A Hold máig az egyetlen olyan Földön kívüli égitest, amin ember is járt, elsőként 1969-ben Neil Armstrong parancsnoksága alatt az Apollo-11 holdkomppal.

De vajon mi volt a célja a kezdetekkor és miért fontos most is a Hold kutatása? – hangzott el szombaton az M1 Világ című műsorában.

A kép illusztráció  (Fotó: MTI/NASA)

Az első űrszondás kísérletek hátterében nem tudományos, sokkal inkább politikai indok állt: a Szovjetunió és az Egyesült Államok versengése. Az Apollo-program keretében már a Hold felszínén elhelyezett műszerek segítségével következtettek az égitest belsejében uralkodó viszonyokra, a hozott kőzetmintákat, és a hőmérséklet emelkedésének okát tanulmányozták.

Az eddigi és a korszerű holdszondákkal elért új eredmények alapján ma már egy holdbázis tervén dolgoznak a szakemberek, háromdimenziós nyomtatástechnikán alapuló berendezésekkel, ottani nyersanyagokból épülnek majd a gomba alakú lakhelyek.

Az első lakosok érkezését 2030 körül várják.

Azt, hogy víz is létezik Holdon, egy 79 millió dolláros projekt segítségével, az első indiai Hold-misszióval erősítették meg 2008-ban. Most a Szovjetunió, az Egyesült Államok, Kína, Japán és az Európai Űrügynökség mellett India ismét a Holdra készül.

Az indiai hordozórakéta a terv szerint július 15-én indul az égitestre, a tervezett szeptemberi landolás után pedig egy kutatórobotot is ereszt a felszínre további tanulmányozás céljából. Bár eddig csak az Amerikai Egyesült Államok szállt Holdra emberrel,

India ebben sem kíván alulmaradni a jövőben.

De vajon ilyen előrehaladott holdkutatási tudományos háttér mellett miért olyan fontos India számára az újabb holdra szállás és a saját űrállomás? Bár India miniszterelnöke, Narendra Modi hangsúlyozta, hogy szándékaik békések, és elsősorban a védelemre koncentrálnak majd, India készen áll egy esetleges űrháborúra, amire már az Egyesült Államok is elkezdte a fegyverkezést.

A címlapfotó illusztráció.

m1

ElőzőKisebb hazai kínálattal indul a dinnyeszezon
KövetkezőRiadalmat okozó földrengés rázta meg Olaszország középső részét
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza