Sokféleképpen reagáltak a katari csúszópénzek ügyére az európai politikusok; noha eleinte csak a szocialisták ügyének tűnt a történet, egyre inkább úgy fest, több frakció, köztük a Weber-féle Európai Néppárt is nyakig benne van. S közben még az Európa-párti NGO-k is kiakadtak.

„Az európai politika nem eladó!” – hirdette büszkén Guy Verhofstadt Twitter-oldalán, miután lekapcsolták Eva Kailit, az Európai Parlament szocialista alelnökét, pontosabban megfosztották posztjától az EP-ben. Bár ő maga még tagadásban él, élettársa, akit a nepotizmust minden szinten helytelenítő testületben Kaili párttársa, Maria Arena asszisztenseként dolgozott, mindent bevallott.

Való igaz, Verhofstadt örülhet, elsősorban szocialistákat és néppártiakat érint a botrány.

Ugyanakkor annak láthatóan nem örül, hogy mindezek fényében a Magyarországgal szembeni korrupciós vádak is egyre kevésbé tűnhetnek komolyan vehetőnek.

A legfrissebb hírek itt!

A magyar kormányfő mémjére Verhofstadt azonnal reagált, jelezve, itt bizony komoly dologról van szó.

Ugyanakkor nem fogta vissza magát kritikákban a többi politikus sem, zömük sietett elhatárolódni a történtektől.

A német kancellár, Olaf Scholz is úgy fogalmazott, az ügy „nagyon komoly”, megingathatja a demokráciába és a parlamentarizmusba vetett bizalmat.

Daniel Freund német zöldpárti EP-képviselő, aki ráadásul az EP korrupcióellenes frakcióközi munkacsoportjának társelnöki posztját is viseli, úgy fogalmazott, ez „az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb brüsszeli korrupciós botránya. Ugyanakkor a mémmel odaszúró Orbán Viktornak ő is rögvest üzent, méghozzá válaszmémmel, jelezve, hogy azért ahol a korrupció kérdésköre felmerül, ott nem szabad megfeledkezni a magyar kormányról.

Az Európai Unió belügyi biztosa, Ylva Johansson pedig azt üzente mindenkinek, „aki kenőpénzt fogad el”, hogy „szégyellje magát”, mert visszaélt az európai emberek bizalmával.

Eközben a holland miniszterelnök, Mark Rutte arra biztatta vezetőtársait, hangolják össze üzeneteiket a médiának hangsúlyozva a válság súlyosságát, emellett egy interjúban elmondta, egyértelműen nagyon aggódnak az EP-t ért korrupciós vádak miatt, de nagyon támogatja Roberta Metsola elnökasszonyt, aki 48 órán belül lépett, és reméli, mielőbb végére érnek az ügynek.

Nem mindenki élt mindenesetre a lehetőséggel: Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke hallgatott, ahogy a Magyarországgal szembeni korrupciós vádakat és jelentést megfogalmazó Judit Sargentini sem sietett elítélni a történteket.

Orbánozás, orbánozás

Ujhelyi István EP-képviselőtől a katari ügy kapcsán csupán két dologra futotta; az elvileg átláthatósági szabályok kapcsán megrendezett szavazáson a Fidesz tartózkodásának kiemelésére, valamint arra a felfedezésre, hogy a brüsszeli mocsár lecsapolásának szlogenje Trumptól ered, aki „meg is bukott idővel. Bravó.”

Ami Ujhelyitől érthető, hiszen pártja is tagja az érintett pártcsaládnak. Donáth Anna csendben maradt, Cseh Katalin viszont Brüsszelben a korrupciós ügyeknek súlyos következményeik vannak, Brüsszel köszöni szépen, „lecsapolja a mocsarat”.

Szerinte „a jogállam erejét éppen az mutatja, hogy a belga hatóságok azonnal rajtaütöttek az elkövetőn, a korrupciós botrányba keveredett képviselőt megfosztották a jogosítványaitól és eltávolították a funkciójából is. Kérdem én, hol marad az igazságszolgáltatás Magyarországon?”

A legfrissebb hírek itt!

A jobbikos Gyöngyösi Márton hasonlóképpen érvelt: „Orbán szerint vicces, hogy az EP-ben korrupt képviselőket találtak. Magyarországon szabadlábon is van az összes tolvaj. Az EP szerint a korrupció nem vicces. Le is csukták, aki részt vett benne. Ez a különbség.”

Közben igen kellemetlen módon a Transparency International is beleszállt nem csak az érintett több tucat képviselőbe, hanem a teljes testületbe. „Ez nem elszigetelt eset” – mondták el a Euronews-nak – „Az Európai Parlament több évtizeden keresztül hagyta, hogy kialakuljon a büntetlenség kultúrája… és a független etikai ellenőrzés teljes hiánya”.

A brüsszeli Politiconak nyilatkozó civilek pedig arról beszéltek:

ez lehet a legsúlyosabb, legsokkolóbb, legkirívóbb botrány az elmúlt években.
mandiner