Lényegében megvalósult az orosz hadsereg egyik fontos célkitűzése, Kijev demilitarizálása Dmitrij Peszkov szerint. Putyin szóvivője szerint Ukrajna egyre kevésbé használja a saját fegyvereit, a nyugati fegyverszállítmányoknak köszönhetően tudja folytatni a háborút.
Véleménye szerint ez az európai helyzetet „feszültebbé és kiszámíthatatlanabbá” teszi, és végső soron a katonai konfliktus kiszélesedésvel járhat.
Dmitrij Peszkov az RT Arabicnak nyilatkozva beszélt arról, hogy „Ukrajna erősen militarizált volt, amikor a konfliktus elkezdődött”. Az orosz elnöki szóvivő hozzátette, hogy egyik céljuk Ukrajna demilitarizálása volt, ami szerinte „de facto meg is valósult”. Állítását azzal igyekezett alátámasztani, hogy
UKRAJNA „EGYRE KEVÉSBÉ HASZNÁLJA A SAJÁT FEGYVEREIT”, ÉS FOKOZATOSAN ÁTTÉRT AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK VEZETTE NATO-BLOKK ÁLTAL SZÁLLÍTOTT FEGYVEREK HASZNÁLATÁRA.
Ugyanakkor úgy látja, a Kijevnek nyújtott katonai segély a nyugati országokat „a konfliktus részesévé, az európai helyzetet pedig „feszültebbé és kiszámíthatatlanabbá” teszi. Mindez arra ösztönzi Oroszországot, hogy határozottabb intézkedéseket tegyen a donbászi lakosság és az Oroszországi Föderáció biztonságának garantálása érdekében” – húzta alá Vlagyimir Putyin szóvivője.
Emlékezetes, az orosz elnök pénteken a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum plenáris ülésén adott katonai helyzetértékelést. „Ukrajna nemsokára kifogy saját hadi eszközeiből, semmi nem marad belőlük. Mindent külföldről kapnak, így nem lehet sokáig harcolni” – fogalmazott az eseményen .
Ugyanakkor Putyin is úgy látja, a Nyugat a fegyverszállításokkal azt kockáztatja, hogy „a NATO még jobban belesodródik a fegyveres konfliktusba.”
Nyitókép: Az elesett ukrán katonák emlékére elhelyezett zászlókat nézi egy férfi a kijevi Függetlenség terén 2023. február 22-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában. (Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko)