Home Főhírek Gazdaság Kazánt kell vennie? Most tegye meg, mert nemsokára könnyen a jelenlegi ár...

Kazánt kell vennie? Most tegye meg, mert nemsokára könnyen a jelenlegi ár dupláját fizetheti érte!

hirmagazin 2015 05 19 121844

2015. 05. 19. – 12:12 forrás: hirado.hu

Minden bizonnyal elhúzódik a a korszerűtlenné vált, turbós és kéményes kazánok búcsúja, bár szeptember utolsó hetétől a gyártásukat be kell szüntetni, és a boltok sem kaphatnak már ilyen készülékeket. Az vitatott, a változás mennyibe kerül majd a fogyasztóknak.
Jobb a Trabantnál egy mai, korszerű és ezért drágább autó, mint ahogy jobb lenne az is, ha a Magyarországon üzemelő gázkazánok általában nem lennének túlkorosak és pazarlók. Ebben minden nyilatkozó egyetértett, aki a hirado.hu-nak a hagyományos típusú, kevéssé energiahatékony kazánok forgalmazásának közelgő – EU-szerte érvényes – tilalmáról beszélt. Abban azonban nem mindenki biztos, hogy Magyarországon is eljött már a váltás ideje, vagy hogy a fogyasztók tudják, mivel jár az számukra.

Négy hónap múlva lejár a határidő

Az Európai Unió 2013-ban kiadott rendelete idén szeptember 26-ától tiltja azoknak a kazánoknak a gyártását és forgalmazását, amelyek éves átlagos hatásfoka nem éri el a 86 százalékot, vagyis a határidő után csak a többi fajtánál energiatakarékosabb kondenzációs gázkazánok készülhetnek. A forgalmazás tilalma azonban nem azt jelenti, hogy a boltok ősztől nem értékesíthetnek hagyományos típusú kazánokat, a rendelet csak azt írja elő, hogy azt követően már nem kerülhetnek ilyen készülékek a kereskedőkhöz. A gyártóktól korábban beszerzett darabokat továbbra is eladhatják, és a már működő kazánok is üzemben maradhatnak.

Elhúzódik a régi típusú kazánok búcsúja

A kérdés az, a négy hónap múlva hatályba lépő tilalom után mihez kezdhet a fogyasztó egy ilyen, régi fajta és még nem felszerelt kazánnal. A hivatalos válasz májusig még nem született meg, de elképzelések, javaslattervek már vannak.

Szalai Gabriella, a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) programigazgatója a hirado.hu-val azt közölte, a hazai végrehajtó szabályok megalkotásának elmaradása jogbizonytalansághoz vezethet. A szakminisztérium ezért a szakmai szervezetekkel egyeztetve azt tervezi, hogy átmeneti, türelmi időszakot vezet be. A már forgalomba hozott és az új követelményeknek nem megfelelő készülékeket így továbbra is fel lehetne szerelni.

Seidl Gábor, az egyik nagy külföldi kazángyártó és -forgalmazó cég magyarországi leányvállalatának ügyvezető igazgatója lapunknak azt mondta, a türelmi idő alighanem két év lesz, ahogyan ez az egyeztetésen tájékoztatásként már elhangzott. Ez azt jelenti, hogy a régi típusú készülékeket 2017. szeptember 26-áig még üzembe lehet helyezni, ám azokat, amelyek azután is a kereskedőknél vagy fogyasztóknál maradnak, ki lehet dobni. Az persze kevéssé fenyeget, hogy a szeméttelepeken nagy halmokban álljanak az el nem adott kazánok, mert, mint mondta, a kereskedők úgy tervezik a készleteiket, hogy a 2017-es határidőig értékesíteni tudják.

Akár 30 százalékos megtakarítás, de nem a kazán árán

A kondenzációs kazánnal 20-30 százalékos megtakarítás is elérhető a gázfogyasztásban, de nem az új kazán beszerzésekor. Az olcsóbb kombi készülékek ugyanis 130-150 ezer forintba kerülnek, míg a kondenzációs kazánok közel duplájába, 250-280 ezerbe. Tőlünk nyugatabbra, az utóbbi összeget könnyebben kifizetik a vásárlók, így az újabb technológia elterjedtebb, mint Magyarországon, ahol az árkülönbség jelentős lehet a fogyasztók számára. Különösen nagyok lehetnek a költségek, ha a felhasználó célja, hogy a kondenzációs kazán a lehető leghatékonyabban és legbiztonságosabban működjön. Ekkor ugyanis általában nemcsak a kazánt, hanem a fűtésrendszert is meg kell újítani, beleértve a csöveket, fűtőtesteket, kéményeket.

Ha már úgyis teljes felújítás kell, akkor egyértelműen jobb az újabb típus
A kondenzációs kazán előnye a turbós és kéményes kazánokkal szemben, hogy az égéskor keletkező füstgáz hőjét is hasznosítja. A nagyrészt metánból álló földgázból szén-dioxid és vízgőz keletkezik, a pluszhő pedig utóbbi lecsapatásával nyerhető ki. Ezzel szemben a hagyományos készülékeknél a meleg vízpára hője a kéményen keresztül a szabadba távozik. A kondenzációs kazán tehát ugyanannyi gázzal jobban fűt, illetve kevesebbel is biztosítani tudja ugyanazt a meleget.

Kevésbé tűnhet drágának a beruházás, ha figyelembe vesszük, hogy a családi és társas házak, illetve intézmények fűtésrendszerei, kéményei általában nagyon elavultak. Utóbbiak jelentős része nem csupán rossz állapotban van, hanem életveszélyes, vagyis azonnali felújításra szorul. Kazáncsere esetén tehát az esetek többségében így is, úgy is – típustól függetlenül – fel kellene újítani a teljes rendszert.

Ha valaki hagyományos kazánt szerel fel, és ezzel együtt a fűtésrendszerét is megújítja – amihez beszerzi a szükséges engedélyeket –, nagyjából hasonló összeget vagy akár többet is ki kell fizetnie, mint ha ugyanezt kondenzációs kazánnal teszi, ráadásul utóbbival a gázszámlán is spórol – mondta Seidl Gábor. Hozzátette, a magyarországi gázkazánok állapota rosszabbnak számít, mint a hazai autóparké. Előbbiek átlagéletkora húsz év körül van, aminél többek közt a romániai és szlovákiai adat is lényegesen jobb.

Hasonló véleményen van Szalai Gabriella, az energiahatékonysági intézet programigazgatója, ő azt hangsúlyozta, hogy a fűtésrendszerek általában olyannyira régiek, hogy azokat hagyományos típusú kazán felszerelésekor is át kell vizsgáltatni, majd minden bizonnyal ki kell cserélni. Az újabb technológia alkalmazása így már rövid távon is jobban megéri.

Korszerűsítés helyett bütykölés, feketézés

Nem egészen így gondolja egy másik gázipari cég vezető munkatársa, aki a hirado.hu-nak névtelenül úgy fogalmazott, „nagy marha volt”, aki kitalálta, hogy Magyarországon idő előtt elkezdjék kiszorítani a hagyományos kazánokat. Azt ő is természetesnek tartja, hogy a jövő a kondenzációs kazánoké, de úgy véli, nem életszerű, hogy a fogyasztók ezt szem előtt tartva mostani anyagi helyzetükben hatalmas pénzekért áttérnek az új rendszerre.

Különösen igaz ez például egy óvoda vagy más közintézmény esetében, amelyeknél nem több százezerre vagy millióra, hanem több tízmillióra rúghatnak a kiadások. Utóbbiakat azért érintheti az uniós rendelet, mert annak hatálya 400kW-ig terjed, vagyis viszonylag nagy teljesítményű, berendezésekre is vonatkozik.

A jellemző szerinte az lesz, hogy a többség, ameddig lehet, bütykölgeti a régi kazánját, hogy minél későbbre tolja a cserével, felújítással járó kiadásokat. Sőt, az is elképzelhető, hogy eldugott boltokból, kéz alól 2017 után is kerülnek a falakra hagyományos kazánok, ami azért sem lenne meglepő, mert becslések szerint a Magyarországon működő készülékek 50-70 százalékát nem minden engedély birtokában, vagy éppen feketén helyezik üzembe.

Ki mit tud?

A hirado.hu-nak nyilatkozó szakemberek azt mondták, az uniós rendelet egyelőre, úgy tűnik, nincs hatással a kazánpiacra, az eladott készülékek kisebbik része, nagyjából 40 százaléka kondenzációs. Seidl Gábor szerint, bár a türelmi idő miatt a fogyasztóknak nem lenne rá okuk, de a határidő előtt várhatóan sokan megrohamozzák majd a boltokat, mert azt hiszik, hagyományos kazánt nem használhatnak többet. Az ügyvezető igazgató megjegyezte, véleménye szerint Magyarország megkésett, elsősorban a fogyasztók, de a kivitelezők, gázszerelők tájékoztatásában is, kevesen vannak csak tisztában azzal, hogy az egyébként két éve alkotott rendelet milyen változásokat hoz, és hogy azok hogyan érinthetik őket.

A hirado.hu az uniós rendelet kapcsán megkereste a Nemzetgazdasági Minisztériumot is, a tárca sajtóosztályán azt mondták, még nem áll úgy a helyzet, hogy nyilatkozzanak, későbbi időpontban tudnak tájékoztatást adni.

Exit mobile version
Megszakítás