A Jankay Gyűjtemény és Kortárs Galéria 2003. októberében nyílt meg kiállítóhelyként Békéscsabán, a Csaba Center III. emeletén, 2006. áprilisától muzeális intézményként működik.

Névadója: Jankay Tibor képzőművész, aki végrendeletében szülővárosára hagyta életművét és művészeti gyűjteményét.

Az intézmény állandó kiállítása a Jankay hagyatékról ad áttekintést, ahol a művész grafikáit, festményeit, kerámia szobrait és az általa gyűjtött törzsi művészeti tárgyait mutatja be a látogatóknak. A gazdag életműből rendszeresen cserélődő válogatás mindig új műtárgyakkal ad képet a művész munkásságának egy-egy korszakáról.

A Jankay örökség 800 kötetes művészeti könyvállománya a Békés Megyei Könyvtárban került elhelyezésre.

A muzeális gyűjtemény 2006-ban újabb műtárgyakkal gyarapodott. A részben Békéscsabához, részben Jankay Tiborhoz személyesen kötődő barátok, művészek, illetve örököseik; a Kolozsváry és Tevan családok képviselői adományoztak a városnak – Kolozsváry András, Kolozsváry Sándor, Kolozsváry Zsigmond, Kolozsváry Pál, Kolozsváry György, Kolozsváry-Stupler Éva, Tevan Margit és Engel Tevan István műveiből. Az adományból a későbbiekben állandó kiállítás készül.

Az időszaki tárlatoknak a Kortárs kiállító terem ad otthont, a Békéscsabán élő és ide kötődő alkotók mellett a hazai és külföldi kortárs művészek, vagy alkotóközösségek tárlatainak, cserekiállításoknak, művésztelepen készült munkáknak.

Az intézmény a kiállítások mellett egyéb kulturális és művészeti programokat is szervez. A helyszínen vásárolni lehet képeslapokat, kiállítási katalógust, helytörténeti és művészeti témájú kiadványokat is.

Kor-Társ békéscsabai fiatal művészek kiállítása

Lovas Gábor alkotása
A művészet szeretett és szerteágazó területéről érkeztek és alkotnak egy tárlatot a kiállító békéscsabai vagy Békéscsabán élő művészek.

A porcelántervező Csányi Petra, a textiles és öltözéktervező Csuba Anita, Klemm Viktória rajz – vizuális kommunikáció szakos tanár, aki középfokú végzettségére nézve textilrajzoló és modelltervező asszisztens, valamint a vizuális kommunikáción és tervezőgrafikai szakon végzett Lonovics Zoltán, illetve az ugyancsak szilikátos Varga Erika. Részt vesz a kiállításon még a díszlet- és jelmeztervező Lenkefi Deák Réka, a báb- és díszlettervező Lenkefi Zoltán és a Pécsen, festő szakot végzett Lovas Gábor.

A kiállító művészek legtöbbje művészeti iskolában tanít. Békéscsabán a vizuális és művészeti képzésnek nagy és jelentős múltja van. Jelenleg három helyen folyik ilyen jellegű oktatás. Legrégebbi a sorban, a korábban Ruhaipari és Iparművészeti Szakképző Iskola néven ismert, ma a Szentgyörgyi Albert Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium részeként működő képzés. Ezután alakult az Evangélikus Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola, a legvégén a legfrissebbet kell megemlíteni, a 2007 őszén indult Színművészeti Iskolát, melynek keretein belül működő design szak ad lehetőséget a művészeti tanulmányokra. Az ott tanító művész-pedagógusok alkotók is egyben, akik pályájuk részének érzik a tárlatokon való szereplést, ezt igazolja ez a mostani, közös kiállításuk is.

A Galéria a hét minden napján 9-18 óráig látogatható, a belépés és tárlatvezetés ingyenes.

Cím: BékéscsabaAndrássy út 37/43.
Tel: (+36) 66 524-656
E-mail: [email protected]
Web: http://www.museum.hu/museum/temporary_hu.php?IDT=6