190 ezer forintos minimálbért és 247 ezer forintos szakmunkás bérminimumot javasol a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma. A Magyar Szakszervezetek Szövetsége még dolgozik a szám szerinti javaslaton, ami biztos, két számjegyű emelést vár.
Legkorábban november-decemberre kész lesz a Magyar Szakszervezetek Szövetségének béremelési javaslata, ezután egyeztethet róla a kormány és az ágazati képviselők. Kordás László elnök az InfoRádiónak annyit már most el tudott mondani, hogy jelentős emelést szeretnének elérni: mind a minimálbért, mind a garantált bérminimumot tekintve két számjegyű növelésre tesznek javaslatot. „Jó lenne, ha a legkisebb jövedelmeket tekintve felzárkóznánk a visegrádi országokhoz”.
Számításaik szerint
miközben az átlagbér nő, a dolgozók közel kétharmada úgy érzi, nem keres annyit, mint amennyit a publikált átlagjövedelem jelent.
A szövetségnél teljes egység bontakozott ki abban, hogy a cafeteriaszabályok módosításával nem ért egyet a munkavállalói oldal. „Jó lenne megőrizni az eddigi eredményeket, és azokat a cafeteriaelemeket, amelyek egybeesnek a kormány társadalompolitikai céljaival, meg kellene őrizni” – tette hozzá Kordás. Ilyen, kedvezményesen megtartandó elem szerintük az öngondoskodás elvének erősítése, a határon belüli mobilitás segítése, a lakáshoz jutás segítése és a családtámogatási eszközök.
A 2018-as gazdasági évet és a bérmegállapodás hatását egy hétfőn kezdődő tárgyalássorozaton értékelik, az itt született megállapodás lehet az kiindulópontja a november-decemberben kezdődő minimálbér-tárgyalásoknak.
Magasabb fizetés, kevesebb bürokrácia
Közben nyolc közszolgálati szakszervezet összefogásával kérdéssort állítottak össze, amellyel a közszféra munkavállalóiban fokozódó feszültség feloldását és a közel százezres munkaerőhiány megszüntetését szeretnék elérni – tájékoztatta az InfoRádiót Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke.
A közszférában engedélyezett 680 ezer fő helyett 580 ezret foglalkoztatnak csupán
– emelte ki. Közel 50 ezren úgy nyilatkoztak, hogy általános és jelentős mértékű keresetnöveléssel lehetne kezelni a munkaerőhiányt. A válaszadók kevesebb bürokráciát, családbarát munkahelyet és a kor színvonalának megfelelő munkakörülményeket is óhajtanak.
A szervezet az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanácsban és a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórumon tárgyal majd a kormánnyal. A szakszervezet képviselői bérjavaslatukat is felvetik majd: 190 ezer forintos minimálbért és 247 ezer forintos szakmunkás bérminimumot szeretnének 2019. január 1-jétől.