Egy alacsony oszlopon áll a Gyöngyösnek városi jogokat adományozó Károly Róbert király egész alakos szobra, Kő Pál alkotása. A királyt koronával, országalmával és liliomos jogarral ábrázolja a művész.

A szobrot 1984-ben, a várossá nyilvánítás 650. évfordulójára állíttatta a város.

Károly Róbert; Károly, I. (Nápoly, 1288 – Visegrád, 1342. július 26.)
király

Az Anjou Martell Károly és Habsburg Rudolf császár leányának, Klementiának a fia. 1300-ban érkezett Nápolyból Dalmáciába, hogy aztán innen induljon a magyar trón elfoglalására, melyre örökösödés (nagyanyja V. István leánya volt) címén jogot formált magának, és a magyarok egy része biztatta is erre.

III. Endre halálhírére Esztergomba ment, ahol Gergely érsek megkoronázta, de a nagybirtokosok többsége Vencel mellé állt. 1302-ben sikertelen kísérletet tett Budavár bevételére. VIII. Bonifác pápa 1303 májusában nyilatkozatban ítélte oda Magyarországot Károlynak, de még ezután is harcolnia kellett az oligarchák ellen. Az 1307-es rákosi országgyűlésen újra királlyá kiáltották ki Károlyt hívei. 1309. jún. 15-én újra megkoronázták Budán, de végérvényesen ez csak a 1310. aug. 27-én történt Székesfehérvárott. Még ezután is számtalan nehézséggel kellett megküzdenie, meg kellett törnie Csák Máté és a többi oligarcha erejét, ellenállását. Csak Csák Máté, az utolsó önálló tartományúr 1321-ben bekövetkezett halála után kezdődhetett el igazán a központi hatalom megerősítse.

Annak ellenére, hogy uralkodásának jelentős részét azzal töltötte, hogy harcolt a helyi hatalmasságok ellen, gondolt az ország jövőjére is. Kialakította a bandériális rendszert, megújította a törvénykezést, az igazságszolgáltatást a törvényszékekre bízta. Felismerte a királyi birtok jelentőségének csökkenését, ezért a királyi jövedelmet bányanyitással, pénzverési joggal, új adók bevezetésével növelte. Az ő nevéhez fűződik a körmöcbányai aranybánya megnyitása, az értékálló aranyforint megteremtése.

A levert oligarchák elégedetlenségét bizonyította Zách Felicián sikertelen merénylete a király és családja ellen. Külpolitikáját részben háborús hódítások, részben ügyesen megkötött örökösödési szerződések jellemezték. Hálálhírét mély részvéttel fogadta az ország. Székesfehérvárott temették el.

GPS koordináták: 47.7847 / 19.9249

Cím: Gyöngyös Fő tér
Tel: +36 (37) 311-155
E-mail: [email protected]
Web: www.gyongyos.hu