8.9 C
Budapest
2024. április. 24. szerda
HomeTudástárTermészetvédelem, élőlények védelmeKedvelt növényeinket kártevők és betegségek fenyegetik

Kedvelt növényeinket kártevők és betegségek fenyegetik

Górcső alatt a kereskedelmi növényegészségügyi előírások egy része a FAO védnökségével

Kedvelt növényeinket kártevők és betegségek fenyegetik
Egyes kártékony gyümölcslegyek a citrusfélék héjába rakja petéit. Kép: ©FAO/Vladimir Rodas

 

Róma, 2016. április 5. – Invazív hangyák, amelyek megdézsmálják haszonnövényeinket vagy az olajfát támadó alattomos betegség, amitől elszáradnak a levelei és elsorvadnak az ágai – két példa arra, milyen növényegészségügyi veszélyek terjednek manapság, a globalizációtól hajtva egyre gyorsabban.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) védnöksége alatt nemzetközi a hét folyamán szakértők arról tanácskoznak, hogyan lehet a károkozó rovarokat, baktériumokat, vírusokat és gyomnövényeket távol tartani a gyümölcsöktől, zöldségektől és más növényi és élelmiszer rakománytól, amik nap mint nap cserélnek gazdát a világpiacon.

A Nemzetközi Növényvédelmi Egyezmény (IPPC) vezető testületének „Egészséges növények az élelmezésbiztonságért” mottó alatt zajló éves ülése a nemzetközi közösség az éhezést felszámolását célzóvállalására reflektál, amiben a növényeknek is kritikus szerepe van.

A nemzetközi kereskedelemben a mezőgazdasági termékek értéke megközelíti a 1,1 trilliárd dollárt, ennek 80 %-a élelmiszer.

A FAO becslései szerint a kártevők és növényi betegségek 20, de akár 40 %-kal is csökkenthetik a termést. Ezek sok esetben épp a kereskedelmi kapcsolatok révén terjednek és honosodnak meg új területeken.

Ha egy betegség felüti valahol a fejét, szinte lehetetlen kiirtani és költséges kezelni. Az invazív hangyafajok megjelenése, leginkább a szigeteken és fejlődő országokban, például a növényvédő szerek intenzívebb használatát eredményezheti, a környezetet és az emberi egészséget is veszélyeztetve.

Ezért a Bizottság feladata, hogy felülvizsgálja és esetenként új nemzetközi előírásokat dolgozzon ki a növények és növényi termékek kereskedelmére vonatkozóan, továbbá támogassa a fejlődő országok nemzeti növényvédelmi szervezeteit munkájuk minél hatékonyabb ellátásában.

Ilyen nemzetközi sztenderdek léteznek többek között a gyümölcslegyekre, amelyek citrusfélék héjába rakják petéiket, fa raklapokban megbúvó bogarakra, és az olajfaültetvények gyors pusztulását okozó Xylella fastidiosa baktériumra, ami valószínűleg dísznövények közvetítésével érkezett a Mediterráneumba.

Ezeken túl a péntekig tartó tanácsokozás tárgyalja a tengeri konténerek jelentette veszélyeket, hogy szükséges-e ezekre is speciális szabályok létrehozása.

Továbbá a tavaly kifejlesztett ePhyto, egy online platform növényegészségügyi tanúsítványok hatékonyabb és megbízhatóbb kiadásáért, tapasztalatait és tanulságait is megvitatják a szakértők.

 

forrás: fao.org

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem