Néhány év alatt megtérül a lakásvásárlás, de nem mindegy, melyik városra esik a választás
Az ingatlanpiaci kínálatban megjelenő belvárosi lakásokat elsősorban a fiatalok keresik, míg a családosok inkább nyugodtabb zöldterületre vágynak. Az emelkedő lakásárak miatt ugyan romlott az első lakásukat keresők helyzete, de a válság idején fennálló lehetőségeikhez képest még mindig nincs okuk a panaszra. Ezt ugyanis részben ellensúlyozzák a javuló munkalehetőségek, a növekvő bérek, illetve a lakáspolitikai intézkedések.
Mennyi idő alatt térül meg a lakásvásárlás?
Az utóbbi években mérséklődött a munkanélküliek aránya, ez a tendencia az első lakásuk után kutató 20-30 éves korosztálynál szintén érvényesül. A lakásárak vizsgálatánál meg kell nézni az ehhez viszonyított jövedelmek arányát. Míg 2007-ben több mint 8 évig kellett takarékoskodni, a piac mélypontján ehhez 5 év kellett. Mivel az ingatlanárak növekedése magasabb ütemű volt, mint a kereseteké, ezért 2016-ban 6,3 évnyi jövedelemre volt szükség a lakásvásárláshoz. A jelenleg tapasztalható trendek alapján elmondható, hogy mindössze pár éves időintervallumra is megéri lakást vásárolni. Erről ad információt a fedezeti időtáv, ami megmutatja, mennyi idő alatt térül meg az adott lakás, amennyiben ott élünk. A hitelezési helyzetet, a lakásárakat, valamint a bérleti díjakat figyelembe véve ez jelenleg 2-4 évet takar a fővárosban, vidéki viszonylatban pedig ennél rövidebb intervallumot.
A vidéki nagyvárosokra drágulás jellemző
Az ingatlanpiacon 2015-ben tapasztalt vágtát követően tavaly, illetve idén lényegesen visszafogottabban alakult az áremelkedés. A korábban mutatkozó, 20%-ot elérő drágulás helyett országos szinten egyszámjegyű a változás üteme. E mögött a városok meglehetősen eltérő adataival találkozunk. Egerben, Debrecenben, Pécsen és Nyíregyházán 5-7%-kal, míg Kecskeméten, Budapesten, illetve Szegeden 12-13%-kal bővültek az átlagos négyzetméterenkénti árak. Ehhez képest kiugró volt az árnövekedés Miskolcon, ahol az utóbbi tíz hónapban 29%-os volt a bővülés.
Az átlagos ingatlanárak változása az ország egyes vidéki nagyvárosaiban 2017. január és október között
Nem mindegy, melyik városra esik a választás
Az ingatlanpiaci szereplők elsősorban a jelenleg tapasztalható árszínvonal, nem pedig az árváltozások iránt érdeklődnek. Ebből a szempontból érdemes az egyes ingatlantípusokat külön górcső alá venni. Az első helyen a főváros áll, ahol a listán következő Kecskeméthez, valamint Debrecenhez viszonyítva 27-65%-kal magasabb átlagos Ft/m2 árakra számíthatnak az érdeklődők. A dobogós vidéki nagyvárosokhoz képest a Nyíregyházán, a Miskolcon és a Pécsen eladó családi házak, lakások lényegesen alacsonyabb, mintegy 160-340 ezer forinttal kedvezőbb átlagos négyzetméterenkénti árakon érhetőek el.
Átlagos ingatlanárak az ország egyes nagyvárosaiban (Ft/m2, 2017. októberi adatok alapján)
Nem csak az eladó, a kiadó ingatlanoknál szintén élesek az eltérések. A dobogó tetején ebben az esetben ugyancsak a főváros helyezkedik el, ezt követik a soproni, a pécsi, és a debreceni albérletárak. A szegmensben vidéki viszonylatban 1700 és 1800 Ft/m2 közötti átlagárak tapasztalhatóak, míg Miskolcon ennél alacsonyabb – 1180 Ft/m2 – az átlagos árszint.
Átlagos albérletárak az ország egyes vidéki nagyvárosaiban (Ft/m2, 2017. októberi adatok alapján)
A fiatal pároknál fontos szempont az elhelyezkedés
A lakásvásárlás alkalmával kulcsfontosságú tényező az elhelyezkedés. Ha fiatal párokról van szó, gondolniuk kell a későbbi családalapításból adódó költözésre, amikor az addigi lakóingatlanukat el kell adniuk. Ebből kifolyólag mindenképpen olyan környéket tanácsos választaniuk, ami később felértékelődhet.
Forrás: Ingatlannet.hu