A kínai holdújév – 2016 február 8-án veszi kezdetét- a Föld népességének egynegyede számára az esztendő legnagyobb ünnepe. Ilyenkor két hétre megáll az élet nemcsak Kínában, hanem Koreában, Vietnamban és Japánban is és mindenütt a világban azokon a kolóniákon, ahol e kelet-ázsiai népek fiai élnek.
A holdújév ünnepe alkalmat ad arra. hogy a nagy családok tagjai összegyúlj ónok, megajándékozzák és jókívánságaikkal elhalmozzák egymást, közösen elbúcsúztassák az óévet, és főleg megszabaduljanak ártalmaitól
Ünnep – tele félelmekkel
Ehhez az ünnephez bizonyos félelmek is kötődnek. Szerencsétlenséget hoz, ha hoki-újév napján kivisszük a szemetet, ha takarítunk, mosunk vagy tisztálkodunk. Újév másnapján az anyósokkal és apósokkal, harmadnapján pedig a rokonokkal és barátokkal való találkozást, tanácsos kerülni, inert veszekedést, kellemetlenséget jelenthet az év további napjaira nézve. Az újév hetedik napja viszont az élvezetek, a boldogság és a közös ünneplés napja.
A holdújév napján arra is figyelni kell, mit hogyan mondunk és írunk! Ezen a napon semmilyen negatív jelentésű szót vagy ahhoz hasonló hangalakot nem használnak, de még a négyes számot sem ejtik ki, mert úgy hangzik, mint a halál (si). A tetrafóbia vagyis a négyes számtól való félelem több kelet-ázsiai országban is elterjedt. Fesztiválokon, családtagok megbetegedésekor a négyre végződő számokat nem ejtik ki, és a lakóházaknak, körházaknak, szállodáknak pontosan ezért nincs négyes számjegyű házszáma vagy negyedik emelete. A petárdázás ós tűzijáték ilyenkor náluk is bevett, szokás, amelynek célja, hogy vele elűzzék a gonosz szellemeket. Egész pontosan szörnyeket, hiszen a legenda szerint Nian, a félig sárkány, félig oroszlán lény e napon előbújik rejtekhelyéről, hogy rátámadjon az emberekre, különösen pedig a gyerekekre. A szörny elijesztésére régi időkben vékony bambuszszárakat töltőitek meg lőporral, a végére gyújtózsinórt tettek, majd meggyújtották, és a robbanás hatalmas robajjal járt.
Fordulópont
A nyugati asztrológiának nincs a hold új évhez kapcsolódó hagyománya, ám bármelyik időpont, így a holdújév pillanata is tekinthető egy tőciklus kezdetének. Ezt a pillanatot a Hold és a Nap együttállása a Vízöntő jegyében mutatja. Égi pályáján a Nap a Vízöntőben éri el legkisebb erejét, itt a leggyengébb (exilium), majd fokozatosan erősödve eljut égi otthonába (domicilium). az Oroszlánba, ahol teljes pompájában ragyoghat. Ugyanakkor kozmikus éjjeli mécsesünk, a Hold újholdkor jut el saját erejének minimumállapotába. Tehát, a Vízöntő jegyében álló fényhordozók leggyengébb kozmikus állapota lehet egy időciklus kezdete, ós az ezen időpontra készített horoszkóp tartalmazhat bizonyos üzenetet, tanítást az adott ciklusra vonatkozóan. A fordulópont titka, vagyis a holdújév üzenete azonban általános jellegű, mely buddhista hagyományához kötve egyfajta szellemi útmutatást jelent, és szimbólumok nyelvén üzen az úton járóknak, igazságkeresőknek: milyen irányban, tudnak hatékonyan haladni, és hol tornyosulnak számukra akadályok, hol leselkednek rájuk veszélyek.
Forrás: noiportal.hu