forrás: M1, Kékfény
Lehetne legálisan is csinálni, akkor is olcsóbb lenne, mint a benzin, de vannak akiknek semmi sem elég. Néhány napja két vállalkozás bukott le azzal, hogy lopott földgázt töltöttek átalakított autóikba. A gyanú szerint jó ideje ingyen közlekedtek, de sokat kockáztattak. Nemcsak azért mert a vezetékek megcsapolása bűncselekmény, hanem azért is, mert a házilag barkácsolt berendezéseikkel bármikor felrobbanhattak volna.
Szellák Norbert, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság felderítési osztályvezetője az M1 Kékfény című műsorában elmondta: a múlt héten mindhárom helyszínen illegális gáztöltő állomásra utaló szerkezeteket, kompresszorokat, töltőfejeket, illetve olyan gáztartályok találtak, amelyekben CNG-gázt – nagynyomásúra sűrített földgázt – tároltak.
Az ellopott gázt a fő gázvezetékről – mérve vagy méretlenül – kompresszor segítségével a helyszínen besűrítették és puffertartályokban tárolták. Hozzátette: az elsődleges információk szerint a cég, illetve magánszemélyek tulajdonában lévő gépjárműveket tankoltak a CNG-gázzal.
A Kékfény úgy tudja, Vecsésen egy taxis cég használta az illegális CNG töltőállomást. A dömsödi családi háznál egy garázsban is működött egy kisebb kompresszor. Klenáncz József mézhamisítással és pancsolással többször hírbe hozott vállalkozó telephelyén a rendőrség gyanúja szerint a céges autókat tankolták.
A Kelnáncz-mézüzemben a rendőrség lefoglalt egy ipari kompresszort, amellyel a földgázt sűríthették. A szerkezetet a Tigáz telephelyére szállították. A szakemberek szerint komoly gondot jelent majd annak megállapítása, hogy mikor kezdődött a lopás, és azóta mennyi gáz tűnt el.
Nehéz a bizonyítás
Előfordulhat, hogy a tényleges mennyiségnek csak a töredékét sikerül bizonyítani. Az ilyen ügyekben ez visszatérő probléma. A Tigáz ezért törvénymódosítást javasol, mely szerint már a közműlopás ténye is legyen bűncselekmény, függetlenül az eltűnt mennyiségtől.
Becslések szerint Magyarországon 100 milliárd forintra is rúghat az az összeg, amennyivel az ügyeskedő fogyasztók megkárosítják a közműcégeket. Ez a mostani azonban nem „egyszerű” lopás, az elkövetők többet kockáztattak, hangsúlyozta a nyomozó.
Bármikor bekövetkezhet a tragédia
Többször volt már rá példa, hogy az ilyen kompresszorok, illetve az illegálisan átalakított gépkocsik felrobbantak, mondta Szellák Norbert.
Vecsésen és Dömsödön szerencsére nem történt tragédia, de a rendőrség szerint folyamatos lehetett a robbanásveszély, amivel az elkövetőknek számolniuk kellett. Ezért felmerülhet a közveszély okozásának gyanúja is.
A bizonyítás azonban nem lesz egyszerű. A jogszabályok szerint, ameddig nem robban fel egy illegális CNG töltőállomás, pusztán a megléte nem bűncselekmény. Ebben az ügyben a lopást is nehéz lesz bizonyítani, mert a rajtaütéskor a készülékek nem üzemeltek. A kerülővezetékek kiépítése – amelyen át a gázt lopták – sem számít önálló bűncselekménynek. Könnyen lehet, hogy a mostani helyzetben a felelősök kisebb büntetéssel megúszhatják. A rendőrség egyelőre egy embert, Klenáncz József vállalkozót gyanúsított meg kisebb értékre elkövetett lopással.