Jászágó rövid története
Jászágó a Jászság egyik legészakibb, a hevesi megyehatáron fekvo kis település. Az ember jelenlétét bizonyító, 5-6 ezer évvel ezelotti emlékeket is oriz a helytörténeti gyujtemény. A XIII. században az európai népvándorlás utolsó hullámaként érkezo jászok, philiszteusok találtak otthonra községünk területén is. Gazdag kisvárost alkottak, önigazgatásuk, kapitányuk is volt, mint a többi jász helységnek. 1478 április 3-án kelt Mátyás király oklevele, melyben „Ágón lakó philiszteusok részére Zsigmond által 1412-ben kiadott kiváltságlevelét” megerosíti. A török hódoltság terheit Ágó is szenvedte. A sok szenvedés nem volt elég..a törökök felégették, a térkép ezután pusztaként jelezte helyét. A lakosság zöme Árokszállásra menekült, így történetünk a XVII századtól az Árokszálláséba olvadt. I. Lipót a Hármas kerület részeként Ágó pusztát is eladta a Német Lovagrendnek. Mária Terézia 1745 május 6-án kelt kisdiplomája, majd ennek 1751-es törvénybe iktatása lehetové tette a jászok önmegváltását. A királyi diplomában Ágó puszta is szerepelt, melyért 8 ezer rh.forintot fizettek. Az elso országos népszámláláskor /1780-90/ már volt állandó lakosa Ágónak, 1 polgár, és 1 zsellér család 11 fovel szerepelt az összeírásban. 1828-ban az egri egyházmegye 40 lakost mutatott ki. 1855-ben tagosították az árokszállási határt, állandó helyre kerültek a redemptorok földjei, és kialakult az ágói tanyavilág. 1925-ben 500 lakosa volt, és június 21-én felszentelték a kápolnával egybeépített iskolát. 1944-ben 40 házat számláltak, a korábban telepített szolo kiöregedett, nem telepítettek újat, kertészeti kultúrával próbálkoztak, magtermelési, öntözési kultúrák terjedtek. A II. világháború itt is szedte áldozatait, nem csak a bevonult katonák között, hanem a lakosság a két átvonuló hadsereg harcaitól is szenvedett.
A tanyavilág nehéz esztendei voltak ezek, a családok megfogyatkoztak, sok volt a törvénytelenség, a termelés jelentette volna az életet, de kevés volt az igavonó állat. Várták a földosztást, de csak 72 kh földet tudtak szétosztani.1950-ben jegyzoi kirendeltséget hoztak létre ebben az évben 388 lakóházat és 1554 személyt tartottak nyilván. 1952. január l-én önálló közigazgatású, saját tanáccsal rendelkezo Jászágót törvényesített a belügyminiszter.A következo évtizedekben eredmények is születtek, majd 1978-ban szerepnélküli településnek itéltetett Jászágó és Jászárokszállás székhelyközséghez kötötték a sorsát, s az eloljáróság a közigazgatás felelose. Jászágó község 1990-tol újra önálló, és önkormányzattal rendelkezik, a körjegyzoségen keresztül van kapcsolata az anyatelepüléssel, majd 1998-tól önálló jegyzovel, mindenkitol függetlenül müködik a település önkormányzata.
A településen látogatható:
– a helytörténeti gyujtemény, amely három részre tagolódik:
– az iskolában berendezett /Jókai u. 14/ iskolatörténeti kiállítás, amely bemutatja az ún. zugiskolákat, valamint egy századeleji tanyai iskola világába kalauzolja a látogatót. Itt kerültek elhelyezésre a gyermekjátékok is.
– régészeti kiállítás /Jászágó, Kókai tér 2./ . Koronként kerültek vitrinbe a régi kultúrák tárgyi emlékei.
– néprajzi kiállítás /Jászágó, Kókai tér 2./ A gyermeknevelés, a család ellátásához szükséges eszközök, a gazdálkodás eszközei, egykori paraszti és polgári viselet ruhadarabjai láthatók.
2006-os választás eredménye: polgármester: Mozsár Lászlóné alpolgármester: Peredi Zoltán
Képviselok: Bordás Miklós, Csikósné Kovács Margit, Dobos Sándor, Fehér János Kornél, Fellner Ferenc Zoltán, Dr. Szlávik József. Hivatalunk a jegyzono Sánta Miklósné irányításával muködik, vele együtt négy köztisztviselo dolgozik és egy hivatalsegéd.
Minden intézményünk muködik: óvoda, általános iskola, napközi ellátás. A Jászsági Kistérségi Társuláson belül elsoként hoztuk létre az oktatási nevelési mikro társulást, ma is ez az egyetlen. Muködik alapszolgáltatási központ, benne az idosek napközi otthona, családsegítés, házi segítségnyújtás, falugondnoki szolgálat. Gyermekjóléti szolgálat, védonoi szolgálat, gyermekorvos is rendel két hetente, sajnos a háziorvosi ellátás most helyettesítéssel történik. Van muvelodési házunk, könyvtárunk, benne muvelodo kis közösségekkel. Közel negyven éve hímeznek az asszonyok, a kézimunkaszakkörben, tizenegy éve múlt, hogy énekelnek a népdalkör tagjai. Itt muködik az Ágóiak Baráti Egyesülete, egy civil szervezet, amely 1992 óta gyujti, orzi és persze tovább adja a helyi hagyományokat. Van sport egyesületünk, mely megújulásáért küzd,
van önkéntes tuzoltó egyesületünk, akik ötvennegyedik éve óvják értékeinket. Dolgoznak a községünk területén a polgárorök, és eredményesen muködik a lövészklub, elsosorban az ifjúság közremuködésével.
Cím: 5124 Kókai tér 1
Tel: 57/426-020
E-mail: jaszago@vnet.hu
Web: http://www.jaszago.hu/