Megint téma volt Brüsszelben a Magyarországgal szembeni hetes cikkely szerinti eljárás.
Több tagállam is arra próbálta rávenni az EU soros román elnökségét, hogy léptesse újabb szakaszba az uniós „atomfegyverként” is emlegetett eljárást, amelyet a holland zöldpárti Judith Sargentini jelentése alapján indítottak el.
Varga Judit államtitkár azt mondta, koholt vádak alapján próbálja Magyarországot elítéltetni az Európai Parlament bevándorláspárti többsége – hangzott el az M1 Híradójában.
Az európai parlamenti választások előtti utolsó ülését tartotta kedden az uniós ügyekkel foglalkozó miniszterek tanácsa Luxembourgban.
Az európai állam- és kormányfők szerdára tervezett, rendkívüli találkozóját előkészítő testületnek bőven akadt dolga. A következő ciklus költségvetése mellett a Brexit újabb halasztásának tervét is meg kellett vitatniuk.
Immár ötödik alkalommal, a Magyarországgal szembeni hetes cikkely szerinti eljárást is napirendre vették. Az ülés előtt több, Soros György által is támogatott civil szervezet nyílt levélben fordult a tanácshoz. Ebben azt írták, szükség van a hetes cikkely szerinti eljárás felgyorsítására, mert Magyarországon folyamatosan romlik a jogállamiság helyzete.
Amélie de Montchalin uniós ügyekért felelős francia miniszter is azt szorgalmazta, hogy érdemben tárgyaljanak az eljárásról. Javaslatával Michael Roth német Európa-ügyi miniszter is egyetértett. Az eljárást kezdeményező LIBE bizottság bevándorláspárti tagjai korábban többször is kifogást emeltek amiatt, hogy az ügy elakadt a tanácsban.
Bár a jelentésünket már szeptemberben megkapta a tanács, az eljárás még mindig az elején tart – fogalmazott legutóbb Judith Sargentini holland zöldpárti képviselő, hozzátéve, hogy uniós parlamenti mandátuma utolsó heteit azzal fogja tölteni, hogy előmozdítsa a Magyarországgal szembeni szankciókat. Követelte azt is, hogy a tanács eljárásában is szerepet kapjon, annak ellenére, hogy az uniós szerződések ezt tiltják.
A mostani ülésen Magyarországot Varga Judit államtitkár képviselte. Azt mondta, koholt vádak alapján próbálja Magyarországot elítéltetni az Európai Parlament bevándorláspárti többsége. Úgy fogalmazott, az eljárás csupán politikai nyomásgyakorlás annak érdekében, hogy a magyar kormány hagyjon fel migrációellenes politikájával.
m1