Home Külföld Kiemelt külföldi hírek Itt van Brüsszel „büntetése” Magyarország számára

Itt van Brüsszel „büntetése” Magyarország számára

Fotó: AFP

Az európai uniós tagországok külügyminisztereinek, valamint védelmi minisztereinek augusztus végi informális találkozóját Brüsszelben rendezik meg – jelentette be Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben hétfőn, a külügyminiszterek szokásos havi ülését követő sajtótájékoztatóján.

Josep Borrell azt mondta, a döntést szimbolikus következménynek szánja amiatt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a hónap elején uniós partnereinek jóváhagyása nélkül utazott el Moszkvába, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel egyeztetett a békéről.

Twitter-post

Úgy fogalmazott: az Európai Unió minden tagországának joga van megválasztani külpolitikáját, azonban lojálisan igazodnia kell a közös külpolitikai állásponthoz.

Josep Borrell leszögezte: az unió békét akar Ukrajnában, a tartós és igazságos békéhez azonban garantálni kell Ukrajna szuverenitását, és felelősségre kell vonni a háborús bűncselekmények elkövetőit

Kijelentette: az Ukrajna elleni orosz rakétatámadások, köztük a kijevi gyermekkórház elleni támadás azt bizonyítja, hogy Ukrajna légvédelmét meg kell erősíteni. Hozzátette, hogy az EU-tagországok többsége fontolgatja az Ukrajnának küldendő támogatások növelését e támadások visszaverése érdekében. Kiemelte az ukrán energetikai infrastruktúra elleni támadásokat, aláhúzva, hogy télen a helyzet vélhetően súlyosabbá válik, ezért nem szabad addig várni. Leszögezte: a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök által ismertetett béketerv az egyetlen béketerv, amelyet Brüsszelben elfogadnak,

Oroszország az agresszor, Ukrajna pedig az áldozat, amely megvédi magát

– fogalmazott az uniós főképviselő, hozzátéve: nem az EU, hanem Vlagyimir Putyin orosz elnök folytat háborúpárti politikát.

Hangoztatta azt is: az olyan béketerv, amely nem tartja tiszteletben Ukrajna szuverenitását és nem írja elő a háborús bűncselekményeket elkövetők felelősségre vonását, csak Putyint szolgálja, és nem hoz igazi békét.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter erre reagálva az uniós külügyminiszterek tanácskozása után azt mondta: 

– Óvodás szintű ez a vita.

Videó

Ahogy arról lapunk beszámolt, Szlovákia semmilyen formában nem fogja támadni Magyarországot és az Európai Unió Tanácsában betöltött elnökségét.

– Utasítást adtam Szlovákia képviselőinek az uniós testületekben, hogy semmilyen módon vagy formában ne támadják Magyarországot és a magyar uniós elnökséget

– jelentette ki Robert Fico szlovák kormányfő egy videóüzenetben, amelyet a közösségi oldalán tett közzé.

– Azon gondolkodom, hogy vajon eljön-e az idő, amikor még nekem is engedélyt kell kérnem az EU-tól, ha külföldi útra szeretnék menni. Miután az ellenem elkövetett merénylet megakadályozott abban, hogy hivatalos látogatást tegyek Kínában, ősszel készülünk erre az utazásra

–  mondta Fico.

Videó

Nekünk teljesen mindegy volt

Ami a mai egyeztetést illeti arról, hogy a Budapesten legyen-e külügyminiszterek informális tanácskozása augusztusban, ez az a kérdés, ami nekünk teljesen mindegy volt. 13 tagállam – köztük a nagy országok – amellett álltak ki, hogy Budapesten legyen a találkozó, ezzel szemben pedig 5 ország érvelt Budapest ellen és 8 tagállam mondta azt, hogy mindegy – reagált lapunknak a témában Paczolay Máté külügyi szóvivő. – Magyarország is azt mondta, hogy mindegy, a Főképviselő döntésére bízza az ügyet, aki így a többségi véleményt figyelmen kívül hagyva jutott arra a döntésre, hogy nem Budapesten lesz megtartva az informális tanácskozás – tette hozzá.

Fókuszban a közel-keleti konfliktus

Borrell kitért a Gázai övezetben folyó fegyveres konfliktusra is, amellyel kapcsolatban elsősorban a humanitárius tragédiát emelte ki, és a tűzszünet fontosságát hangoztatta, továbbá síkraszállt a kétállami megoldás mellett. Azt mondta, hogy a Gázai övezetben immár több mint 17 ezer gyermek maradt árván, és kiemelte, hogy míg a háború előtt több száz, humanitárius segélyekkel megpakolt teherautó jutott be az övezetbe, jelenleg ez a szám csupán 14, és a Földközi-térség Mogadishujának nevezte a térséget a kaotikus állapotú szomáliai fővárosban uralkodó helyzetre utalva.

– Mondjanak akármit, ez tragédia, ez tűrhetetlen, és mindent meg kell tenni, hogy véget vessünk ennek

– szögezte le, hozzátéve, hogy immár a gázaiak 96 százaléka él élelmiszer-bizonytalanságban. Az ENSZ hágai székhelyű Nemzetközi Bíróságának (ICJ) Izraellel kapcsolatos döntéseire kitérve leszögezte: a nemzetközi intézmények csupán kimondják a jogszabályokat, ajánlásokat adhatnak, de azoknak a politikusoknak kell érvényt szerezniük az adott helyszínen.

Borítókép: Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője  (Fotó: AFP/Justin Tallis)

Forrás

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás