felejtették el. Úgy tűnt, mintha az összes kismalacot tegnap akarták volna eladni. A hatalmas felhozatal és a gyér kereslet következtében elég jó árak alakultak ki-mondogatták elégedetten azok a vevők, akik mégis inkább ez idő tájt alapozták meg a hizlalást. Jellemző a lanyha forgalomra egy kerekegyházi tenyésztő esete: az illető reggel 16 ezer forintért tartotta a 8-10 hetes malackáit, ám 10 óra tájt már 10-12 ezer forintért is szívesen odaadta volna valakinek.

Forrás: baon; Képek: Google;