Hirmagazin
Image default
Külföld

Ukrajna elfogadta az amerikai tűzszüneti javaslatot – Oroszország lépésére vár a világ..

Ukrajna hivatalosan is beleegyezett abba, hogy elfogadja az Egyesült Államok javaslatát egy azonnali, 30 napos tűzszünetre vonatkozóan, amelyet a felek közös megegyezéssel meghosszabbíthatnak. A megállapodást Szaúd-Arábiában, Dzsiddában jelentették be az amerikai és ukrán delegáció közös nyilatkozatában, amelyben hangsúlyozták, hogy a béke elérése most Oroszországon múlik.

Mit jelent ez a tűzszünet?

Az Egyesült Államok javaslata szerint a harcok 30 napra teljesen leállnának, hogy lehetőség nyíljon egy tartós békefolyamat elindítására. A tűzszünet bevezetéséhez azonban Oroszország hozzájárulása is szükséges, amelyről az Egyesült Államok hamarosan hivatalosan is tárgyalni fog Moszkvával.

Washington és Kijev megállapodása

A tárgyalásokon az ukrán delegáció megerősítette, hogy az európai partnerek bevonása elengedhetetlen a hosszútevő stabilitás megteremtéséhez. Az Egyesült Államok kijelentette, hogy amennyiben Oroszország beleegyezik a tűzszünetbe, az amerikai hírszerzési információk megosztása Ukrajnával folytatódik, valamint további biztonsági segélyt kap az ország.

Politikai reakciók és diplomáciai lépések

Mike Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó és Marco Rubio amerikai külügyminiszter szerint ez egy „pozitív lépés”, amely most Oroszországon múlik.. Rubio kiemelte: ha Moszkva elutasítja az egyezményt, az világosan megmutatja, hogy ki az akadálya a békének. Waltz hozzátette, hogy az ukrán delegáció egyértelműen Trump elnök béketervét követi, amelynek lényeges eleme a harcok azonnali leállítása.

A további diplomáciai lépéseket illetően Waltz az előttünk álló napokban egyeztet orosz kollégájával, Rubio pedig a G7 külügyminisztereivel tárgyal a kialakult helyzetről.

Mit várhatunk a következő napokban?

A világ most Oroszország reakciójára vár, amely döntő lehet a konfliktus további alakulásában. Amennyiben Moszkva elfogadja az egyezményt, a harcok 30 napra szünetelhetnek, amely egy hosszabb távú békefolyamat kiindulópontja lehet. Ha azonban Oroszország visszautasítja, az tovább növelheti a nemzetközi feszültséget, és a harcok folytatódását vetítheti előre.

A következő napokban döntés születhet arról, hogy lesz-e fegyvernyugvás, vagy a harcok tovább folytatódnak. Az egyezmény elfogadásával a világ lépést tehetne a béke irányába, azonban a labda most Oroszországnál pattog.

Hirmagazin.eu

Kapcsolódó hírek

Ukrajna katonai támogatásáról döntött az EU Orbán Viktor nélkül..

Géza

Az Európai Unióban évek óta napirenden van az óraátállítás megszüntetésének kérdése. 2018-ban az Európai Bizottság javaslatot tett az évi két óraátállítás eltörlésére, miután egy uniós szintű konzultációban a válaszadók 84%-a az időátállítás ellen foglalt állást.

Géza

A nemzetközi sajtó beszámolói szerint Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között nemrégiben zajlott telefonbeszélgetés során Trump felvetette annak lehetőségét, hogy az Egyesült Államok átvegye és kezelje az ukrán erőműveket, beleértve a nukleáris létesítményeket is, hogy biztosítsa azok védelmét az Ukrajna és Oroszország közötti konfliktus idején.

Géza